Napisz o swoim obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Zapisz się na newsletter Rozmawiaj na forum
Artykuływięcej artykułów


Ostatnie posty na forum:

Nietypowa instalacja na istniejacym basenie - wysłana przez Basenprof
Wszystko jest możliwe, kwestia tylko odpowiedniego budżetu :-). A na poważnie, zgodnie z naszą wiedzą raczej nie ma przeciwwskaz...
Wodny Plac Zabaw - wysłana przez MK
Lamserwis z Bytomia
Nowa inwestycja Aqua park - wysłana przez Maciej Kostecki
Dzień dobryJesteśmy producentem paneli akrylowych, scian akrylowych, walców etc. Proszę spojrzec na nasza oferte.http://akwaria-...
rozporzącdzenie dot. wody - wysłana przez Paweł
Dziękuje redakcji za interwencję
zabawki basenowe - wysłana przez Joasia
Bardzo dziękuję za podpowiedz, na pewno skorzystam.
Ostatnie komentarze:
 • 2017-08-11 14:45:07 - SP
  Istotnie ma Pan rację, jednak tak wysoki poziom antypoślizgowości może być uzyskiwany na różne sposoby - poprzez odpowiednią strukturę powierzchni albo poprzez [...]
 • 2017-08-11 10:34:50 - Magda
  Problemy każdego saunarium - mimo wieszania regulaminów, wytycznych i wszelkiego rodzaju informacji i tak stale borykamy się z pretensjami klientów. Ale zawsze warto [...]
 • 2017-08-04 13:11:59 - Marcin
  Nie wiem czy ktoś z was widział jak wygląda płytka w klasie R12/R13 - powinien być zakaz stosowania tego na basenach. W razie przewrócenia się kolana zdziera do kości. Na [...]

 • Delta 4 Display - foto www.calorex.com.pl
  Dodaj komentarz
  0
  2017-05-09
  Odzysk ciepła w obiektach basenowych, czyli jak generować oszczędności - centrale basenowe Calorex
  Zarządzający pływalniami, parkami wodnymi, hotelami czy spa często borykają się z różnymi problemami  na kontrolowanych obiektach oraz wciąż szukają oszczędności, tak by przy minimalizacji wydatków zapewniać coraz większy komfort użytkownikom. Najważniejsze z nich to utrzymywanie odpowiednich parametrów jakości wody oraz powietrza na obiekcie aby korzystanie z nich było nie tylko bezpieczne, ale i przyjemne.

  Podgrzewanie wody i powietrza w hali basenowej, które mają to zapewnić to ogromne ilości dostarczanej energii w skali roku a co za tym idzie koszty, które można i należy zmniejszać.
  W Polsce często zbyt duży nacisk na cenę zakupu urządzeń  powoduje, że pracują one mało wydajnie i mało efektywnie lub są po prostu niskiej jakości. Często spory wpływ na złą sytuacje ma także niedopracowana koncepcja systemu wentylacji, którego nie zoptymalizowano pod kątem możliwie najlepszych sposobów odzyskiwania energii.

  W nowoczesnych obiektach możemy obecnie spotkać różne rozwiązania wprowadzone w celu optymalizacji kosztów, jak np. panele słoneczne, systemy wentylacji z różnymi sposobami odzysku ciepła itp. Każdy z nich jest jednak specyficzny i powinien mieć uzasadnienie wpływając korzystnie na poprawę kondycji finansowej.


  Rozwiązania CALOREX redukujące koszty

  Istnieje wiele sposobów by odzyskać ciepło i energię  włożoną w podgrzanie wody i powietrza w hali basenowej. Producenci chwalą swoje rozwiązania, wciąż tworząc nowe. Jednak dobrze sprawdzonych i przetestowanych systemów jest na razie klika a wśród nich w wielu publikacjach wyróżniają się systemy z pompami ciepła. Często zapomina się, że tak popularne teraz wymienniki krzyżowe czy przeciwprądowe nie zapewniają odzysku ciepła utajonego z wilgoci zawartej w powietrzu. Wilgoć   wykraplana w rekuperatorze postrzegana jest raczej jako problem, bo może w skrajnych przypadkach prowadzić do zamarzania i uszkodzenia wymiennika.

  Jednym z argumentów jakie często podnoszą przeciwnicy wentylacji mechanicznej jest wysuszanie powietrza w domu zimą. Zastępując wilgotne powietrze suchym również tracimy energię. Jest to energia związana z tzw. ciepłem utajonym. Okazuje się bowiem, że w powietrzu suchym jest zmagazynowane znacznie mniej energii niż w tej samej masie powietrza wilgotnego o tej samej temperaturze. I właśnie ta różnica energii nazywana jest ciepłem utajonym.

  CALOREX działa inaczej, bo osuszanie nie opiera się na dostarczaniu do wewnątrz dużych ilości powietrza świeżego i mieszaniu go z powietrzem wilgotnym. Centrale z pompą ciepła dostarczają tylko tyle powietrza świeżego ile wymaga komfort higieniczny. W układzie z pompą ciepła i skraplaczem wodnym/powietrznym osuszanie  zachodzi na parowaczu pompy ciepła. Skraplacz pompy ciepła nie wyrzuca ciepła na zewnątrz jak w pompach domowych a podzielony jest w taki sposób, że część jego mocy przeznaczona jest do podgrzewu wody basenowej a część do podgrzewu powietrza wentylacyjnego.

  Stosując pompę ciepła można uzyskać zmniejszenie zużycia energii o 14% w stosunku do układów prostych np. z wymiennikiem rekuperacyjnym a przy zastosowaniu np. systemu osuszania adsorpcyjnego o 20%. Coraz częściej zaleca się  jednak stosowanie układów z pompą ciepła, gdyż są to systemy dobrze poznane i zoptymalizowane a rozwiązania z układami adsorpcyjnymi nie są jeszcze skomercjalizowane.


  Zalety


  Procesowanie powietrza basenowego w centrali CALOREX z pompą ciepła ma szereg zalet, które wpływają na kolejne oszczędności wynikające z jego zastosowania. Optymalnie pod kątem minimalizacji parowania woda basenowa ma zwykle temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza, stąd w tym układzie z pompą ciepła nie marnujemy energii grzania powietrza a przekierowujemy ją do podgrzewania wody basenowej, minimalizując udział źródła zewnętrznego np. kotła CO. Brak wymiennika krzyżowego powoduje, że wymiary tych central są bardziej kompaktowe i pozwalają na montaż w trudno dostępnych miejscach.

  Nowoczesne centrale typu Delta i HRD wyposażone w wyświetlacze dotykowe i moduły kontroli zdalnej to w pełni automatyczne urządzenia kontrolujące wszystkie parametry wody i powietrza, łącznie z utrzymaniem stałego podciśnienia w hali basenu, tak by chronić pozostałe pomieszczenia. Pilnują tego wentylatory EC z silnikami komutowanymi elektronicznie, które dzięki swej budowie nie tylko są długowieczne, bezawaryjne i o wiele cichsze niż wentylatory napędzane paskiem, ale spełniają także najnowsze standardy energooszczędności. Calorex proponuje także szereg akcesoriów opcjonalnych o które można pytać u polskiego dystrybutora.  Kiedy możliwe jest zastosowanie odzysku


  Firma Calorex jest obecna w Polsce ponad 20 lat więc przykłady realizacji z urządzeniami można by mnożyć. Nasze centrale basenowe pracują w hotelach, spa, pływalniach publicznych oraz rezydencjach prywatnych. Ta sama filozofia pompy ciepła sprawdza się więc w wielu zastosowaniach. Wciąż znajdujemy nowe miejsca, gdzie można coś poprawić i nie marnować raz już dostarczonej energii. Na bardzo starych obiektach, gdzie działo się tak często i czasami nie było żadnego odzysku, również stosowaliśmy dedykowane pompy ciepła na istniejących instalacjach by poprawić sytuacje bez przebudowy całego systemu. Dokładna analiza opłacalności będzie przedmiotem osobnego artykułu.


  CALOREX – HEAT PUMPS & DEHUMIDIFIERS
  jest brytyjskim producentem, którego JP Sp. z o.o. - jako wyłączny i autoryzowany przedstawiciel CALOREX w Polsce - reprezentuje praktycznie od początku istnienia marki. Zajmujemy się doborem i optymalizacją urządzeń do osuszania, odzysku ciepła i klimatyzacji hal basenowych. Niezależnie od wielkości i stopnia skomplikowania obiektu możemy zaproponować Państwu odpowiednie urządzenia, które nie tylko zapewnią optymalny klimat w hali basenowej, ale także zminimalizują koszty eksploatacji oraz zagwarantują wieloletnią bezawaryjną pracę.

  Zapraszam
  y inwestorów, użytkowników, firmy projektowe oraz instalacyjne do kontaktu bezpośredniego z naszymi doradcami – chętnie podejmiemy współprace przy nowych i aktualnych projektach.

  Kontakt:

  adres biura:  Kraków 31-358,  ul. Jasnogórska 22,
  tel. kom. 502 069 469, tel. 12 - 626 32 32, fax 12 - 626 32 33
  adres e-mail: calorex@calorex.com.pl; biuro@calorex.com.pl
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Kärcher do utrzymania czystości na basenach, w saunach i SPA
  Odpowiedzialne zarządzanie kwestiami higieny jest standardem w obiektach basenowych, saunach oraz SPA. Pozwala ono zapewnić sukces w branży, gdyż jest gwarancją zadowolenia gości i właściwych warunków pracy zatrudnionych. Świadome kosztów [...]
  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.