Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-18 08:17:57 - Bartek
  No i wszystko jasne :-)
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]

 • Mirosław Lenk, Prezydent Raciborza podczas oficjalnego otwarcia aquaparku H2Ostróg
  Dodaj komentarz
  2
  2014-06-13
  Aquapark w Raciborzu – wyniki lepsze od spodziewanych
  Doświadczenia wielu samorządów pokazują, że aquaparki należą do obiektów, które nie tylko nie przynoszą zysku, ale wręcz trzeba do nich dokładać z miejskiego budżetu. Tymczasem otwarty w Raciborzu aquapark H2Ostróg po pierwszym miesiącu funkcjonowania osiągnął wyniki – zarówno frekwencji jak i finansowe – znacznie lepsze od oczekiwanych.
   
  Wartość raciborskiej inwestycji to ok. 30 mln zł. Kwota ta została pomniejszona o 2,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także o ok. 6 mln zł podatku VAT, gdyż obiekt zarządzany jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, który (w odróżnieniu od gminy) jest płatnikiem VAT-u. W sumie więc koszt budowy obiektu wyniósł 21,5 mln zł.
   
  Raciborski aquapark został wyposażony w instalację solarną, dzięki czemu przez większą część roku do podgrzewania wody użytkowej będzie wykorzystywana energia słoneczna. Obiekt odpłatnie udostępniany jest zakładom pracy, szkołom pływania, instruktorom fitness itp. Część funkcji (np. gastronomia, sklep z wyposażeniem sportowym, fizjoterapia) realizowanych jest przez podmioty komercyjne. Wszystko to ma na celu podniesienie efektywności funkcjonowania aquaparku, także pod kątem finansowym. 
   
  - Należy pamiętać, że w mieście jest wiele funkcji czy obiektów, które bezpośrednio nie przynoszą zysku, jak np. boiska sportowe, parki, skwery czy ścieżki rowerowe. Przy tego typu inicjatywach zwrot z inwestycji powinien być mierzony poziomem satysfakcji mieszkańców. Oczywiście zrobimy wszystko, by ta inwestycja się bilansowała – zapewnia Mirosław Lenk, Prezydent Raciborza.
   
  Jeszcze przed oficjalnym otwarciem aquaparku w raciborskim magistracie oszacowano, że obiekt zbilansuje się przy 600 osobach korzystających z basenu oraz wpływach na poziomie 8000 zł dziennie. Tymczasem w pierwszym miesiącu H2Ostróg odwiedzało każdego dnia średnio ok. 800 osób a dzienne wpływy do kasy wyniosły ok. 9500 zł.
   
  Prezydent przyznaje, że H2Ostróg nie jest jedynie inwestycją samą w sobie, lecz stanowi jeden ze strategicznych elementów rozwoju Raciborza, który w ciągu ostatnich lat zanotował spadek liczby mieszkańców. - To tendencja ogólnopolska, na którą składa się wiele czynników, m.in. niż demograficzny, emigracja do państw Europy Zachodniej.  Aquapark ma służyć mieszkańcom a także ściągać do nas gości z zewnątrz, być może także takich, którzy zechcą się tu osiedlić. Dzięki niemu będziemy miastem kompletnym. Mamy bardzo dobrą ofertę edukacyjną, turystyczną, kulturalną, uzupełnioną wreszcie o kompleksową rekreację – M. Lenk wylicza atuty Raciborza. Na tym nie koniec. W planach pojawiła się rozbudowa aquaparku o basen i atrakcje na zewnątrz obiektu. Koszt tej inwestycji został wstępnie oszacowany na ok. 2,5 mln zł.
   
  Nowo wybudowany aquapark H2Ostróg to nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt. Użytkownicy znajdą tu wiele atrakcji, dzięki którym będą mogli aktywnie spędzić czas i zrelaksować się, m.in. kilka basenów (8- torowy basen pływacki, do nauki pływania, rekreacyjny) brodzik dla dzieci, rurowe zjeżdżalnie, rwącą rzekę, jacuzzi, a także salę gimnastyczną oraz bogatą ofertę SPA, np. grotę śnieżną, sauny, solankę, wodne bicze. Obiekt usytuowany jest na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego, lodowiska, kręgielni, skate parku czy tzw. siłowni pod chmurką. Tuż obok znajdują się wyremontowany gotycki Zamek Piastowski i najstarszy w Polsce czynny Browar Zamkowy. Obydwa obiekty można zwiedzać. Całość tworzy więc interesujący kompleks sportowo-rekreacyjny.
   
  - Zdajemy sobie sprawę, że w zakresie funkcjonowania aquaparku, zarówno pod kątem technicznym, organizacyjnym i finansowym wiele jeszcze przed nami. Pierwszy miesiąc pozwolił wytyczyć pewne kierunki, pokazał skuteczność konkretnych działań. Na pewno będziemy starali się kontynuować ten pozytywny trend w przyszłości, a jednocześnie dostosowywać do bieżących potrzeb mieszkańców i użytkowników. Przed nami lato, ale nie martwimy się o to, jakie będzie, bo przecież pogoda na aquapark zawsze jest dobra  – podsumowuje prezydent Raciborza.  
   
   
  ***
  H2Ostróg:
  Aquapark H2Ostróg to nowoczesny park wodny, usytuowany w Raciborzu, przy ul. Zamkowej 4. Inwestorem jest Miasto Racibórz. Administratorem obiektu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu.
   
  Racibórz to niespełna 60-tysięczne miasto położone w woj. śląskim, tuż przy graniczy z Czechami. Swoje siedziby i zakłady produkcyjne mają tu takie firmy jak: RAFAKO S.A., SGL Carbon Polska, Henkel, Mieszko S.A., Eko-Okna, ENSOL, Sunex S.A. Jest centralnym miastem powiatu raciborskiego, w skład którego wchodzą miasta Kuźnia Raciborska i Krzanowice oraz gminy Pietrowice Wielkie, Kornowac, Rudnik, Nędza i Krzyżanowice.
  Autor: Aleksandra Dik Adventure Media
  
  Komentarze
  Patryk Wolny
  2014-06-16 10:36:52
  Bardzo fajne, że się udaje zmniejszyć koszty inwestycji. Jest to na pewno w dużej mierze skutek ciężkiej pracy działu marketingu. Jest wiele elementów, które w efekcie końcowym wpływać będą na sukces lub porażkę danej inwestycji, ale gdy już jesteśmy po rozruchu to wszystko spada na mądre zarządzanie i tworzenie dobrego PR. Pozdrawiam
  Odpowiedz
  Realprojekt
  2014-09-16 09:31:46
  Jak widać są aquaparki, które nie przynoszą strat, czyli można... ale pod warunkiem że już na etapie projektowania uwzględni się każdy aspekt który pomoże w oszczędnej eksploatacji. A dopóki włodarze miast za wszelką cenę chcą jak najmniej wydać przy budowie obiektów i nie interesuje ich przyszłość, tylko tu i teraz (żeby dobrze wypaść w oczach potencjalnych wyborców, którzy nie oszukujmy się guzik wiedzą nt. eksploatacji i kosztach), to będziemy mieć "tanie" na początku i DROGIE w utrzymaniu niefunkcjonalne baseny.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Powstaną letnie baseny w Parku Zdrojowym w Połczynie-Zdroju
  Na początku kadencji Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek zwizytował nieczynny od lat basen miejski zastanawiając się, jak przywrócić go do funkcjonowania. Dziś są dobre wieści: udało się pozyskać środki na [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.