Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Infrastruktura sportowawięcej

Foto - www.uml.lodz.pl

2020-10-15
Przetarg na modernizację obiektu RKS w Łodzi
Dwa tygodnie na składanie ofert będą miały podmioty zainteresowane przeprowadzeniem modernizacji obiektu Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi. Pierwszy etap tej inwestycji pochłonie ponad 10 mln zł, a zwycięzca przetargu oprócz prac budowlanych będzie też musiał uzyskać certyfikat PZLA IVA, umożliwiający przeprowadzanie zawodów lekkoatletycznych odpowiedniej rangi.

- Przebudowa areny lekkoatletycznej RKS staje się faktem. Dziś ogłaszamy drugi przetarg, w zmienionej formule. Tym razem będzie to przetarg nieograniczony. Oferenci mają 14 dni na składanie ofert i głęboko wierzę, że jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to do końca listopada bieżącego roku uda nam się wyłonić zwycięzcę i podpisać umowę. Pierwszy etap tej inwestycji planujemy zakończyć w grudniu 2021 roku
 – poinformowała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

W zakres planowanych prac pierwszego etapu wchodzi wykonanie m.in.: trawiastego boiska z nawierzchnią naturalną o wymiarach 63 x 100 m, sześciotorowej 400-metrowej bieżni lekkoatletycznej, rowu z wodą do biegu z przeszkodami, skoczni do skoku w dal i trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą, skoczni do skoku o tyczce, rzutni do rzutu oszczepem, rzutni do rzutu młotem i dyskiem oraz zeskoku do skoku wzwyż. Bieżnia i wszystkie urządzenia lekkoatletyczne będą zgodne z przepisami IAAF oraz PZLA, co pozwoli na organizację zawodów krajowych i międzynarodowych.

Pierwotnie magistrat chciał wyłonić wykonawcę na drodze licytacji, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. – Pojawiło się szereg pytań od potencjalnych wykonawców. Po ich analizie doszliśmy do wniosku, że należy uszczegółowić tzw. opis przedmiotu zamówienia i uznaliśmy, że najbardziej optymalną formą tego przetargu będzie przetarg nieograniczony – poinformował zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich Andrzej Mikołajewski.

Całkowity koszt pierwszego etapu inwestycji przekroczy 10 mln zł, z czego prawie 7 mln zł pochodzi z miejskiej kasy. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu państwa. – Na realizację tej inwestycji Urząd Miasta Łodzi z funkcjonującego jeszcze wówczas Ministerstwa Sportu otrzymał dotację w wysokości 3,5 mln zł, za co bardzo serdecznie obecnemu panu ministrowi Glińskiemu dziękuję – powiedziała Skrzydlewska.

Z obiektu przy ulicy Rudzkiej 37 RKS korzysta od 1953 roku. Oddano wówczas do użytku boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną oraz budynki klubowe. W połowie lat 70-tych XX wieku rozpoczęła się rozbudowa ośrodka, a charakterystyczna hala lekkoatletyczna została oddana do użytku 24 lutego 1984. Był to pierwszy tego rodzaju obiekt sportowy w centralnej Polsce, a jego otwarcie uświetniło uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia RKS. W latach 2008-2011 hala została zmodernizowana, dzięki czemu nadal jest jedną z najlepszych w kraju. Teraz modernizacji doczeka się zewnętrzna część obiektu RKS, który może się poszczycić listą znakomitych wychowanków. Są na niej m.in. olimpijczycy. Co prawda bokser Wiesław Rudkowski (Meksyk 1968, Monachium 1972) i sprinter Marcin Krzywański (rezerwowy sztafety 4x100 m w Sydney 2000) podczas swoich wyjazdów na igrzyska reprezentowali już barwy innych klubów, ale średniodystansowiec Adam Kszczot i skoczek wzwyż Sylwester Bednarek startowali na igrzyskach jako lekkoatleci klubu z ul. Rudzkiej. Kszczot (dwukrotny wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Europy w biegu na 800 m) był uczestnikiem IO w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), a Bednarek (brązowy medalista MŚ i halowy mistrz Europy) skakał na igrzyskach w Rio. To największe gwiazdy w dotychczasowej historii RKS. Po piętach już im jednak depcze kolejny średniodystansowiec Mateusz Borkowski, a potencjalni następcy mistrzów z ogromnym zaangażowanie trenują przy ul. Rudzkiej w młodzieżowych grupach lekkoatletycznych. Na razie są to treningi w hali, ale wkrótce doskonałe warunki do podnoszenia poziomu sportowego będą również na zewnątrz. W drugim etapie modernizacji obiekt wzbogaci się o nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. internat.

- Mam nadzieję, że drugie podejście do tego przetargu zakończy się powodzeniem. Generalnie uważamy, że przetarg nieograniczony jest lepszą formułą wyłonienia jak najlepszego inwestora. Zależy nam bowiem na tym, żeby był to obiekt z prawdziwego zdarzenia pod względem funkcjonalnym i trwałości, a także odpowiadał zawodnikom. Od początku współpracowaliśmy z projektantem i konsultowaliśmy wszystko z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Obiekt będzie spełniał wymagania klasy IVA, co pozwala na zorganizowania nawet mistrzostw Europy w czterobojach. To pierwszy etap, a my już się martwimy o kolejny. W drugim ma powstać budynek socjalny wraz z internatem, co stworzy praktycznie obiekt przygotowań olimpijskich. Jak powstanie ten cały ośrodek, to będziemy się mogli mniej martwić o jego utrzymanie
– powiedział prezes RKS Lech Krakowiak.
Materiały: UM Łódź

zamknij

Przeczytaj także

NoPhos - skuteczne usuwanie fosforanów
Gotowy do użycia silnie skoncentrowany płyn do usuwania fosforanów z wody basenowej. NoPhos szybko i skutecznie usuwa fosforany, które są wprowadzane do wody przez deszcz, części roślin lub [...]
PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.