Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Sauny - Artykuływięcej artykułów


















Tężnia solna w pływalni w Zambrowie

2013-12-13
Tężnia solna nie tylko w uzdrowiskach
Pływalnia Miejska "Delfin" w Zambrowie, uruchomiła na jesień nową ciekawą usługę. Tężnia solna, bo o niej właśnie mowa, jest naturalnym inhalatorium jodowym oraz miejscem relaksu, wypoczynku i wyciszenia, które służy poprawie stanu zdrowia korzystających z niej osób.

Jak działa tężnia?
W wydzielonym pomieszczeniu na III piętrze pływalni powstała specjalna konstrukcja drewniana, wypełniona gałązkami tarniny, podobnie jak w znanych tężniach działających przy uzdrowiskach (Ciechocinek, Inowrocław, Konstancin).
Naturalna solanka jodkowa pochodząca z odwiertu z Zabłocia jest pompowana na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływając po gałązkach tarniny, rozbija się na drobne cząsteczki i intensywnie paruje. Wokół tężni wydziela się intensywny aerozol tworząc specyficzny mikroklimat, bardzo zbliżony do klimatu nadmorskiego. Powstały w ten sposób aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi. Relaksacyjna muzyka płynąca w tle, służy wyciszeniu i uspokojeniu, co nie jest bez znaczenia w dzisiejszy zabieganym i stresującym życiu.

Przebywając w pobliżu tężni oddychamy powietrzem przesyconym jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów, jak magnez, sód, potas, żelazo. Ma to bardzo korzystne działanie przy takich schorzeniach jak:
- niedoczynność tarczycy,
- choroby górnych i dolnych dróg oddechowych (nieżyty, infekcje),
- nadciśnienie tętnicze,
- nerwice, stany ogólnego wyczerpania organizmu, stres. Przeciwwskazaniami do stosowania tych inhalacji są:
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność krążenia,
- choroby nowotworowe,
- uczulenie na jod i brom.

Cały koszt inwestycji zamknął się w kwocie 25 tys. zł. Do budowy tężni wykorzystano istniejące niewykorzystane pomieszczenie, dlatego cała instalacja trwała jedynie 3 tygodnie.

W tężni można korzystać codziennie z trzech 60-minutowych seansów w konkretnych ustalonych godzinach, ponieważ grupa uczestników musi liczyć co najmniej 3 osoby, ale tężnia będzie również udostępniana w innych godzinach pracy pływalni, jeśli uzbiera się liczba chętnych.
Osoby korzystające z tężni wykupują w kasie pływalni odpowiednie bilety, lub karnety, a do pomieszczenia wchodzą w lekkim ubraniu i zmienionym obuwiu.

Jest to kolejna propozycja na dodanie do usług basenu nowej, ciekawej oferty, która nie wiąże się z dużym kosztem ani potrzebą reorganizacji pracy obiektu. Mogą o tym pomyśleć pływalnie położone daleko od pasa nadmorskiego, bo może to być dodatkowa atrakcja dla Klientów.
Autor: DoP. portal Basenprof

zamknij

Przeczytaj także

Czy baseny stalowe sprawdzą się w roli basenów publicznych?
Baseny publiczne najczęściej przyjmują formę rozbudowanego kąpieliska, w którym znajduje się kilka niecek basenowych wyposażonych w różnorodne atrakcje wodne. Wielkość, kształt i głębokość niecek są [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.