Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Rozmowy branżowewięcej

Jarosław Knaga Foto - www.mgokis.praszka.pl

2022-03-11
Rozmowa z Jarosławem Knaga - Zastępcą Dyrektora M-GOKiS ds. sportu w Praszce
Kryta Pływalnia Nemo w Praszce mieszcząca się przy ul. Kaliskiej niedawno obchodziła swoje pierwsze urodziny. O początkach funkcjonowania pływalni, o tym jak się rozwinęła i jak stała się wizytówką miasta, opowie Jarosław Knaga - Zastępca Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce odpowiedzialny za organizację pracy i koordynacją zajęć i imprez sportowych na zarządzanych przez M-GOKiS obiektach sportowych.

Jowita Kuzioła: Jak długo jest Pan związana z branżą basenową?


Jarosław Knaga:Z branżą basenową związany jestem od 2009 roku. W Praszce funkcjonowała pływalnia wybudowana w latach 70-tych, którą w 2008 roku Gmina Praszka przejęła od miejscowego zakładu i oddała w zarządzanie Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu.

Pływalnia Nemo jest młodym obiektem, właśnie minął rok działalności. Jak wyglądały początki jej funkcjonowania i co przyczyniło się do tego, że w tak krótkim czasie zyskała ogromną popularność?


W momencie przejęcia pływalni przez Gminę rozpoczęto działania w celu przygotowania jej do kapitalnego remontu. Dzięki staraniom Burmistrza Praszki pana Jarosława Tkaczyńskiego, oraz Rady Miejskiej w październiku 2018 rozpoczął się trwający dwa lata remont pływalni.
Jesienią 2020 roku obiekt był gotowy. Jako zarządcy otrzymaliśmy piękny, nowoczesny obiekt który od razu stał się wizytówką Praszki. Jednak pandemia opóźniła oficjalne otwarcie i pierwsi klienci mogli wejść na nasz obiekt 12 lutego 2021 roku. Od pierwszego dnia odwiedzało nas bardzo wiele osób, które z zainteresowaniem oglądały nową pływalnię: przestronny hol i nowoczesne szatnie, zaplecze sanitarne przystosowane dla wszystkich grup, nieckę sportową i brodzik dla dzieci, oraz dużą saunę. Klienci doceniają także miłą obsługę obiektu.

Jakie współczynniki wpłynęły na to, że pływalnia jest jednym z najnowocześniejszych pod względem technologicznym obiektów basenowych na Opolszczyźnie?


Pływalnia NEMO w Praszce oprócz ładnego wyglądu zewnętrznego wyróżnia się bogatymi i nowoczesnymi rozwiązaniami zarówno pod względem budowlanym, jak i technologicznym. Wszystko o czym mogliśmy pomarzyć na starej pływalni, mamy w nowym obiekcie. Nowoczesny system monitorowania czasu pobytu ESOK, system kamer monitorujących obiekt, zabezpieczenie alarmowe, nowoczesne nagłośnienie, dwie nowoczesne niecki ze stali nierdzewnej, atrakcje w brodziku dla dzieci, automatyczny system wentylacji i piękna sauna. Innowacyjny system oczyszczania, uzdatniania i podgrzewania wody basenowej, automatyczny proces filtracji mechanicznej, uzdatniania chemicznego i dezynfekcji lampami UV. Nowoczesne kogeneratory gazowe wytwarzające ciepło i energię elektryczną na potrzeby obiektu, oraz system odzysku ciepła ze ścieków. To wszystko zastosowane zostało w naszej nowej pływalni.

Głównym problemem wielu zarządców jest uświadamianie użytkowników, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa. Jak Państwo sobie radzicie w tej kwestii?


Są to problemy z którym muszą się zmierzyć wszyscy zarządcy i pracownicy pływalni.
Stworzyliśmy czytelne regulaminy i widoczne informacje, kładziemy też nacisk na edukację klienta przez obsługę obiektu.

Niekiedy zarządy obiektów sportowych niechętnie inwestują w rozwój pracowników. Jakie jest państwa podejście do tych zagadnień? Jak często wdrażacie działania podnoszenia kwalifikacji personelu?


Jesteśmy młodym obiektem. Nasi pracownicy po remoncie pływalni przeszli wiele szkoleń stanowiskowych prowadzonych przez poszczególnych wykonawców branżowych. Po roku pracy nasza kadra praktycznie się nie zmieniła. Aby pracować na tak nowoczesnym obiekcie pracownicy pływalni od dyrektora po pracownika gospodarczego, recepcji , technicznego czy też ratownika muszą stale podnosić poziom swojej wiedzy. My cały czas uczymy się naszego nowego obiektu.

Jaka jest wg Pana optymalna ilość basenów w Polsce? Czy w woj. opolskim brakuje więcej takich obiektów?


Z naszych obserwacji wynika, że zmienia się mentalność i nawyki ludzi. Sport, rekreacja, aktywne spędzanie wolnego czasu stały się dziś normą. Ludzie szukają miejsc, gdzie mogą aktywnie spędzić czas. Ilość osób korzystających z Pływalni Nemo w Praszce pokazuje, że nasz obiekt jest potrzebny. To jest oferta Gminy Praszka dla mieszkańców, a każda Gmina ma swoje priorytety.

Jakie są najbliższe plany rozwojowe pływalni Nemo?


Główny cel został już zrealizowany i wdrożony w życie - pływalnia została przebudowana i otwarta dla klientów. Z naszego obiektu korzystają klienci indywidualni, szkoły Gminy Praszka, szkoły okolicznych gmin, prowadzone są też zajęcia nauki pływania, Aqua-aerobic dla młodszych i starszych. Z radością witamy nowe grupy i osoby indywidualne. Zapraszamy do Praszki.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę.
Autor: Jowita Kuzioła - portal Basenprof

zamknij

Przeczytaj także

Redukcja kosztów funkcjonowania basenu. OC-1 nowe medium filtracyjne
Energia jest jednym z największych kosztów i zwykle drugim po kosztach pracy elementem silnie wpływającym na wynik finansowy obiektów basenowych. Wielu decydentów zastanawia się nad sposobem obniżenia [...]

zamknij

Polecamy firmy

PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.