Zjeżdżalnia sucha w hotelu Sporthotel Frühauf w Krems - foto archiwum Firmy Mazur
2014-10-24
Innowacyjność branży basenowej dla hoteli
Coraz więcej mówi się o nowych rozwiązaniach dla branży hotelarskiej. Jedne mają za zadanie zrewolucjonizować sposób zarządzania obiektem, inne uprzyjemnić odwiedzającym pobyt w hotelu. Niektóre z nich są nazbyt modernistyczne, aby znaleźć uznanie wśród managerów hoteli oferujących nieskomplikowany standard. Najtrudniej jest znaleźć równowagę między popularnością i uniwersalnością, a oryginalnością i wyróżnikami, które wypromują hotel wśród nasilającej się konkurencji.
Obecne trendy w wielu branżach, powiązanych z nieruchomościami, turystyką, rozrywką i mobilnością wskazują na rosnącą popularność ekologicznych rozwiązań. Niska emisja CO2, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi (wody, prądu, gazu, zużycie drewna, paliwa itp.) ma znaczny wpływ na wybór i zarządzanie usługami i produktami. Branża basenowa nie odbiega innowacyjnością i zastosowaniem nowoczesnych technologii (przede wszystkim elektroniki) od innych branż.
Suche zjeżdżalnie ze stali nierdzewnej
Pierwszym przykładem nawiązującym do rosnącego zainteresowania rozrywką w każdej grupie wiekowej i w każdym rodzaju obiektu są zjeżdżalnie. Nie każdy jednak kojarzy te produkty będące zazwyczaj główną atrakcją parków wodnych z innym rodzajem zjeżdżalni jakimi są zjeżdżalnie suche ze stali nierdzewnej. Jest to alternatywa dla klasycznego łączenia pięter budynku, czyli schodów, czy wind. Zjeżdżalnia sucha to atrakcyjne rozwiązanie dla każdej grupy wiekowej i może znaleźć zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Jest bezpiecznym, łatwym i szybkim sposobem na przemieszczanie się między piętrami i uatrakcyjni np. dostanie się do holu głównego hotelu, recepcji, restauracji, parkingu zewnętrznego, lounge roomu, czy pokoju zabaw dla dzieci. Zjeżdżalnia jest w całości wykonana ze stali nierdzewnej najwyższej jakości. Projekt zjeżdżalni jest dopasowywany do uwarunkowań w hotelu z zachowaniem wszystkich niezbędnych aspektów bezpieczeństwa, tj. kąt nachylenia zjeżdżalni, prędkość zjazdu, strefa bezpieczeństwa na wylocie ze zjeżdżalni, sygnalizacja start-stop, czy dodatkowe maty używane w zjeżdżalniach zewnętrznych. Ciekawy przykład na udostępnienie zjeżdżalni gościom hotelowym znajdziemy w hotelu Sporthotel Frühauf w Krems w Austrii. Podest startowy zjeżdżalni rurowej znajduje się na wysokości 20 metrów i ma długość 65 metrów prowadząc wprost na parking hotelowy. Jest to przykład zjeżdżalni zewnętrznej – całorocznej, w której stosuje się maty, aby warunki pogodowe nie przeszkodziły w możliwości korzystania z atrakcji. W zjeżdżalni zastosowano system sygnalizacji świetlnej start-stop, która steruje ruchem tak, aby uniknąć niepewności zjazdu i ryzyka zderzenia z wcześniej zjeżdżającą osobą.
Czysta woda w basenie
Kolejną propozycją, z jaką branża basenowa wychodzi naprzeciw rozwijającej się branży hotelarskiej jest system uzdatniania wody, który dostarcza wodę basenową o niespotykanej dotąd jakości. Zintegrowany system uzdatniania wody, to zestaw elementów uzupełniających tradycyjny system uzdatniania wody, którego działanie znacznie różni się od dotychczasowo stosowanej technologii. Zamiast zabijać powstałe w wodzie bakterie i pasożyty coraz silniejszymi środkami chemicznymi, dążymy do tego, aby one w ogóle nie powstawały – innymi słowy zapobiegamy rozwojowi bakterii i pasożytów eliminując ich pożywkę.
System ten opiera się na biologicznych procesach z zastosowaniem przyjaznych środowisku elementów, takich jak szklane aktywowane złoże filtracyjne, czy mieszacze statyczne wywołujące naturalny proces kawitacji. Znany na całym świecie system DAISY został opracowany przez szkockiego biologa. Jego początki sięgają lat 90 XX w., kiedy to złoże szklane AFM zaczęto stosować do uzdatniania wody w akwariach dla ssaków morskich, zmieniając ich środowisko z trującego i mocno chlorowanego na zdrowe, mniej zanieczyszczone i mniej chlorowane. Wizualnie skuteczność systemu DAISY ocenia się po krystalicznie czystej wodzie, braku zapachu chloru na hali basenowej i braku trujących związków chemicznych nad powierzchnią wody, które są produktem ubocznym tradycyjnej technologii uzdatniania wody opartej na złożu piaskowo-żwirowym.
System DAISY zdobył uznanie wśród europejskich autorytetów ochrony środowiska i innowacyjnych technologii, lecz co ważniejsze, zdobył popularność w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Azji. System DAISY znany jest i stosowany w wielu basenach publicznych i hotelowych we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwajcarii, czy Słowenii, a także w Polsce zdobywając aprobatę naukowców polskich uczelni oraz specjalistów i architektów technologii basenowej. Obecnie kilka basenów publicznych może pochwalić się stosowaniem najnowszych technologii w zakresie uzdatniania wody, a tym samym zdrową, krystalicznie czystą wodą basenową, przyjazną dzieciom, osobom starszym oraz personelowi. Nieznacznie zmieniając sposób uzdatniania wody dostarczamy najwyższą możliwą jakość wody i powietrza, co stanowi największą zaletę opisywanej technologii. Naszym celem jest dostarczanie zdrowej i czystej wody osobom kąpiącym się w basenie.
Podczas gdy goście hotelowi korzystają z przyjemnej kąpieli, zarządzający hotelem uzyskuje obniżenie kosztów eksploatacji basenu. Dzieje się tak, ponieważ system DAISY zużywa mniej wody, prądu, energii cieplnej oraz chloru w trakcie procesu uzdatniania wody, co skutkuje obniżeniem kosztów o ok. 50% w porównaniu do tradycyjnej technologii. Zależność jest prosta: im więcej osób kąpiących się w basenie, tym bardziej zauważalne różnice w kosztach utrzymania basenu. Ponieważ każdy basen jest na swój sposób oryginalny, tak i my podchodzimy do analizy ekonomicznej basenu indywidualnie, oferując zarządcy basenu spersonalizowaną i szczegółową analizę inwestycyjno-kosztową.
Opisane powyżej nowości, jakie oferuje Firma Mazur stanowią wsparcie dla rozwijającej się branży hotelarskiej w Polsce. Coraz częściej zwracamy uwagę na detale, przy natłoku informacji szukamy ciekawych wrażeń i skłaniamy się w kierunku przyjaznych środowisku naturalnemu technologii. Atrakcyjne wizualnie zjeżdżalnie ze stali nierdzewnej mogą skutecznie odwrócić uwagę od rosnących cen, przyciągając rodziny z dziećmi, czy światowych turystów. Biorąc pod uwagę coraz bardziej popularne opiniowanie w Internecie jakości usługi hotelowej, nadrzędnym celem jest dbałość o tak chętnie wybierane atrakcje hotelowe, jak basen. Jeśli woda i powietrze w hali basenowej będzie czyste, zdrowe i przyjemne, możemy mieć pewność, że zostanie to docenione w ogólnej ocenie hotelu i rozprzestrzeni się pozytywna ocena wśród internautów. Goście hotelowi, wyjątkowo wyczuleni na zapach, smak i świeżość, na pewno docenią tak niespotykany dotąd w Polsce luksus.
Więcej informacji na stronie: www.firmamazur.pl
Autor: Dominika Mazur - Firma Mazur Sp. z o.o. Sp.k.
Materiały: www.firmamazur.pl
Zapraszamy na spotkanie branży basenowej i hotelarskiej oraz wymianę opinii nt. niekonwencjonalnych rozwiązań, które podnoszą standard i konkurencyjność hotelu. Wydarzenie odbędzie się podczas targów Wellness & SPA 2014 w Krakowie.
Więcej na: www.basenprof.pl/wydarzenia/88/spotkanie_branzy_basenowej_i_hotelarskiej_na_targach_wellness_spa_2014_w_krakowie.html
Więcej na: www.basenprof.pl/wydarzenia/88/spotkanie_branzy_basenowej_i_hotelarskiej_na_targach_wellness_spa_2014_w_krakowie.html