Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Dodaj komentarz
  3
  2014-06-01
  MSiT przyznało dotacje na inwestycje w obiektach sportowych
  Ministerstwo Sportu i Turystyki oceniło już wnioski w ramach Programu Rozwoju Inwestycji Sportowych, tzw. "Programu remontowego". Dobrą wiadomością jest to, że alokacja środków na realizację zadań noworozpoczynanych w ramach programu w roku 2014 zwiększona została do 20 mln zł, co pozwoliło na pozytywne zaopiniowane większej ilość beneficjentów.

  Zatwierdzony przez Ministra Sportu i Turystyki Program Rozwoju Inwestycji Sportowych na rok 2014 zakłada wsparcie finansowe modernizacji infrastruktury sportowej, polegające na przebudowie lub remoncie istniejących obiektów. Program dedykowany jest m.in. jednostkom samorządu terytorialnego, klubom sportowym, organizacjom pozarządowym i jednostkom zaliczanym do sektora finansów publicznych posiadającym osobowość prawną.

  Nabór wniosków zaczął się 20 stycznia i trwał do 7 lutego a ostateczny termin składania wniosków o wypłatę dofinansowania upływać będzie 15 listopada 2014 r.

  Wprawdzie urzędnicy na opiniowanie wniosków dawali sobie czas nawet do 6 miesięcy, jednak jak widać udało im się ten czas skrócić, z czego bardzo zadowoleni są wnioskodawcy, ponieważ część zaplanowanych prac modernizacyjnych mogą rozpocząć w najlepszym dla nich terminie, czyli podczas wakacji.

  Łącznie zaopiniowano 297 wniosków, w tym:
  - pozytywnie komisja zaopiniowała 64 wnioski,
  - negatywne opinie otrzymało 198 ubiegających się o dofinansowanie,
  - 35 wniosków odrzucono z przyczyn formalnych.

  Beneficjenci najczęściej planowali inwestycje związane z remontem i modernizacją hal i boisk oraz zapleczy sportowych, wśród nich nie zabrakło też inwestycji basenowych. Środki na dofinansowanie działań na pływalniach otrzymały m.in. obiekty w Ropczycach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Koszalinie.

  Zapytaliśmy zarządców wygranych basenów o szczegóły przystąpienia do programu.


  Koszaliński zespół basenów pozyskał programowe fundusze na remont instalacji uzdatniania wody basenowej polegający na kompleksowej wymianie układów kontrolno-pomiarowych dozujących korektor pH i środek dezynfekcyjny wraz z przewodami transportującymi i pompami dozującymi.

  Jak powiedziała nam Magda Klinowska - Z-ca Kierownika obiektów sportowych przy ul. Głowackiego w Koszalinie (Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o.), w programie Rozwoju Inwestycji Sportowych startowali po raz pierwszy. Pytana o czytelność procedur stwierdziła - "Oceniając z perspektywy czasu przygotowanie wniosku oraz wszelkich niezbędnych dokumentów nie wydaje się skomplikowane, a jedynie czasochłonne. Wniosek należy złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, więc kserowanie i skanowanie znacznej ilości wymaganych załączników zajęło mi najwięcej czasu. Jeżeli pojawiały się jakieś wątpliwości, to na bieżąco konsultowałam je z urzędnikami z Ministerstwa Sportu, którzy byli bardzo pomocni". Dlatego jeżeli MSiT ogłosi kolejną edycję programu na pewno złożą wniosek. - "Mam nadzieję, że dzięki tegorocznemu doświadczeniu, w przyszłym roku spróbujemy pokusić się o pozyskanie większych środków i realizację jeszcze poważniejszej inwestycji"- stwierdziła M. Klinowska.

  Dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim udział w programie nie był debiutem. Piotr Węglewicz - Dyrektor ds. Technicznych ostrowieckiego MOSIR-u poinformował nas, że dzięki dofinansowaniu w 2013r. mogli zrealizować aż trzy zadania:
  1) odtworzenie zabezpieczenia ogniochronnego nośnej konstrukcji stalowej Pływalni "Rawszczyzna" oraz zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej wzdłuż korytarza przyległego do trybuny VIP, mostka łączącego trybuny i konstrukcji pomostów technologicznych,
  2) wymianę sterowników czterech central wentylacyjnych i systemu pomiaru, regulacji i dozowania chemii basenowej w trzech obiegach wody basenowej wraz z monitoringiem procesów technologicznych,
  3) wymianę nakładek falstartowych na słupkach startowych.

  Pozyskana w ramach programu w ubiegłym roku kwota to 772.744,00 zł (50% kosztów remontów). W tym roku na remont izolacji przeciwwilgociowej ścian podbasenia oraz wymianę tablicy wyników na pływalni olimpijskiej "Rawszczyzna" (która obchodzi właśnie swoje 10-lecie) z MSiT pozyskano 333.500,00zł, co także stanowi 50% kosztów planowanej inwestycji.

  - "Wniosek wypełniali pracownicy działu zamówień Gminy Ostrowiec Św. a my dostarczaliśmy materiały merytoryczne. Z uwagi na moje społeczne zaangażowanie w KS KSZO (odpowiadam za funkcjonowanie sekcji pływania i piłki wodnej) dostarczenie wymaganych materiałów dotyczących sportu (wyniki sportowe, realizowane imprezy sportowe, ilość grup treningowych, ilość zawodników itp.) nie było problemem" - powiedział P. Węglewicz i stwierdził, że jeżeli będzie taka możliwość, to na pewno skorzystają z kolejnej dotacji.

  Sądząc po znacznej ilości wniosków, programy ministerialne finansujące rozwój inwestycji sportowych są potrzebne. Jak stwierdzili nasi rozmówcy, warto starać się o dotacje, a procedury nie powinny odstraszać potencjalnych beneficjentów. Przypomnijmy, że właśnie zakończył się nabór wniosków do kolejnego programu dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tym razem chodzi o nabór dla zadań inwestycyjnych ujętych w wojewódzkich wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej. Termin składania wniosków upłyną z ostatnim dniem maja br.
  Autor: DiS - portal Basenprof
  Przeczytaj także: Nabór do programu dofinansowania dla obiektów sportowych zakończony - www.basenprof.pl/aktualnosci/193/nabor_do_programu_dofinansowania_dla_obiektow_sportowych_zakonczony.html
  
  Komentarze
  Marek
  2014-06-03 08:25:04
  czy wiadomo już kiedy następny termin składania wniosków?
  Odpowiedz
  BASENPROF
  2014-06-03 11:05:46
  Ponieważ bieżące programy inwestycyjne właśnie się zakończyły, nie ma na razie nowych naborów. Jeżeli MSiT ogłosi kolejne edycje będziemy o tym informować na portalu. Pozdrawiamy.
  Odpowiedz
  Jacek
  2014-06-16 09:57:29
  My w tym roku napisaliśmy wniosek po raz pierwszy i się udało, wprawdzie jeszcze nie otrzymaliśmy umowy z ministerstwa ale inwestycję zaczynamy lada dzień.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Szybkie i tanie rozwiązanie na problem z chlorem związanym
  Chloraminex to nowy produkt firmy Gotix przeznaczony do usuwania chloru związanego z wody basenowej. Produkt oparty jest na dwutlenku chloru, który można zastosować na każdym basenie, w którym dezynfekcja odbywa się [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.