Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - www.abora-solar.comen

2023-03-10
Solarne moduły hybrydowe: prąd i ciepła woda z jednego źródła
Solarne moduły hybrydowe to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są duże ilości ciepłej wody jak baseny, splash parki czy też wodne place zabaw.

Sprawdź, co warto wiedzieć o PVT.

Energię promieniowania słonecznego najczęściej wykorzystuje się na jeden z dwóch sposobów: do wytwarzania prądu przez panele fotowoltaiczne lub do pozyskania ciepła użytkowego (ogrzewanie, ciepła woda użytkowa) z kolektorów słonecznych. Tymczasem solarne moduły hybrydowe łączą w sobie obie te funkcje.

Pływalnie w ośrodkach sportowych, ale także hotele, pensjonaty, domy prywatne wyposażone w baseny, kempingi, szpitale, domy opieki, myjnie samochodowe oraz niektóre zakłady przemysłowe potrzebują stale dużej ilości ciepłej wody. To właśnie w takich obiektach doskonale sprawdzają się solarne moduły hybrydowe ABORA SOLAR.

Czym są solarne moduły hybrydowe?

Solarne moduły hybrydowe (PVT) łączą w sobie technologię fotowoltaiczną i solarną w celu zwiększenia efektywności pozyskiwania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.
Hybrydowe moduły solarne ABORA SOLAR składają się, w skrócie, z izolowanego kolektora słonecznego w części tylnej oraz specjalnie zaprojektowanego modułu fotowoltaicznego z izolacją frontalną, w której znajduje się mieszanka gazów uniemożliwiająca straty ciepła przednią częścią modułu.


 
Energia elektryczna pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych może zostać wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych, a ciepło pochodzące z warstwy odzyskowej doskonale nadaje się do celów grzewczych i przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) lub technologicznej.


 
W porównaniu z panelami fotowoltaicznymi lub kolektorami słonecznymi stosowanymi w formie odrębnych systemów hybrydowe moduły solarne pozwalają na wykorzystanie większej ilości energii ze słońca. Dzięki rozwiązaniu hybrydowemu można zwiększyć efektywność i rentowność instalacji wytwórczej oraz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną z innych źródeł.

Dlaczego moduły hybrydowe ABORA SOLAR?

ABORA SOLAR to producent najbardziej wydajnych i opłacalnych obecnie modułów hybrydowych na świecie. Nowa generacja paneli i ulepszona technologia pozwala na zapewnienie bardzo wysokiej sprawności instalacji. Zwykle klasyczne panele fotowoltaiczne mają sprawność (czyli efektywność produkcji energii elektrycznej) na poziomie około 20%. Pozostałe 80% energii promieniowania słonecznego jest marnowane w postaci odbicia promieni słonecznych (około 5%) oraz strat ciepła (około 75%). Sprawność zwykłych paneli fotowoltaicznych spada ponadto wraz ze wzrostem ich temperatury.


 
Specjaliści z ABORA SOLAR opracowali moduły hybrydowe w technologii aHTech®, które osiągają sprawność na poziomie 89%. Dzięki wzbogaceniu modułu fotowoltaicznego o warstwę odzysku ciepła oraz izolację tylną i przednią straty z odbicia zostały zredukowane do 3%, a straty ciepła – zaledwie do 8%. W efekcie moduł fotowoltaiczny ma sprawność na poziomie 19%, a moduł solarny (odzysk ciepła do ogrzewania wody) – 70%.

Czy moduły ABORA SOLAR sprawdzają się w Polsce?

Hybrydowe moduły solarne ABORA SOLAR z powodzeniem funkcjonują w wielu lokalizacjach europejskich i nie tylko. Zasilają obiekty w 27 krajach świata, między innymi hotele w RPA oraz hotele, domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, farmy i inne obiekty w Hiszpanii. W Europie znajdują się między innymi na dachu siedziby OECD w Paryżu oraz dostarczają energię elektryczną i cieplną na terenie Holandii i Szwajcarii. Moduły hybrydowe sprawdzają się więc nie tylko w klimacie gorącym czy ciepłym, z dużą liczbą słonecznych dni, ale także w zdecydowanie bardziej deszczowych i chłodniejszych regionach. Zwrot inwestycji trwa ok. 4 lat w zależności od ceny energii.

Przykładem zastosowania modułów hybrydowych ABORA SOLAR jest siedziba OECD w Paryżu. Château de la Muette to zamek w pobliżu Porte de la Muette, którego  konstrukcja dachu pozwoliła na zainstalowanie 140 modułów. Czas zwrotu z inwestycji wynosi 5 lat, a roczna oszczędność emisji CO2 to aż 53 t.


 
Firma ABORA będzie na targach ISH we Frankfurcie, zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem firmy: https://ish.messefrankfurt.com/frankfurt/en/exhibitor-search.detail.html/abora-solar-energy.html

*******
Więcej o technologii solarnej Abora:
Jacek Rybczyński
Tel. 733 300 145
e-mail: polska@abora-solar.com
https://abora-solar.com/en/
Przeczytaj także:
„Najbardziej wydajny panel solarny na świecie - rozmowa z Jackiem Rybczyńskim, przedstawicielem firmy Abora Solar na Polskę”
- www.basenprof.pl/tv/3430/najbardziej_wydajny_panel_solarny_na_swiecie.html

zamknij

Przeczytaj także

Przemienniki częstotliwości w branży basenowej - oszczędności i większe możliwości dla obiektu
Czym jest przemiennik częstotliwości i jak może pomóc obniżyć koszty utrzymania obiektu basenowego? A co istotne - oszczędności to nie jedyna jego zaleta. Z artykułu dowiesz się: Czym jest [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.