Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Rys. 1 - łączenie typu piór-wpust

2016-02-15
Technologia LRTM – lepsza jakość zjeżdżalni
Co to jest technologia LRTM?

LRTM (Light Resin Transfer Moulding) to jedna z technologii wytwarzania wyrobów kompozytowych, w tym zjeżdżalni wodnych. Polega na wprowadzeniu żywicy pomiędzy dwie szczelnie przylegające do siebie formy przy udziale niewielkiego ciśnienia. Dodatkowo cały proces wspomagany jest podciśnieniem. Zbrojenie, najczęściej w postaci włókna szklanego, układane jest na sucho w formie pokrytej żelkotem. W ten sposób produkuje się obustronnie gładkie elementy zjeżdżalni.


Jakie są korzyści ze zjeżdżalni LRTM dla inwestora, użytkownika?


Główną zaletą zjeżdżalni wykonanych w technologii LRTM jest ich obustronnie gładka powierzchnia, czyli zyskuje na efekcie wizualnym. Metoda LRTM pozwala na redukcję emisji styrenu (ok. 15%). Czynnik ten zamiast trafiać do środowiska, zostaje włączony w strukturę laminatu. Wpływa to na poprawę wytrzymałości produktu a zarazem wydłuża czas jego eksploatacji.


Korzyści płynące z LRTM


Technologia LRTM pozwala ograniczyć emisję styrenu a tym samym uciążliwy zapach, towarzyszący konwencjonalnej produkcji kompozytów. Dzięki zastosowaniu dwóch przylegających do siebie form otrzymujemy produkt obustronnie gładki. Zyskuje on przez to nie tylko na estetyce ale również na wytrzymałości (większa zawartość szkła przy lżejszej konstrukcji). LRTM pozwala także na wytworzenie detalu o złożonym kształcie i wielkości. Niewątpliwą zaletą LRTM jest dokładność wymiarów, powtarzalność oraz większa możliwość kontroli procesu produkcji. Przemysłowa produkcja w technologii LRTM redukuje ilość odpadu, koszty surowców a także energii zużytej w czasie produkcji.


Połączenia elementów

Zjeżdżalnie Firmy Mazur charakteryzują się połączeniem kołnierzowym. W przypadku rur o średnicy 1000 mm i półrur o średnicy 1400 mm, dodatkowo stosowane są połączenia typu „pióro – wpust”, które centrują, ułatwiają montaż i zapobiegają przesuwaniu się elementów względem siebie w czasie użytkowania zjeżdżalni. Istnieje również możliwość wykonania precyzyjnych skrótów rur (Rys. 1).

Formy do LRTM, wykonane przy udziale obrabiarki CNC, mają bardzo precyzyjne wymiary. Dzięki temu rury produkowane metodą LRTM charakteryzują się stabilnością wymiarów a łączenie poszczególnych elementów zjeżdżalni jest bardzo precyzyjne i szczelne.


Czy można stosować multimedia w zjeżdżalni LRTM?

Zjeżdżalnie wykonane metodą LRTM można dodatkowo wyposażyć w tzw. efekty multimedialne (światło, muzyka lub dowolny kolorowy/prawie przeźroczysty kształt). W przypadku efektów zawierających części elektryczne występuje konieczność dorobienia dodatkowego płaszcza, który zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi.
Autor: Dominika Mazur
Materiały: www.firmamazur.pl

zamknij

Przeczytaj także

Jeden z najambitniejszych projektów basenowych w Europie
Na głęboką wodę - Forma Fabrica bierze udział w wykonaniu jednego z najambitniejszych projektów basenowych w Europie. Mowa o basenie Deepspot w powstającym największym w Europie Wschodniej kompleksie basenowym [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.