Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Osiek - basen BiodesignePool
  Dodaj komentarz
  0
  2016-05-25
  Przygotowanie basenu Biodesignpools do sezonu
  Naturalne baseny Biodesignpools cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Akweny te, podobnie jak tradycyjne obiekty, muszą być jednak odpowiednio przygotowane do kolejnego sezonu kąpielowego. Tylko prawidłowo przeprowadzona konserwacja pozwoli nam bowiem na bezpieczne i komfortowe korzystanie z basenu. O czym zatem powinniśmy przy tym pamiętać?

  Pierwszym krokiem w przygotowywaniu basenu do kolejnego sezonu jest dokładne oczyszczenie jego powierzchni. Do usunięcia większości zanieczyszczeń wystarczy szczotka lub odkurzacz basenowy.

  Jeśli jednak urządzenia te nie pozwolą nam zlikwidować nieczystości poniżej poziomu wody, niezbędne będzie opróżnienie akwenu.

  - Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na sposób osuszania. W przypadku Biodesignpools wskazane jest, by najpierw częściowo opróżnić basen, a później sprawdzić działanie systemu drenażowego zlokalizowanego pod niecką basenu usuwających wodę spoza obiektu. Cała operacja powinna być zrealizowana w jak najkrótszym czasie – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden Białystok.


  Zanim przystąpimy do wykonywania jakichkolwiek czynności, powinniśmy upewnić się, że poziom lustra wody gruntowej jest poniżej dna basenu.

  Czyszczenie i konserwacja


  Po spuszczeniu wody zabrudzenia usuwamy przy użyciu wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących wodą zimną lub ciepłą (o maksymalnej temperaturze 40° C).

  - Z kolei w przypadku uporczywych zanieczyszczeń pomocny okaże się roztwór chloru lub specjalny, dedykowany do Biodesignpools detergent, który nakładamy przy użyciu pędzla, szczotki do pojawienia się białej piany pozostawiamy na kilka minut i spłukujemy – dodaje przedstawiciel Garden.


  Zadbajmy o strukturę basenu


  Utrzymanie basenów w optymalnej kondycji i zapewnienie im długiej żywotności wymaga również regularnego stosowania ochronnej żywicy jednokomponentowej.

  - Aplikujemy ją wyłącznie na opróżnione z wody i dokładnie oczyszczone powierzchnie. Strukturę z zaaplikowaną żywicą postawiamy do wyschnięcia, na trzy dni, przed ponownym napełnieniem akwenu – podpowiada Marek Ignatowicz.


  Operację tę należy co jakiś czas powtarzać, a częstotliwość, w obiektach z prawidłowo zbilansowaną wodą, uzależniona jest od sposobu wykończenia basenu. W przypadku Biodesignpools wykonywanych z marmuru odnowienie struktury powinno następować co 2-3 lata. Z kolei w przypadku wykończenia kwarcowego okres ten zwiększa się do 3-4 lat.

  Mętna woda


  Konserwacja bezwzględnie powinna być wykonywana nie tylko przed startem kolejnego sezonu, ale również w sytuacji zmętnienia wody i pojawienia się w niej mikroorganizmów. W tym wypadku nie ma jednak konieczności opróżniania akwenu.

  - Zamiast tego dokonujemy szokowego chlorowania podchlorynem sodu. Preparat ten rozcieńczamy wodą i wlewamy do skimmera lub basenu z zaworem filtrującym ustawionym na „recyrkulację” – wyjaśnia dystrybutor Biodesignpools.

  Gdy obiekt zostanie już oczyszczony, sprawdzamy stan piasku lub granulatu szklanego wewnątrz filtra i – o ile to tylko konieczne – dezynfekujemy jego złoże dedykowanymi produktami. Jeśli zaś piasek okaże się zbrylony (zwapniony) niezbędny będzie kontakt z ekspertem od obsługi chemicznej filtra.
  Autor: Janusz Mroczkowski
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Redukcja kosztów funkcjonowania basenu. OC-1 nowe medium filtracyjne
  Energia jest jednym z największych kosztów i zwykle drugim po kosztach pracy elementem silnie wpływającym na wynik finansowy obiektów basenowych. Wielu decydentów zastanawia się nad sposobem obniżenia [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.