Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Aktualnościwięcej aktualnościOstatnie posty na forum:

Szkolenie - wysłana przez human
Szkolenia dla obsługi działu utrzymania czystości są teraz jak najbardziej potrzebne - po tak długim przestoju związanym z lockd...
Ostatnie komentarze:
 • 2021-06-07 11:01:53 - Pirat1kr
  Jak dobie Pani z tym poradziła?
 • 2021-05-31 11:55:54 - piszczol
  zgadzam się w stu procentach z autorami komentarzy księstwo borek się odradza
 • 2021-05-31 11:52:01 - hartabuz
  W Borku mieszka dużo dzieci i młodzieży r . jedyna rozrywka to park i klub sportowy borek . trzeba więc remontować i rozwijaćpark i małą archiktekturę w parku oraz klubie [...]

 • Dodaj komentarz
  0
  2021-02-11
  Rozporządzenie dot. otwarcia basenów
  W dniu dzisiejszym, po godzinie 11.00 na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

  Pomimo prośby skierowanej w piśmie przez Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, pozostawiono nie do końca zrozumiały podział obiektów na „aquaparki” i „baseny”, którego nie reguluje m. in. ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. O ile w dotychczasowym brzmieniu Rozporządzenia,  oba rodzaje w/w obiektów nie mogły być wykorzystane do prowadzenia działalności, to od 12 lutego 2021 r. zakaz ten nie będzie dotyczył tzw. „basenów”. Obecnie trudno jest ustalić, jakie przesłanki musi wypełnić obiekt sportowy, żeby mógł potraktowany jako „basen”. Zarówno wspomniana Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, jak i wytyczne FINA dotyczące obiektów sportowych (2017-2021) posługują się definicją „Pływalni”.

  Kolejną kwestią, która budzi wątpliwość jest ustalenie kręgu odbiorców, które mogłyby korzystać z pływalni-basenu.  Art. 15 w nowym brzmieniu, od dnia 12 lutego do dnia 28 lutego 2021 r. dopuszcza prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD w dziale 93.0). Oczywiście z wyłączeniem podklas (93.21.Z, 93.29.A, 93.29.B), które zostały wskazane w również zmienionym art. 19.

  Czy oznacza to, że osoba postronna, niebędąca „sportowcem” może jednorazowo skorzystać z usług pływalni-basenu w celu poprawy swojej kondycji fizycznej?  Nowe regulacje w tym zakresie nie ustanawiają żadnych ograniczeń, jak ma to miejsce choćby w przypadku kortów tenisowych (max 5 osób w jednym miejscu i jednym czasie).

  W zrozumieniu przedstawionych zmian dot. funkcjonowania obiektów basenowych niespecjalnie pomaga Uzasadnienie do projektu Rozporządzenia. W założeniu jego autorów, przepisy w nowym brzmieniu mają  przede wszystkim umożliwić prowadzenie szkoleń sportowych i zajęć niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).

  Przy korzystaniu z obiektów sportowych należy pamiętać o zasadzie DDMA+W. Każdy jest zobligowany do zachowania dystansu 1,5 m, zakrywania ust i nosa i dezynfekcji rąk.

  Wciąż czekamy na aktualizację wytycznych dla funkcjonowania basenów i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce, które możemy znaleźć na stronach rządowych pod linkiem:
  www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/baseny-i-sauny?fbclid=IwAR3cr9YJK5nof5W8rqMNSZywD8YNrZzyFL3otV91PIiFY8xlEcP_DPAdTsg .
  Autor: Jakub Rakowski - portal Basenprof
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Otwarcie Krytej Pływalni Solan
  W sobotę 29 maja nastąpiło długo oczekiwane przez mieszkańców Nowej Soli otwarcie pływalni, która z racji miejsca (dawny plac manewrowy PKS) nazywa się Pływalnia Kryta Solan. Jako pierwsi z pływalni [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.