Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Baseny Mineralne - basen leczniczy

2013-08-22
Wody mineralne i termalne - co warto wiedzieć?
Woda, to podstawowy i nierozłączny element każdego basenu kąpielowego. Jej dobra jakość jest stale utrzymywana przez specjalistów i odpowiednie urządzenia. Przez większość obiektów czerpana jest ze źródeł dostarczanych przez wodociągi miejskie.

Jednak ze względu na specyficzne położenie, niektóre baseny mają dodatkowe możliwości, jakie daje im natura. Przyjrzyjmy się specyfice źródeł mineralnych - czym różnią się od siebie i jakie mają zastosowanie.

WODA MINERALNA - według kryteriów to woda naturalnego pochodzenia, zawierająca ponad 1 g rozpuszczonych składników mineralnych w 1 dm3 wody. Nie jest to jednakże równoznaczne z pojęciem, że woda mineralna jest jednocześnie wodą leczniczą.

WODA LECZNICZA to podziemna woda, która jest bakteriologicznie bez zarzutu i nie zawiera chemicznych związków mogących wywołać proces chorobowy w organizmie człowieka. Woda lecznicza powinna charakteryzować się niewielkimi wahaniami składu chemicznego i właściwości fizycznych. Jest to woda uznana przez Ministra Zdrowia za leczniczą na podstawie udowodnionego badaniami naukowymi, lub długotrwała obserwacją lekarską jej działania leczniczego.

WODA TERMALNA potocznie zwana termą lub termami. Woda termalna może mieć znacznie mniej niż 1 g składników mineralnych w 1 dm3, lecz cechować się właściwościami leczniczymi ze względu na temperaturę wyższą od 20 stopni C w miejscu ujęcia ( w źródle). Działanie terapeutyczne kąpieli termalnych opiera się właśnie na wykorzystaniu ciepła, jako jednej z metod leczniczych. Często wodę termalną wykorzystuje się jedynie do podgrzewania chlorowanej wody wodociągowej w basenach, ponieważ nie można jej bezpośrednio zastosować w wodzie do kąpieli, ze względu na jej szkodliwy dla zdrowia człowieka skład chemiczny.

MINERALNA WODA LECZNICZA - najlepszy rodzaj wody termalnej. Działanie terapeutyczne i lecznicze mineralnej wody termalnej związane jest z pozytywnym oddziaływaniem na organizm człowieka mikro, makro elementów i związków chemicznych zawartych w wodach siarczkowo-siarkowodorowych słonych z ujęcia "Malina". Wg klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l, która w warunkach naturalnych posiada najwyższe stężenie tych związków na świecie. Siarka jest nieodłącznym biogenicznym elementem organizmu człowieka. Uznaje się obecnie, że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodach siarczkowo-siarkowodorowych, stosowanych do kąpieli.

Pierwszy i jedyny w Polsce tego typu basen solankowo-siarczkowy, znajduje się w Solcu Zdroju. Woda w basenie leczniczym ma ok. 3 % zasolenia, poprzez wykorzystanie w nim stężonej solanki z Ciechocinka w połączeniu z najsilniejszą na świecie solanką siarczkową. Solanka siarczkowa pochodząca ze źródła "Malina" wg klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l, która w warunkach naturalnych posiada najwyższe stężenie tych związków na świecie. Basen w Solcu Zdroju ma głębokość 90 cm, a woda w mineralnym basenie solankowo-siarczkowym nie jest chlorowana.

Woda siarczkowa posiada wielokierunkowe działanie lecznicze. Działa ogólnie i miejscowo.

Działanie ogólne:
Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór, tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem, do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują również działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie się obrzęków i poprawa ruchomości stawów. Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy.

Wskazania:
- Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- Dyskopatie
- Zespoły bólowe kręgosłupa
- Stany pourazowe i przeciążeniowe narządu ruchu
- Neuralgie
- Dna moczanowa
- Zaburzenia tętniczego krążenia obwodowego
- Miażdżyca
- Cukrzyca

Przeciwwskazania:
- Znacząca niewydolność krążenia
- Wyraźne zaburzenia rytmu serca
- Stany po zawale mięśnia sercowego
- Niestabilna choroba wieńcowa
- Nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
- Stany po przebytej chorobie nowotworowej
- Przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki
- Nawracające zapalenie żył
- Ciąża i okres karmienia

Działanie miejscowe/profilaktyczne:
Wpływ kąpieli na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą poprzez łagodne złuszczanie naskórka ( działa jak naturalne peeling), a następnie stymulację procesów odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Działanie miejscowe polega również na pobudzeniu mikro krążenia, lepszym ukrwieniu objawiające się odczynem naczynioruchowym - zaczerwienieniem skóry, które może utrzymywać się do około 2 godzin po kąpieli. Poprawa metabolizmu skóry sprzyja leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych. Siła oddziaływania zabiegów zależna jest od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania, czyli powierzchni ciała. Uznaje się, że wchłonięciu ulega 10% związków siarki zawartej w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Im wyższe stężenie roztworu tym większe wchłanianie. Wykorzystanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia czynnych związków siarki może nam zapewnić lepsze efekty leczenia uzdrowiskowego. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się do około roku od zakończenia kuracji.

Zalecane zastosowanie wody siarczkowej inaczej nazywanej solanką lub wodą siarkową w postaci kąpieli siarczkowych:
- Leczenie atopowego zapalenia skóry
- Rehabilitacja przy rwie kulszowej
- Leczenie zwyrodnień stawów
- Rehabilitacja kręgosłupa
- Leczenie cukrzycy
- Leczenie miażdżycy
- Rehabilitacja stanów pourazowych oraz przeciążeniowych narządu ruchu
- Leczenie dyskopatii
- Leczenie chorób ginekologicznych
- Leczenie zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego

Możliwość wykorzystania naturalnych solanek siarczkowo - bromkowo - jodkowo - borowych powoduje, że korzyści wypoczynkowo - lecznicze powinny być szczególnie atrakcyjne dla cierpiących na schorzenia układu kostno - stawowego, nerwowego.
Opracowanie: D.P. Basenprof

zamknij

Przeczytaj także

Sauna a koronawirus
Saunowanie staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Przyczynia się do tego zarówno coraz lepsza i nowocześniejsza basa saunowa, jak i popularyzacja tej dyscypliny poprzez atrakcyjne rytuały, czy różnego typu eventy [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.