Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Gala Sportowa Polska 2014 - foto www.sportowapolska.eu

2014-10-15
Obiekty roku i budowniczy sportu wybrani
9 października 2014 r. poznaliśmy laureatów jubileuszowej 15. edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu” oraz 6. edycji konkursu „Sportowa Gmina” i 2. edycji Wyróżnienia "Pasjonat Sportowej Polski".
 
Niezwykli ludzie, instytucje, samorządy, firmy i oczywiście obiekty, którym przyznano wyróżnienia, są dowodem, że w budowaniu sportowego oblicza Polski osiągnięto w ostatnim czasie bardzo dużo. Co więcej, panuje dobry klimat do dalszego rozwoju.
 
Z roku na rok wydłuża się lista obiektów sportowych i rekreacyjnych w Polsce, a wzmożona animacja życia sportowego sprawia, że aktywność fizyczna na trwałe zaczyna się wpisywać w mentalność polskiego społeczeństwa. Wciąż jednak nawet znaczącym osiągnięciom w zakresie rozwoju infrastruktury i życia sportowego poświęca się niewiele uwagi, jedynie wyjątki są w stanie zaistnieć w szerszej świadomości, zdobyć uznanie i zainspirować innych. Istniejącą lukę w zakresie promocji wartościowych działań na rzecz rozwoju polskiego sportu stara się wypełnić Klub Sportowa Polska, organizując dwa konkursy „Budowniczy Polskiego Sportu” oraz „Sportowa Gmina”.
 
Zapoczątkowany w 1999 roku konkurs „Budowniczy Polskiego Sportu” to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w kraju, w ramach którego dzięki kompleksowej analizie osiągnięć infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w poszczególnych regionach, gminach i powiatach, można dostrzec sukcesy konkretnych osób, instytucji, samorządów i firm. Członkowie komisji weryfikacyjnej w swoich ocenach biorą pod uwagę opinie współpracujących z nimi niezależnych instytucji i ośrodków badawczych, ale głównie werdykt opierają o nominacje marszałków województw, którzy jednocześnie pełnią honorowy patronat nad konkursem. Patronat nad Budowniczym Polskiego Sportu sprawuje ponadto wiele innych znaczących instytucji, wśród nich m.in. Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Piłki Nożnej, Stowarzyszenia Architektów Polskich. Warto dodać, że konkurs odbywa się w ramach realizowanego przez Klub Sportowa Polska programu Budujemy Sportową Polskę.
 
Sportowa Polska wciąż w budowie

W tym roku finał jubileuszowej edycji konkursu, zorganizowany w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zgromadził ponad 300 gości. Wśród nich znalazło się wiele znaczących osób. Tradycyjnie swoją obecnością finał konkursu uświetnili znakomici polscy sportowcy, olimpijczycy. Ich reprezentantami byli tym razem: Andrzej Supron – wybitny polski zapaśnik, trener i sędzia, multimedalista, który zyskał przydomek „profesor zapasów”; Marian Woronin – srebrny medalista olimpijski, przez 26 lat najszybszy biały biegacz na dystansie 100 m, obecnie prezes Polskiej Fundacji Lekkiej Atletyki; oraz Jacek Wszoła – specjalista w skoku wzwyż, po zdobyciu olimpijskiego złota nazywany „cudownym dzieckiem Montrealu”. Nie zabrakło również przedstawicielstwa Ministerstwa Sportu i Turystyki – resort reprezentowała Aleksandra Plucińska, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej.
 
Gości przybyłych na uroczystość powitali gospodarze imprezy, a zarazem przedstawiciele zarządu Klubu Sportowa Polska: prezes Marek Zdziebłowski oraz wiceprezes Rafał Pierzyński. Następnie na scenę zostały zaproszone prowadzące Galę: Danuta Burzyńska, Przewodnicząca Komisji Weryfikacyjnej Konkursu i Urszula Socha, Dyrektor Klubu Sportowa Polska. W słowie wstępnym Marek Zdziebłowski podkreślił wieloletni wysiłek osób, w tym członków Klubu Sportowa Polska, w rozwijaniu infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w naszym kraju: „Blisko dekadę temu tutaj w PKOL-u zebrała się grupa inicjatywna, która postanowiła działać w celu wymiany informacji, zdobywania wiedzy i lobbowania za budową obiektów sportowych i rekreacyjnych. Polska bardzo się zmieniła od tego czasu. Można powiedzieć, że żyjemy obecnie w sportowej Polsce, którą wspólnie wszyscy budujemy”. Rafał Pierzyński zwrócił natomiast uwagę na tych laureatów, którzy powstające obiekty starają się wypełnić treścią: „Klub od początku swojego istnienia dostrzegał i wyróżniał tych, którzy oprócz budowy infrastruktury sportowej, sprawiają, że powstałe obiekty żyją, a tym samym wysiłek, który jest udziałem nas wszystkich nie idzie na marne”. Czyniąc niejako wprowadzenie do części wręczenia wyróżnień, poproszona na scenę Monika Filipiuk, członek komisji weryfikacyjnej konkursu, wieloletnia ekspertka Klubu Sportowa Polska, podkreśliła skalę zaangażowania na rzecz sportu w Polsce: „Przekrój nagrodzonych jest bardzo obszerny, od małych lokalnych gmin do dużych miast. Nie sposób mówić w tym miejscu o zasługach każdego z nich, bo to materiał na książkę, która kwalifikowałaby się do Nobla”.
 
Kolejne wystąpienie przypadło Dyrektor Aleksandrze Plucińskiej z Ministerstwa Sportu i Turystyki, która przedstawiła kilka optymistycznych danych. Pierwsza dobra wiadomość dotyczyła wpływów z Totalizatora Sportowego, które po latach stagnacji wreszcie wzrosły. Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na rok 2015 ma tych środków blisko 620 mln, na same inwestycje o 40 mln więcej niż w roku bieżącym. Przedstawicielka resortu poinformowała również o nowym kursie w budowaniu obiektów sportowych: „Obecnie Ministerstwo Sportu ma trochę inne podejście do inwestycji sportowych. Chcemy przestać budować tzw. pomniki, czyli obiekty wielkokubaturowe. W naszej nowej strategii do 2020 roku, nad którą pracujemy, głównym celem jest aktywne i zdrowe społeczeństwo, czyli stawiamy na sport powszechny i obiekty sportowe bardziej zróżnicowane i ogólnodostępne”. Goście otrzymali ponadto syntetyczną informację o kontynuacji dotychczasowych ministerialnych programów rozwoju infrastruktury oraz o dwóch nowych pomysłach, z których jeden dotyczy budowy hal tenisowych, drugi zaś, na który przeznaczono 10 mln zł, tzw. Orlików lekkoatletycznych.
 
Ludzie i obiekty

W tym roku Klub Sportowa Polska postanowił przyznać następujące wyróżnienia: „Ambasadorzy i Partnerzy Sportowej Polski”, „Sportowa Architektura Regionu”, „Sportowy Obiekt Roku”, „Sportowa Gmina”, „Lider Sportowej Polski”, „Inwestor na Medal”, „Firma na Medal”, „Budowniczy Polskiego Sportu”, „Pasjonat Sportowej Polski”. Ich wręczenia podczas Gali dokonali wspomniani już powyżej goście specjalni – gwiazdy polskiego sportu.
 
W pierwszej kolejności organizatorzy uroczystości postanowili zaprosić na scenę Ambasadorów i Partnerów Sportowej Polski. Tytuły te przyznawane są firmom, które realizując swoje cele strategiczne, pamiętają o społecznej odpowiedzialności biznesu. Ich szefowie to ludzie świadomi, że ich przedsiębiorstwa nie istnieją same dla siebie, a osiąganie zysku nie jest ich jedynym celem. Jak podkreślił Marek Zdziebłowski: „Nie byłoby Klubu Sportowa Polska, a tym samym szeregu inicjatyw składających się na program „budujemy Sportową Polskę” bez tego grona ludzi i firm. Mam nadzieję, że wytrwają w tym wspólnym wysiłku przez wiele kolejnych lat”.
 
Po raz drugi w historii konkursu komisja weryfikacyjna postanowiła potraktować w sposób szczególny dokonania architektoniczne, podkreślając tym samym znaczenie tego typu walorów w budownictwie sportowym i rekreacyjnym. W tym celu przyznano wyróżnienia „Sportowa Architektura Regionu”. Tytułem tym uhonorowano 7 obiektów. Tę kategorię zdominowały w tym roku hale widowiskowo-sportowe, wśród nich jedną z najbardziej spektakularnych jest Kraków Arena, która gościła siatkarzy podczas ostatnich Mistrzostw Świata. Wyróżnienia „Sportowa Architektura Regionu” przyznawane są w ramach programu „budujemy Sportową Polskę” organizowanego przez Klub Sportowa Polska i programu miesięcznika Builder „Promujemy Polską Architekturę”. Ponadto komisja weryfikacyjna dostrzegła 8 inwestycji godnych tytułu „Sportowy Obiekt Roku”. O ich wyróżnieniu zadecydowały szczególne walory konstrukcyjne, funkcjonalne, użytkowe obiektów, a także zastosowane w nich rozwiązania materiałowe i technologiczne. Tytuł ten przyznawany jest obiektom niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia (sport wyczynowy, powszechny, rekreacja). To pozwala wyłowić niezwykle różnorodne grono laureatów: przykładowo obok dużych obiektów, takich jak hala widowiskowo-sportowa w Toruniu czy pływalnia „Wodna Nuta” w Opolu, w gronie laureatów mógł znaleźć się niewielki Zakrzów, posiadający jednak status Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego, specjalizującego się w jeździectwie.
 
Ponadprzeciętnie aktywni

162 miasta oraz gminy z całej Polski – tylu laureatów od 2010 roku Klub Sportowa Polska uhonorował wyróżnieniem „Sportowa Gmina”. Jest ono przyznawane samorządom, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie. Wśród laureatów tegorocznej, VI edycji wyróżnienia, znalazły się zarówno duże aglomeracje miejskie z imponującą bazą sportową, jak i mniejsze miasta i gminy, małe gminy wiejskie, które na skalę swoich możliwości i potrzeb realizują program rozwoju infrastruktury sportowej, połączony z promocją sportu i rekreacji. Wraz z tytułem „Sportowa Gmina” w tym roku po raz pierwszy organizatorzy konkursu postanowili przyznać tytuł „Lidera Sportowej Polski”. Klub Sportowa Polska zdecydował się uhonorować tym wyróżnieniem włodarzy miast: prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy minimum czterokrotnie uzyskali tytuł „Sportowa Gmina”, wykazując się tym samym konsekwentnym zaangażowaniem w budowę Sportowej Polski.
 
Polski sport i sukcesy z nim związane, to nie tylko znakomite osiągnięcia zawodowców w międzynarodowych zawodach, osiągane na wielkich arenach. To również codzienny, często niedostrzegalny wysiłek zwykłych, a jednak nadzwyczajnych ludzi. Trenerów, instruktorów, menedżerów, animatorów sportu, nauczycieli wychowania fizycznego, prezesów związków i klubów sportowych, władz samorządowych, dyrektorów ośrodków sportu i rekreacji – ludzi pełnych pasji. Komisja weryfikacyjna już po raz drugi postanowiła wyróżnić ponadprzeciętną aktywność tego typu osób, przyznając im tytuł „Pasjonata Sportowej Polski”. W tegorocznej edycji uhonorowano tym wyróżnieniem 32 osoby.
 
Na medal

W rozwoju infrastruktury sportowej i rekreacyjnej szczególna i niełatwa rola przypada inwestorom. Wymaga ona zazwyczaj wyjątkowego zaangażowania w budowę lub modernizację obiektów sportowych, aktywności i dużej odpowiedzialności w prawidłowym przebiegu procesu inwestycyjnego. Tych, którzy najlepiej się z niej wywiązują Klub Sportowa Polska wyróżnia tytułem „Inwestor na Medal”. Laureaci wyłaniani są na podstawie nominacji marszałków województw. W tegorocznej edycji do grona najaktywniejszych w kraju zaliczono 13 inwestorów. Warto podkreślić obecność w tym gronie Grupy PSB, jako jedynego prywatnego inwestora na medal. Niezauważalny często na pierwszy rzut oka wkład w budowę sportowego oblicza Polski mają również firmy. A przecież to dzięki ich dbałości w dostarczaniu bezbłędnego i optymalnego projektu, najlepszych jakościowo rozwiązań materiałowych i technologicznych, oraz zapewnianiu profesjonalnego wykonawstwa powstają obiekty trwałe, funkcjonalne, a przede wszystkim bezpieczne. W gronie laureatów „Firmy na Medal”, bo takim tytułem organizatorzy konkursu od wielu lat nagradzają zaangażowanie przedsiębiorstw, znalazło się 7 firm: Lafarge, WM International, Baspol, GHP Poland, NDI, Aluprof, oraz Perbo-Projekt – jedyna w tym gronie pracownia projektowa, autorzy Kraków Areny. 
 
Brąz, srebro i złoto

Szczególnie prestiżowym wyróżnieniem, gdyż wymagającym niejako powtórzenia sukcesu, utrzymania wysokiej linii rozwojowej jest tytuł „Budowniczego Polskiego Sportu”. O wyróżnienia w postaci statuetek mogą ubiegać się najlepsze firmy i inwestorzy, mający już na koncie znaczące osiągnięcia w sektorze budownictwa sportowego, a którzy jednocześnie odnieśli nowe sukcesy inwestycyjne. Wśród Budowniczych Polskiego Sportu nie zabrakło w tym roku inwestorów – brązowe statuetki odebrali przedstawiciele gmin: Złotów, Olsztyn, Kórnik i Jarocin. Łącznie w tegorocznej edycji przyznano 11 statuetek, w tym 3 srebrne trafiły do firm Kärcher, Euro – Team Trader oraz ISOVER Saint-Gobain. Dwie firmy ogromną konsekwencją w dostarczaniu przez lata specjalistycznych, wysokiej jakości rozwiązań do obiektów wodnych zasłużyły na zaszczytne złoto. Laureatami złotej statuetki zostały: Sopro Polska i Berndorf Baderbau. „Budowniczy Polskiego Sportu to wyróżnienie, na które trzeba zapracować bardzo ciężko. Obaj laureaci pracowali na nie kilkanaście lat” - podkreślił Prezes Klubu Sportowa Polska, Marek Zdziebłowski.
 
Rekordowa kadencja

15. finał konkursu Budowniczy Polskiego Sportu przypadł na moment szczególny, dając sposobność spotkania ludziom wyjątkowym. Kończy się bowiem kadencja samorządów, które wybudowały najwięcej obiektów i zaangażowały najwięcej środków w historii budownictwa sportowego w Polsce. Dopełnieniem uroczystości był bankiet, który dał okazję do gratulacji z osiągniętych dokonań, a przede wszystkim do wielu interesujących rozmów i wymiany doświadczeń. Tematów nie brakowało. Dostarcza ich wciąż żywo rozwijająca się infrastruktura sportowa i rekreacyjna – kilkaset inwestycji w realizacji, mniej więcej tyle samo w opracowaniu. Wciąż rodzą się nowe pomysły, które z pewnością dostarczą pretendentów do wyróżnień w kolejnych edycjach konkursu Budowniczy Polskiego Sportu.

zamknij

Przeczytaj także

Centrum danych ogrzewa wodę w basenie
Ciepło generowane przez niewielkie centrum danych o wymiarach zbliżonych do wielkości pralki wykorzystywane jest do ogrzewania wody publicznego basenu w obiekcie Exmouth Leisure Centre w brytyjskim mieście Devon. Komputery [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.