Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Pompa VCL-VCLG - foto Funam Sp. z o.o.

2019-11-12
Membranowe pompy dozujące EMEC do środków chemicznych

 
Membranowe pompy dozujące stosowane są powszechnie w uzdatnianiu wody oraz w przemyśle chemicznym, a podstawowym wymogiem jest precyzyjne i niezawodne dozowanie.
Warunek ten spełniają naścienne pompy typu VCL o sterowaniu stałym (włącz/wyłącz) z regulowaną wydajnością poprzez zmianę częstotliwości dozowania. Pompy te są stosowane do dozowania z małymi i średnimi wydajnościami rzędu 1 – 16 l/godz.
Działanie membranowej pompy dozującej polega na cyklicznych ruchach membrany wymuszanych za pomocą elektromagnesu.
Gdy membrana porusza się do przodu wewnątrz głowicy powstaje ci-śnienie, które powoduje wypływ dozowanej substancji z głowicy przez tłoczny zawór zwrotny. Po zakończeniu impulsu elektrycznego spręży-na cofa membranę z powrotem do pozycji początkowej zasysając jednocześnie ciecz z pojemnika do głowicy pompy poprzez ssawny zawór zwrotny.
Umieszczony na głowicy ręczny zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy, jednakże pompa może być dostarczona na żądanie z głowicą samo-odpowietrzającą (pompy typu VACL).
Pompy VCL wyposażone są w bardzo trwałe napędy elektromagnetyczne nie zawierające części ulegających szybkiemu zużyciu.
Podstawowe elementy pompy stykające się z dozowanymi substancjami jak głowica, zawór stopowy z czujnikiem poziomu, zawór dozujący i membrana wykonane są z odpornych na większość substancji chemicznych tworzyw sztucznych.
Zawory ssawne i tłoczne na głowicy w celu zapewnienia całkowitej szczelności wyposażone są w dwie kulki ze spieku ceramicznego.
Dzięki temu pompy VCL mogą być stosowane do dozowania większości agresywnych substancji, w tym kwasu siarkowego, solnego, podchlorynu sodu itp.


 
Dozowanie koagulanta w instalacjach basenowych
Pompa w wykonaniu specjalnym jest przeznaczona tylko do dozowania koagulanta i nosi oznaczenie VCLG0503. Pompa ta ma zmieniony elektroniczny układ sterowania pozwalający na bardzo precyzyjną regulację wydajności w zakresie 10 – 200 ml/godz poprzez zmianę częstotliwości dozowania.


POMPA MEMBRANOWA KMSMF


 
Membranowe pompy dozujące stosowane są powszechnie w uzdatnianiu wody oraz w przemyśle chemicznym, a podstawowym wymogiem jest precyzyjne i niezawodne dozowanie.
Warunek ten spełniają pompy typu KMSMF z regulowaną wydajnością poprzez zmianę częstotliwości dozowania i zmianę długości skoku membrany.
Pompy te są stosowane do dozowania z małymi i średnimi wydajnościami rzędu 1 – 18 l/godz.
Pompy KMSMF są pompami wielofunkcyjnymi o różnych trybach sterowania.
Działanie membranowej pompy dozującej polega na cyklicznych ruchach membrany wymuszanych za po-mocą elektromagnesu.
Gdy membrana porusza się do przodu wewnątrz głowicy powstaje ciśnienie, które powoduje wy-pływ dozowanej substancji z głowicy przez tłoczny zawór zwrotny. Po zakończeniu impulsu elektrycznego sprężyna cofa membranę z powrotem do pozycji początkowej zasysając jednocześnie ciecz z pojemnika do głowicy pompy poprzez ssawny zawór zwrotny.
Umieszczony na głowicy ręczny zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy, jednak-że pompa może być dostarczona z głowicą samoodpowietrzającą.
Pompy KMSMF wyposażone są w bardzo trwałe napędy elektromagnetyczne nie zawierające części ulegających szybkiemu zużyciu. Podstawowe elementy pompy stykające się z dozowanymi substancjami jak głowica, zawór stopowy z czujnikiem poziomu i zawór dozujący wykonane są z polifluorku dwuwinilidenu (PVDF), a membrana z teflonu (PTFE). Dzięki temu pompy mogą być stosowane do dozowania większości agresywnych substancji, w tym kwasu siarkowego, solnego, podchlorynu sodu itp.


 
Wielofunkcyjne pompy KMSMF mogą pracować w następujących trybach:
Tryb CONSTANT (stały)
– pompa pracuje ze stałą częstotliwością dozowania (wydajnością) ustawioną jako SPH (strokes per hour – ilość skoków/dawek na godzinę), SPM (strokes per minute - ilość skoków/dawek na minutę) lub LPH (liters per hour – ilość litrów na godzinę).
Odpowiedni parametr ustawia się podczas programowania pompy. Tryb ten jest używany w przypadku, gdy nie dysponujemy żadnym sygnałem zewnętrznym do sterowania pompą.
Tryb DIVIDE (podzielnika)
– sterowanie pompą za pomocą zewnętrznych impulsów z regulatora czy wodomierza.
Pompa dozuje z częstotliwością określoną ilością zewnętrznych impulsów na minutę podzieloną przez podzielnik. Tryb ten jest używany w przypadku, gdy zewnętrzna ilość impulsów jest zbyt duża, aby efektywnie sterować pompą.
Tryb DIVIDE znajduje także powszechne zastosowanie przy wykorzystaniu sygnałów impulsowych z regulatorów – w tym przypadku podzielnik jest ustawiony na „1”.
Tryb MULTIPLY (mnożnika)
– sterowanie pompą za pomocą zewnętrznych impulsów z regulatora czy wodomierza.
Pompa dozuje z częstotliwością określoną ilością zewnętrznych impulsów na minutę pomnożoną przez mnożnik. Tryb ten jest używany w przypadku, gdy zewnętrzna ilość impulsów jest zbyt mała, aby efektywnie sterować pompą.
Tryb MULTIPLY znajduje także powszechne zastosowanie przy wykorzystaniu sygnałów impulsowych z regulatorów – w tym przypadku mnożnik jest ustawiony na „1”.
Tryb mA
- sygnał analogowy prądowy (0/4 – 20 mA) z zewnętrznego regulatora powoduje dozowanie pompy z ilością skoków/dawek proporcjonalną do natężenia prądu uwzględniając zaprogramowaną największą i najmniejszą wartość natężenia prądu oraz odpowiadające im ilości skoków na minutę.
Tryb VOLT
– sygnał analogowy napięciowy (0 – 10 VDC) z zewnętrznego regulatora powoduje dozowanie pompy z ilością skoków/dawek proporcjonalną do napięcia prądu uwzględniając zaprogramowaną największą i najmniejszą wartość napięcia prądu oraz odpowiadające im ilości skoków na minutę.
Tryb PPM
– wydajność pompy jest określona przez ilość impulsów z wodomierza, wymaganą koncentrację substancji dozowanej w instalacji w PPM (parts per milion – ilość części na milion, co odpowiada mg/l), stężenie dozowanej substancji w % (np.: podchloryn 15%) oraz objętość dawki jednostkowej określonej podczas kalibracji pompy.
Tryb ten jest używany, gdy chcemy uzyskać założoną wartość PPM pozostawiając pompie określenie ilości skoków/dawek w zależności od otrzymywanych impulsów z wodomierza oraz pozostałych wymienionych wyżej parametrów.
Tryb PERC
– wydajność pompy jest określona przez ilość impulsów z wodomierza, wymaganą koncentrację dozowanej substancji w instalacji w % PERC (percentage – procent), stężenie dozowanej substancji (np.: podchloryn 15%) oraz objętość dawki jednostkowej określonej podczas kalibracji pompy. Tryb ten jest używany, gdy chcemy uzyskać założoną koncentrację dozowanego substancji w % pozostawiając pompie określenie ilości skoków/dawek w zależności od otrzymywanych impulsów z wodomierza oraz pozostałych wymienionych wyżej parametrów.
Tryb MLQ
- wydajność pompy jest określona przez ilość impulsów z wodomierza na podstawie wymaganej wielkości MLQ (mimiliters per quintal – ilość ml na kwintal), stężenia dozowanej substancji chemicznej w % oraz objętości dawki jednostkowej. Tryb ten jest używany głównie w USA.
Tryb BATCH
– zewnętrzny impuls uruchamia pompę, która dozuje zaprogramowaną objętość substancji lub zaprogramowaną ilość dawek.


POMPY DOZUJĄCE PRIUS D


 
Silnikowe pompy typu PRIUS D napędzane są za pomocą silnika jednofazowego 230 V wyposażonego w przekładnię i posiadają sterowanie stałe (włącz/wyłącz).
Wydajność pomp regulowana jest poprzez zmianę długości skoku membrany za pomocą pokrętła umieszczonego na przekładni.
Pompy te przeznaczone są do dozowania ze średnimi i bardzo dużymi wydajnościami rzędu 12 – 530 l/godz.
Działanie pompy polega na cyklicznych ruchach silnika, który za pomocą przekładni napędza membranę.
Gdy membrana porusza się do przodu wewnątrz głowicy powstaje ciśnienie, które powoduje wypływ dozowanej substancji z głowicy przez tłoczny zawór zwrotny. Po zakończeniu skoku sprężyna cofa membranę z powrotem do pozycji początkowej zasysając jednocześnie ciecz z pojemnika do głowicy pompy poprzez ssawny zawór zwrotny. Umieszczony na głowicy ręczny zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy.
Podstawowe elementy pompy stykające się z dozowanymi substancjami jak głowica z zaworem ssawnym, tłocznym i odpowietrzającym wykonane są z odpornych tworzyw sztucznych.
Pompy PRIUS D mogą być stosowane do dozowania większości agresywnych substancji, w tym kwasu siarkowego, solnego, podchlorynu sodu itp.
Do instalacji każdej pompy, w zależności od jej wielkości potrzebny jest zestaw instalacyjny A, B lub C (patrz tabela Dane techniczne). Zestaw instalacyjny A jest dostarczany wraz z pompą bez dodatkowej opłaty, natomiast zestawy B i C dostarczane są jako opcja i należy je zakupić oddziel-nie.

Zestaw instalacyjny A – G 1/2” x 13


 
1. Filtr stopowy PVDF ½” ze złączką przewodów doz. dwew=13 mm (G½” x 13 mm).
2. Zawór dozujący PVDF/FP/CE ¾”.
3. Przewód dozujący ssawny PVDF 13x16 mm lub PVC 12x18 mm.
4. Przewód dozujący tłoczny PVDF 13x16 mm lub PVC 12x18 mm.



Zestaw instalacyjny B – G 11/2” x 18


 
1. Filtr stopowy PVDF 1½” ze złączką przewodów doz. dwew=18 mm (G1½” x 18 mm).
2. Zawór dozujący PP/FP/GL 1½”.
3. Przewód dozujący ssawny PE 18x25 mm.
4. Przewód dozujący tłoczny PVDF 18x22m.


Zestaw instalacyjny C – G 11/2” x 32


 
1. Filtr stopowy PP 1½” ze złączką przewodów doz. dwew=32 mm (G1½” x 32 mm).
2. Zawór dozujący PP/FP/GL 1½”.
3. Przewód dozujący ssawny PVC spiralny 32x40 mm.
4. Przewód dozujący tłoczny PVC zbrojony 32x42 mm.


W ofercie także inne modele pomp dozujących EMEC.

Więcej informacji:
FUNAM Sp. z o.o.
tel.: 604 129 293; 602 368 795; 71 364 37 21
e-mail: baseny@funam.pl
www: www.maytronics.pl
Materiały: www.maytronics.pl
Przeczytaj także:
„PoolManager® PRO - system do zarządzania basenem hotelowym i Spa”
- www.basenprof.pl/artykuly/1781/poolmanager_pro_-_system_do_zarzadzania_basenem_hotelowym_i_spa.html

„Stacja PoolRelax dla basenów hotelowych i wanien spa” - www.basenprof.pl/artykuly/1701/stacja_poolrelax_dla_basenow_hotelowych_i_wanien_spa.html

„BAYROL - profesjonalne systemy dla obiektów publicznych” - www.basenprof.pl/artykuly/1593/bayrol_-_profesjonalne_systemy_dla_obiektow_publicznych.html

„Odkurzacze basenowe Wave – dla każdego basenu (cz.1)” - www.basenprof.pl/artykuly/1441/odkurzacze_basenowe_wave_dla_kazdego_basenu_cz1.html

„Odkurzacze basenowe Wave – polecane dla Aquaparków (cz.2)” - www.basenprof.pl/artykuly/1463/odkurzacze_basenowe_wave_polecane_dla_aquaparkow_cz2.html

„Basenowe pompy ciepła” - www.basenprof.pl/artykuly/1177/basenowe_pompy_ciepla.html

„Fotometry Palintest – wyróżniają się jakością i ceną” - www.basenprof.pl/artykuly/1436/fotometry_palintest_wyrozniaja_sie_jakoscia_i_cena.html

zamknij

Przeczytaj także

Jak bezpiecznie i trwale zmodernizować obiekt basenowy na cały okres jego użytkowania?
Baseny to ten szczególny typ obiektów, który potrafi przysporzyć swoim włodarzom niemały ból głowy. Potwierdzi to każdy kierownik czy pracownik działu techniczno-eksploatacyjnego, który musiał [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.