Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów



















2016-05-10
Jak poprawnie korzystać z sauny?

Oczywiście nago. Aby w pełni wykorzystać dobroczynne działanie sauny należy saunować bez zbędnego odzienia a dlaczego? Na to pytanie odpowiada portal propagujący zdrowe saunowanie poprawnesaunowanie.pl:

Na początek kilka zasad dotyczących przygotowania do kąpieli w saunie
•  Przed skorzystaniem z sauny należy dokładnie umyć ciało pod prysznicem używając żelu pod prysznic, następnie wytrzeć ciało, gdyż do sauny należy wchodzić na sucho.
•  Jeśli jesteśmy w kompleksie, w którym znajduje się kilka saun o różnych temperaturach, najlepiej zacząć od takiej w której temperatura jest najniższa, a w kolejnych sesjach przechodzimy do cieplejszych wedle naszych upodobań. Gdy w saunie mamy do dyspozycji kilka poziomów na których możemy usiąść, pamiętajmy że im wyżej usiądziemy tym będzie cieplej.
•  Do saun suchych zabieramy ze sobą ręcznik, lub prześcieradło na którym siadamy lub kładziemy się. Do łaźni gdzie zazwyczaj widzimy kamienne lub ceramiczne siedziska, wchodzimy nago i po spłukaniu siedziska siadamy nagim ciałem. Kąpiel cieplna w saunie powinna trwać od ok. 12- 15 minut.
•  Po każdym seansie w saunie przed schłodzeniem w basenie spłukujemy pot pod prysznicem. Odpoczywamy w najprzyjemniejszy dla nas sposób, przynajmniej 10 minut przed kolejnym seansem i uzupełniamy płyny.
•  Jeśli kompleks oferuje tzw. rytuały saunowe zwane również seansami lub naparzaniami, stosujemy te same zasady jak przy saunowaniu samemu, jednakże dodatkowo staramy się nie wychodzić z sauny bezpośrednio po polaniu pieca wodą z olejkami wonnymi aby aromat i para nie uciekły wraz z nami. W trakcie seansu dowolnie przemieszczamy się po półkach w saunie i schodzimy na niższe poziomu jeśli jest nam zbyt ciepło.
•  Pamiętajmy że niezależnie od tego czy jesteśmy na rytuale czy też sami, jeśli zaczniemy odczuwać duszności, ból w klatce czy zacznie nam się robić niedobrze, NATYCHMIAST OPUSZCZAMY SAUNĘ ! ZDROWIE PRZEDE WSZYSTKIM
•  Po wyjściu po raz ostatni z sauny pamiętamy o ostudzeniu ciała, uzupełnieniu płynów i umyciu się jednakże zalecane jest jednak mycie się samą wodą bez używania kosmetyków.

Saunowanie nago

Wróćmy zatem do tematu. Dlaczego powinniśmy saunować nago? Podczas kąpieli cieplnej w saunie po ok 10 minutach kiedy temperatura naszego ciała podniesie się wystarczająco, organizm uruchamia mechanizm chłodzenia czyli nasze gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot. W skład potu oczywiście prócz wody wchodzi wiele niechcianych składników jak toksyny, mocznik i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia których chcemy się pozbyć. Jeśli będziemy odziani w strój kąpielowy który zazwyczaj jest wykonany ze sztucznego materiału zablokujemy poprawną wymianę gazową oraz zatrzymamy niechciane składniki potu w otwartych porach naszej skóry co może prowadzić do powstania nieprzyjemnych krost i pryszczy w miejscach osłoniętych strojem. Dodatkowo w saunach fińskich gdzie temperatura oscyluje w okolicach 100 stopni Celsjusza strój kąpielowy jest wręcz zakazany gdyż może spowodować poważne poparzenia. W saunach infrared i łaźniach rzymskich temperatura nie jest tak wysoka i ryzyko poparzenia jest raczej małe, jednakże możemy być pewni że nasz strój po takim spotkaniu nie będzie już taki ładny.

Jeśli nie strój to może chociaż ręcznik? W saunach infrared jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż strój jednakże nadal ma jeden poważny minus. Do sauny wchodzimy aby się wygrzać i spocić a owinięci w ręcznik, spowolnimy nagrzewanie organizmu i mimo odbycia poprawnego 15-20 minutowego cyklu nie spocimy się jak należy. Ręcznik do saun suchych powinniśmy mimo tego oczywiście zabierać, jednakże tylko po to aby na nim usiąść lub położyć się, dzięki temu nie narazimy siedziska w naszej ulubionej saunie na zniszczenia i nieprzyjemne plamy. Do łaźni rzymskich które cechuje wysoka wilgotność ręczniki odwieszamy na haczykach które znajdują się przy wejściu do nich. Jeśli wejdziemy do takiej łaźni w ręczniku, po chwili będzie on wyglądał jak byśmy wyjęli go dopiero co z pralki bez odwirowania.

Autor: Marcin

zamknij

Przeczytaj także

Przemienniki częstotliwości w branży basenowej - oszczędności i większe możliwości dla obiektu
Czym jest przemiennik częstotliwości i jak może pomóc obniżyć koszty utrzymania obiektu basenowego? A co istotne - oszczędności to nie jedyna jego zaleta. Z artykułu dowiesz się: Czym jest [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.