Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Po godzinachwięcejOstatnie posty na forum:

Szkolenie - wysłana przez human
Szkolenia dla obsługi działu utrzymania czystości są teraz jak najbardziej potrzebne - po tak długim przestoju związanym z lockd...
Ostatnie komentarze:
 • 2021-06-07 11:01:53 - Pirat1kr
  Jak dobie Pani z tym poradziła?
 • 2021-05-31 11:55:54 - piszczol
  zgadzam się w stu procentach z autorami komentarzy księstwo borek się odradza
 • 2021-05-31 11:52:01 - hartabuz
  W Borku mieszka dużo dzieci i młodzieży r . jedyna rozrywka to park i klub sportowy borek . trzeba więc remontować i rozwijaćpark i małą archiktekturę w parku oraz klubie [...]
 • Dodaj komentarz
  2
  2016-06-10
  Badanie TNS Polska: 44 proc. Polaków uprawia sport
  Niemal połowa Polaków (44 proc.) uprawia sport, najczęściej robią to jednak bez należytego przygotowania - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Grupy LUX MED.

  Jak wynika z zaprezentowanego w środę badania, coraz więcej czasu spędzamy aktywnie. Polacy najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45 proc.), bieganie (25 proc.), grę w piłkę nożną (17 proc.), trening siłowy (16 proc.) oraz pływanie (14 proc.). Z badania dotyczącego aktywności sportowej Polaków wynika ponadto, że co czwarty ankietowany trenuje z dużą częstotliwością: 7 proc. uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 proc. kilka razy w tygodniu.

  Prezentacja wyników ankiety towarzyszyła rozpoczęciu kampanii "Zdrowi-gotowi-sport!", mającej podnosić świadomość w zakresie konieczności kontroli stanu zdrowia przez osoby uprawiające sport. Prowadzonej przez Grupę LUX MED akcji patronują polscy olimpijczycy.

  Uczestnicy środowej konferencji w Centrum Olimpijskim PKOl, na której zaprezentowano wyniki badania, zwracali uwagę, że wzmożeniu aktywności fizycznej Polaków nie towarzyszy gwarantujący wyższe bezpieczeństwo i lepsze efekty treningowe monitoring medyczny. Tym samym w dużo większym stopniu jesteśmy narażeni m.in. na kontuzje a na ogół też nic nie wiemy o medycznie zdiagnozowanych przeciwskazaniach do uprawiania sportu.

  Ponad połowa Polaków uprawiających sport przyznaje, że swoje treningi opiera jedynie na własnej wiedzy oraz doświadczeniu (54 proc.). Szczególnie niepokojące dla ekspertów okazały się jednak statystyki dotyczące wykonywania specjalistycznych badań lekarskich. Kluczowemu dla bezpieczeństwa badaniu serca poddało się jedynie 19 proc. Respondentów a tylko 6 proc. Miało kontakt z lekarzem specjalistą medycyny sportowej.

  Dodatkowo z badań wynika, że w przypadku pojawienia się dolegliwości utrudniających aktywność fizyczną, jedynie 34 proc. Polaków decyduje się skorzystać z porady lekarza, 30 proc. przerywa trening do czasu ich ustąpienia, a 25 proc. zażywa suplementy diety lub leki bez recepty.

  Tymczasem zdaniem Roberta Korzeniowskiego, menedżera programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych Grupy LUX MED, osoby aktywne powinny badać się regularnie, chociaż raz w roku a dzieci i młodzież trenujące w klubach, zgodnie z wymogami orzecznictwa sportowego dwa razy w roku. Jak zaznaczył, chodzi o wykonywanie podstawowych badań EKG, laboratoryjnej diagnostyki parametrów krwi i moczu oraz konsultacje ze specjalistami medycyny sportowej z dziedzin, takich jak interna, kardiologia czy ortopedia.

  "W czasie intensywnej aktywności fizycznej bezcenna jest także opieka fizjoterapeutów. Potrafią oni w porę dostrzec pierwsze symptomy przeciążenia i zapobiec kontuzji. Poradzą, jak odbierać sygnały od własnego organizmu i kiedy warto odpuścić, a to zarówno dla sportowca zawodowego, jak i ambitnego amatora bywa bardzo trudne" - zauważył.

  Obecna na konferencji polska szablistka, wielokrotna mistrzyni Polski, Europy i Świata Aleksandra Socha zaznaczyła, że jest pod stałą opieką lekarzy i fizjoterapeutów. Podkreślała przy tym znaczenie profilaktyki w sporcie.

  "Dziś możemy zbadać właściwie wszystko, dzięki rozszerzonej morfologii możemy dobrać odpowiednią dietę i suplementację. Ważne jest, aby decyzje dotyczące diety i treningu podejmować na podstawie wyników badań i konsultacji z lekarzem" - wskazała. Jak dodała, każdy organizm jest inny, dlatego lepiej nie dobierać diety, suplementów oraz planu treningowego samemu, czy też za czyjąś radą lub na podstawie informacji znalezionych w intrenecie.

  Z kolei Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, inicjatora kampanii "Zdrowi-gotowi-sport!", podkreśliła, że jako Główny Partner Medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego grupa czuje się niejako w obowiązku, by wspierać Polaków w bezpiecznym uprawianiu sportu. "W Polsce wiele mówimy o leczeniu, ale zdecydowanie za mało o profilaktyce. Zdrowy sport to klucz do zdrowia, dlatego tak bardzo wierzę w naszą akcję" - przekonywała Rulkiewicz.

  Ogólnopolskie badanie TNS Polska "Aktywność sportowa Polaków" zostało przeprowadzone w dniach 20-25 maja 2016 r. na próbie reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18-50 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich CAPI.

  (badanie opublikowane w czerwcu 2016r.)
  Źródło: Centrum Prasowe PAP
  
  Komentarze
  Paweł
  2016-08-10 10:56:36
  Zmienia się świadomość spoleczeństwa w kwestii aktywnego trybu życia i to dobrze. Jednak placówek, które prowadzą sportowo dzieci i młodzież jest zbyt mało, są tak słabo dofinansowane a w małych miejscowościach i obszarach wiejskich nie istnieją prawie wcale. I to właśnie takie regiony powinno się wziąć pod szczególną pieczę, bo wyniki zawodników to jedna strona medalu, ale promocja zdrowia wśród grup najmniej świadomych to druga i zdecydowanie ważniejsza z nich.
  Odpowiedz
  Maciej
  2016-08-10 13:23:40
  To prawda, że większość klubów cienko przędzie, ale to też kwestia zaradności prowadzących te kluby, którzy mają możliwość dofinansowania od szczebla miejskiego po ministerialny, ale często z tego nie korzystają - np. http://www.basenprof.pl/aktualnosci/1096/dodatkowe_srodki_w_programie_klub.html. Tu trzeba popracować też nad ich świadomością, chociaż trudno wymagać, żeby sportowcy (a to są przeważnie prowadzący kluby) znali się jednocześnie na szeroko pojętym marketingu. I koło się zamyka.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.