Napisz o swoim obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Zapisz się na newsletter Rozmawiaj na forum

Artykuływięcej artykułów

Ostatnie posty na forum:

Temperatura wody pod prysznicami. - wysłana przez mila
sprawdź na jakiejkolwiek stronie z prognozami pogody :-)
rozporzącdzenie dot. wody - wysłana przez BryanWooms
Koledzy poniewaz trafilo do mnie kilka maili i telefonow w tej sprawie informuje ze z posiadanych przeze mnie na ten moment info...
windy dla niepełnosprawnych - wysłana przez alicja90
Cytat: malwina w 25 Maj 2018, 12:01:09formalnościami zwykle się nie zajmują, ale na pewno udzielają koniecznych informacji, jeśl...
вакансии очистные сооружения - wysłana przez TVPElDetry
Завод емкостного оборудования ТВП делает резервуары для очистных сооружений на собственной индустриальной базе в Нашей страны. Р...
Okna basenowe - wysłana przez Aqua Technology
Dzień dobry, Oferujemy kompleksowe wykonanie i montaż podwodnych okien basenowych, przezroczystych ścian, dna basenu. Realizacje...
Ostatnie komentarze:
 • 2018-10-15 12:38:36 - Anka
  Która z tych maszyn jest przeznaczona typowo dla pływalni?
 • 2018-10-01 00:07:07 - SharkSwiimAcademy
  Zachęcam zainteresować się stylem Total Immersion! Świetna metoda nauki pływania kraulem: https://www.facebook.com/Sharkswimacademy/
 • 2018-09-18 11:05:13 - Maks
  Rekiny w Redzie ;-) trochę z przymrużeniem oka w porównaniu do tych ze zdjęcia, ale naprawdę polecam Redę, jest w czym wybierać.

 • Złoże OC-1
  Dodaj komentarz
  2
  2018-05-16
  Redukcja kosztów funkcjonowania basenu. OC-1 nowe medium filtracyjne
  Energia jest jednym z największych kosztów i zwykle drugim po kosztach pracy elementem silnie wpływającym na wynik finansowy obiektów basenowych. Wielu decydentów zastanawia się nad sposobem obniżenia głównych kosztów, stosując rozwiązania energooszczędne lub wprowadzając alternatywne źródła energii służące np. do podgrzewu wody basenowej. Stosowanie rozwiązań ograniczających straty ciepła czy nowoczesnych energooszczędnych urządzeń to prawidłowy kierunek dla osiągnięcia redukcji kosztów, jednak wciąż niewystarczający.


  Znaczące oszczędności w zużyciu energii i wody


  Instalacje uzdatniania wody basenowej wyposażone są w dość energochłonne pompy, które powinny pracować przez całą dobę, a to – jak wiemy – skutkuje wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Pompy obiegowe muszą zostać zaprojektowane m.in. z uwzględnieniem oporów złoża filtracyjnego, co wymusza stosowanie modeli o większych mocach.

  I właśnie w odniesieniu do oporów złoża jako do znaczącego punktu definiującego dobory pomp warto zwrócić uwagę na nowatorskie złoże OC-1. To złoże o unikalnej, porowatej konstrukcji wykonane ze specjalnie ekstrudowanego antybakteryjnego plastiku.
  Po przeanalizowaniu badania porównawczego dla takich samych układów uzdatniania z filtrem ciśnieniowym piaskowym oraz ze złożem OC-1 można uznać, że jest to rozwiązanie innowacyjne, które powinno pozwolić na znaczące oszczędności w zużyciu energii i wody. Należy także nadmienić, że stosując złoże OC-1, uzyskuje się jakość wody nieodbiegającą od tej opartej na piasku.

  Złoża klasyczne (piaskowe i szklane) mają ok. 5% wolnej przestrzeni w strukturze międzyziarnowej, która wykorzystywana jest na osadzanie zanieczyszczeń i przepływ wody. Zdolności akumulacji zanieczyszczeń takiego złoża są ograniczone, co w krótkim czasie skutkuje zapchaniem złoża i w rezultacie wzrostem oporów w filtrze. W takim przypadku konieczne jest częste wykonywanie płukania wstecznego.

  Złoże OC-1 ma odpowiednio ok. 80% wolnej przestrzeni, co wpływa na dużo większe zdolności akumulacyjne (prawie 20-krotnie większe od złoża piaskowego) przy zachowaniu stabilnego przepływu wody przez zbiornik filtracyjny. W przeciwieństwie do złóż klasycznych, gdzie zabrudzenia odkładają się nierównomiernie (zazwyczaj kumulują się w cienkiej warstwie wierzchniej), w złożu OC-1 obserwuje się równomierne rozkładanie zanieczyszczeń w całym przekroju.

     
  Fot.1. W złożu filtracyjnym OC-1 znajdują się strefy, gdzie odkładają się zanieczyszczenia (wewnątrz i naokoło ziaren) bez znaczącego ograniczania przepływu (wzrostu oporu).

  Nie obserwujemy znaczących wzrostów ciśnienia w układzie nawet po dłuższym okresie pracy, a przepływ przez złoże (filtr) jest ustabilizowany w całym cyklu roboczym (od płukania do płukania). Pompy mogą pracować ze stałą prędkością, uzyskując wydajność o 20% większą niż dla instalacji klasycznych. Można więc dobrać pompy mniejsze, już na etapie projektowania. W instalacji z wymienionym złożem OC-1, w której pracują pompy z falownikami, obniżając prędkość obrotową dla uzyskania odpowiednio niższej wydajności, uzyskujemy oszczędność energii na poziomie ok. 48%.

  Dla jednej pompy o mocy 7,5 KW przy pracy ciągłej – całorocznej w instalacji z nowym złożem OC-1 użytkownik jest w stanie zaoszczędzić około 16 tys. zł netto!

  Wykres 1. Wzrost pobieranej mocy pompy obiegowej w wyniku zabrudzenia złoża. Kolor niebieski: OC-1, kolor czerwony: piasek filtracyjny.


  Większa efektywność


  OC-1 oferuje zdolność akumulacji złoża, mniejsze opory instalacji oraz efektywniejszą zdolność usuwania zabrudzeń w procesie płukania wstecznego. Wszystkie te zalety mogą wpłynąć na wydłużenie okresu między kolejnymi płukaniami wstecznymi, a także znacznie tę czynność skrócić. Miejmy oczywiście świadomość obowiązujących wytycznych odnośnie do częstości i czasu płukania filtrów, ale jeśli możemy uzyskać dobrą jakość wody (odpowiadającą wszystkim normom) oraz tak znaczące oszczędności tego surowca, warto zastanowić się nad przemodelowaniem tego procesu.
  Wykres 2. Rozkład ciśnienia w filtrze w jednostce czasu w wyniku zabrudzenia złoża. Kolor niebieski: OC-1, kolor czerwony: piasek filtracyjny.


  Uniwersalność zastosowania


  Złoże OC-1 nadaje się do stosowania w układach uzdatniania dla wszystkich rodzajów basenów. Wymiana złoża w filtrach istniejących wymaga niewielkich korekt układu dysz lub kolektorów. W filtrach dla nowych obiektów można przewidzieć zastosowanie złoża OC-1 jako medium filtracyjnego na etapie produkcji. W takim przypadku filtr może być dostarczony z zasypanym złożem OC-1, co na pewno ułatwi proces instalacyjny i pozwoli zaoszczędzić na kosztach transportu i pracy ludzkiej.

  Reasumując – złoże OC-1 to ciekawa alternatywa, która pozwala na redukcję kosztów funkcjonowania basenów i która zyskuje na popularności wśród inwestorów i zarządców obiektów.

  Na wszystkie pytania związane z nowatorskim złożem OC-1 odpowiedzą specjaliści Fluidra Polska.

  Kontakt:
  Fluidra Polska
  Tel. (71) 360-49-30
  e-mail: office@astralpool.pl
  http://astralpool.pl
  Autor: mgr inż. Barbara Olbińska – Projektant technologii basenowej
  Materiały: Archiwum FLUIDRA POLSKA SP Z O.O
  
  Komentarze
  basen
  2018-06-12 13:03:19
  Hhehehe SPECJALIŚCI Z Fluidry :)
  Odpowiedz
  FLUIDRA TEAM
  2018-06-21 10:19:52
  Założymy, że jest to komentarz pozytywny. Dziękujemy za uznanie nas za SPECJALISTÓW. I zapraszamy do korzystania z naszej wieloletniej, specjalistycznej wiedzy.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Baseny termalne na Węgrzech
  Na Węgrzech jest ponad tysiąc gorących źródeł, prawie 350 ujęć wód termalnych wykorzystywanych jest w rekreacji i lecznictwie. Ich właściwości znane były już w czasach rzymskich. W miejscach ujęć powstały łaźnie czynne cały rok. [...]
  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.
   Chcesz zwiększać obroty swojego obiektu?     ★  ★  ★     Chcesz, żeby klienci częściej powracali i kupowali więcej?     ★  ★  ★     ZENCARD - nowe narzędzie do marketingu dla obiektów basenowych i hoteli     ★  ★  ★     „Powracalność” klientów wyższa o 40%     ★  ★  ★     kliknij po szczegóły