Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter

Aktualnościwięcej aktualności


Ostatnie komentarze:
 • 2022-08-01 15:02:45 - szczupły
  czego brakuje,żeby zacząć budowe boiska treningowego ks borek
 • 2022-07-28 13:49:00 - mag
  Dobra akcja - ludzie zbyt mało wiedzą o prawidłowym korzystaniu z wodnej rekreacji. Wchodząc na basen, czy plażę zupełnie wyłączają myślenie.
 • 2022-06-12 17:57:20 - stary zawiedziony kibic
  Pamiętam borek w trzeciej lidze trenerów mieczysława kolasę , adama wapięnnika ,władysława zaworę to były czasy . ŁZA SIĘ W OKU KRĘCI. Chciałbym doczekać takich [...]

 • Foto - www.zis.krakow.pl
  Dodaj komentarz
  0
  2021-08-20
  Krakowska "Przystań Na Eisenberga" rozpoczyna działalność
  W najbliższą środę, 25 sierpnia (o godzinie 12:00) odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji Przystań Na Eisenberga – taką nazwę nosić będzie obiekt wybudowany pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przy ul. Eisenberga 4. Dzień później, od 26 sierpnia, centrum zostanie udostępnione do użytku mieszkańcom Krakowa.

  Wszelkie informacje o godzinach otwarcia centrum o raz dostępnych biletach wstępu będzie można znaleźć na profilu FB Centrum Sportu i Rekreacji Przystań Na Eisenberga.

  Kryta pływalnia przy ul. Eisenberga powstała w latach 2018–2021 na działce, na której uprzednio znajdowały się obiekty byłego Ośrodka Sportu Krakowianka. W latach 70. wybudowano tu kąpielisko, które funkcjonowało do 2008 roku. Miejsce tłumnie przyciągało mieszkańców Krakowa. Nowy obiekt sprawi, że teren odzyska blask i ponownie będzie tętnił życiem. Przed inwestorem (Gminą Miejską Kraków) oraz projektantami (firma ProjektyGotowe.pl), a także głównym wykonawcą (Chemobudowa Kraków) zostało postawione niełatwe zadanie. Chodziło o stworzenie nowoczesnego, funkcjonalnego i estetycznego kompleksu, który przyciągnie mieszkańców i nawiąże do historii dawnych basenów Polfy – w latach 80. i 90. ulubionego miejsca wypoczynku w stolicy Małopolski. Dodatkowo obiekt musiał wpisać się w szereg wymogów formalno-prawnych i uwarunkowań terenowych.

  Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nowo projektowane budynki mogły być zlokalizowane jedynie w miejscach wcześniej zabudowanych i niepokrytych roślinnością. Wytyczne te, wraz istniejącym ukształtowaniem terenu, w sposób zasadniczy determinowały lokalizację i układ przestrzenny kompleksu. Gabaryty budynków są natomiast pochodną ich funkcji oraz zatwierdzonego przez inwestora programu funkcjonalno-użytkowego. Budynki kompleksu zlokalizowano wzdłuż ul. Eisenberga, w odległości 1–2 m od pasa drogowego. Znaczna różnica wysokości terenu, występująca w części działki (ponad 3 m), wymusiła z kolei na projektantach poszukiwanie prostych form architektonicznych, nadających się zarówno do rozczłonkowania, jak i ich kaskadowego łączenia, będącego odbiciem znacznego spadku terenu. Ostatecznie projektantów zainspirowała klasyczna forma polskiej, wiejskiej zabudowy gospodarczo-magazynowej stodoły, która obok prostoty wyrazu, bardzo często była łączona kaskadowo w zależności od gabarytu kolejnych obiektów. W warstwie plastycznej i formalnej wiodącą inspiracją była prostota i bardzo podobna funkcja tradycyjnego japońskiego kąpieliska geotermalnego – Onsenu.

  Proste formy


  Konsekwentna realizacja ww. założeń i inspiracji doprowadziła do kreacji form niezwykle prostych, oszczędnych w wyrazie architektonicznym i dopasowanych do terenu. Budynkom kompleksu nadano formę połączonych ścianami szczytowymi i opadających kaskadowo stodół. Z uwagi na różne potrzeby gabarytowe poszczególnych funkcji kompleksu, jego człony (stodoły) różnią się między sobą nie tylko poziomem usytuowania na terenie, lecz także rozpiętością iw konsekwencji wysokością kalenicy dachu. Obiekty o największych rozpiętościach i wysokościach zlokalizowano najwyżej, ao najmniejszych – najniżej, co pogłębia jeszcze wrażenie kaskadowego opadania i dopasowania architektury do terenu. Dla wszystkich obiektów przewidziano ten sam kąt nachylenia połaci dachowych, wynoszący 25 stopni. W celu uzyskania wrażenia jak największej prostoty i spokoju, a także w nawiązaniu do architektury gospodarczej stodoły, projekt unika stosowania okien jako rytmu, a zamiast tego doświetlenie wnętrz jest realizowane dużymi płaszczyznami szklanymi wypełniającymi całe suwerenne powierzchnie brył. Zarówno dla elewacji zewnętrznych, jak i dla wykończenia wewnętrznego zdecydowano się na użycie wyłącznie naturalnych materiałów charakterystycznych dla tradycyjnej architektury polskiej i japońskiej, reprezentujących naturalne żywioły – kamień (łupek naturalny), drewno i żelazo.

  Wejście główne i bryła budynku


  Główne wejście do budynku basenowego oraz budynku fitness prowadzi przez portal wejściowy zlokalizowany centralnie i łączący funkcjonalnie i przestrzennie oba te miejsca. Przez portal prowadzi również główne wejście na teren kąpieliska zewnętrznego, które ma w przyszłości powstać na terenie działki. Tuż obok zlokalizowany jest wewnętrzny placyk, stanowiący łącznie z portalem reprezentacyjne wejście. Wszystkie budynki są połączone funkcjonalnie z garażem umieszczonym w najniższej części zespołu. Budynki mają bryły w formie prostopadłościanów przykrytych dachem dwuspadowym. Posiadają rzuty w formie prostokąta o podstawowych wymiarach: pływalnia: 67,6 × 24,8 m, fitness: 69,7 × 16,6 m. Łącznie budynki mają długość 137,3 m. Wysokość obiektu pływalni, mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do kalenicy wynosi 11,78 m. Maksymalna wysokość budynku fitness, mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do kalenicy wynosi 9,48 m.

  Pływalnia i fitness


  Hala basenowa posiada jedną kondygnację podziemną, będącą zapleczem technologicznym basenu oraz częściowo jedną, a częściowo dwie kondygnacje nadziemne. Główne wejście do budynku znajduje się na poziomie parteru, po stronie wschodniej obiektu, w miejscu portalu wejściowego. Budynek fitness posiada trzy kondygnacje nadziemne. Pierwszą kondygnację stanowi wielostanowiskowy parking otwarty, drugą – pomieszczenia fitness, siłowni wraz z zapleczem higieniczno-sanitarnym. Nad częścią pomieszczeń znajduje się poddasze użytkowe, przeznaczone na pomieszczenia techniczne. Główne wejście do budynku znajduje się po stronie zachodniej obiektu, w miejscu portalu wejściowego.

  Budynek pływalni oraz fitness to obiekty o funkcji sportowej i rekreacyjnej, przeznaczone do użytku publicznego. Podstawowym założeniem projektowym pod względem funkcjonalnym było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, z ofertą skierowaną do jak najliczniejszego grona użytkowników. Jednocześnie należało sprostać ograniczeniom powierzchniowym narzuconym przez plan miejscowy.

  Po wejściu do budynku pływalni można wejść do foyer z kasą, recepcją, sklepikiem, szatnią i toaletą lub wejść schodami na piętro, gdzie znajduje się strefa wellness i pomieszczenie administracyjne. Z foyer, po przejściu przez obsługę kasową, przechodzi się do zespołu szatniowo-sanitarnego, a następnie korytarzem, zakończonym brodzikiem do dezynfekcji stóp, przechodzimy do hali basenowej, gdzie można skorzystać z:

  - basenu pływackiego: 25 × 16 m,
  - basenu szkoleniowego: 16 × 5 m,
  - wanny do hydromasażu,
  - brodzika dla dzieci o głębokości 30 cm

  Strefa wellness


  Na pierwszym piętrze, niezależnie od basenu, funkcjonuje strefa wellness z osobną recepcją i zespołem szatniowo-sanitarnym. W strefie wellness znajdują się: hammam, grota solna, sauna parowa, sauna fińska, sauna ziołowa, ścieżka sensoryczna, brodzki do moczenia stóp oraz kostkarka z lodem przy prysznicach wolnostojących wraz ze strefą wypoczynku. Ze strefy wypoczynku możliwe jest wyjście na taras zewnętrzny. Osobne wyjście z komunikacji ogólnej prowadzi do pomieszczenia biurowego.

  Finansowanie


  Nowoczesny i funkcjonalny kompleks, którego koszt wyniósł 56 334 282,32 zł był w całości finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. W najbliższych latach na terenach okalających nowe budynki powstanie także zewnętrzne kąpielisko, które w harmonijny sposób będzie współdziałać z krytą pływalnią.
  Materiały: ZIS Kraków
  Przeczytaj także:
  „Pierwszy Jubileusz Mega Zjeżdżalni w Aquapark Fala”
  - www.basenprof.pl/aktualnosci/3015/pierwszy_jubileusz_mega_zjezdzalni_w_aquapark_fala.html

  „Otylia Swim w Dębicy” - www.basenprof.pl/coslychac/3014/otylia_swim_w_debicy.html

  „Uroczyste wręczenie nominacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3012/uroczyste_wreczenie_nominacji_na_igrzyska_paraolimpijskie_w_tokio.html

  „Fabryka Wody w Szczecinie na półmetku” - www.basenprof.pl/tv/3013/fabryka_wody_w_szczecinie_na_polmetku.html

  „Wyjątkowe boiska dla niewidomych w Krakowie” - www.basenprof.pl/infrastruktura_sportowa/2887/wyjatkowe_boiska_dla_niewidomych_w_krakowie.html

  „Otwarcie nowego basenu „Pływaczek” w Krakowie” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2861/otwarcie_nowego_basenu_plywaczek_w_krakowie.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Te zjeżdżalnie robią wrażenie! Musicie je zobaczyć!
  Nowatorskie zjeżdżalnie wodne stanowią nieodłączny element konkurencyjny parków wodnych, jednak coraz częściej również i pływalnie miejskie inwestują w najnowsze technologie. Dlaczego decydują [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.