Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - www.berndorf.pl

2023-05-17
Czy baseny stalowe sprawdzą się w roli basenów publicznych?
Baseny publiczne najczęściej przyjmują formę rozbudowanego kąpieliska, w którym znajduje się kilka niecek basenowych wyposażonych w różnorodne atrakcje wodne. Wielkość, kształt i głębokość niecek są zróżnicowane, dzięki czemu z basenów publicznych mogą korzystać   osoby w każdym wieku, bez względu na stopień opanowania umiejętności pływackich.


Pływalnie publiczne wewnętrzne i zewnętrzne

Budowa basenu publicznego nie jest łatwym zadaniem, bo taki obiekt musi spełniać szereg określonych prawem wymagań, a przy tym powinien być trwały i atrakcyjny pod względem wizualnym oraz użytkowym. Spełnienie wszystkich warunków jest konieczne, jeśli inwestor nie chce, by obiekt świecił pustkami. Dotyczy to zarówno basenów wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

W przypadku kąpielisk zewnętrznych impulsem do skorzystania z oferty jest nierzadko ładna pogoda. W okresie letnim chętnie relaksujemy się w wodzie, która pozwala orzeźwić ciało i umysł. Prawdą jest, że w upalne dni niektórzy są skłonni przymknąć oko na pewnie niedociągnięcia w publicznej pływalni, ale warto podkreślić, że tylko niektórzy. Zdecydowana większość nie będzie chciała korzystać ze źle zarządzanego, niehigienicznego kąpieliska. W przypadku pływalni wewnętrznych, które prowadzą działalność przez cały rok, jest to tym bardziej oczywiste.


Foto – www.berndorf.pl
 

Budowa basenu publicznego – wybór materiałów

Przygotowanie odpowiedniego projektu, jak i sama budowa pływalni będą łatwiejsze, jeśli inwestor nawiąże współpracę z firmą o nieposzlakowanej opinii, a przy tym zdecyduje się na wykorzystanie polecanych materiałów wysokiej jakości. W przypadku basenów publicznych idealnie sprawdza się stal nierdzewna. W niektórych projektach warto połączyć ją z technologią akrylową.

Budowa basenu ze stali nierdzewnej postępuje szybko, bo na miejsce trafiają gotowe niecki, przygotowane na podstawie zaakceptowanego wcześniej projektu. W montażu stalowych elementów biorą udział doświadczeni fachowcy, co sprawia, że kąpielisko szybko nabiera pożądanych kształtów.


Baseny stalowe i ich zalety

Baseny stalowe to doskonała alternatywa dla basenów betonowych. Do niedawna to właśnie beton był podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy publicznych kąpielisk, dziś jednak synonimem nowoczesnej pływalni są niecki stalowe.

Stal nierdzewna jest materiałem plastycznym, umożliwiającym formowanie niecek o rozmaitych kształtach. Skoro kąpielisko składa się z kilku niecek, każda z nich może mieć inny kształt i głębokość. Rozmieszczenie niecek również nie musi być standardowe – baseny z połyskującego, srebrzystego materiału zawsze tworzą spójną całość.

Kolejną zaletą stalowych basenów jest ich trwałość. Stal to materiał odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych (szczególnie ważne w przypadku kąpielisk zewnętrznych), uszkodzenia mechaniczne, a także działanie chemii basenowej. Doskonale znosi intensywne użytkowanie, a w jego trakcie nie zmienia koloru ani struktury. Baseny stalowe to inwestycja na lata. Utrzymanie ich w dobrej formie jest bardzo proste. Niecki ze stali nie wymagają stosowania wielu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich gładka, lśniąca powierzchnia zapewnia optymalne warunki higieny.


Foto – www.berndorf.pl
 

Baseny publiczne ze stali a atrakcje wodne

Niecki stalowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie stawiane są wysokie wymagania dotyczące estetyki, a także wyposażenia basenowego. Przyrządy do masażu, zjeżdżalnie, rwące rzeki, gejzery – wszystko to podnosi atrakcyjność obiektu i uprzyjemnia pobyt w kąpielisku. Nowoczesne atrakcje basenowe harmonijnie łączą się ze stalowymi nieckami. Niemała w tym zasługa wysokiej jakości urządzeń spawalniczych wykorzystywanych do produkcji basenów ze stali nierdzewnej.

Wybranie bezpiecznych, a zarazem funkcjonalnych elementów wyposażenia jest warunkiem niezbędnym do tego, by kąpielisko zdobyło uznanie rodzin z dziećmi, młodzieży, ale również seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Inwestorzy muszą pamiętać, że z oferty basenów publicznych korzystają różni klienci - spełnienie ich oczekiwań powinno być priorytetem osób inwestujących w publiczną pływalnię.
Materiały: www.berndorf.pl
Przeczytaj także:
„Jaki basen warto wybudować w hotelu?”
- www.basenprof.pl/artykuly/3509/jaki_basen_warto_wybudowac_w_hotelu.html

„Warto modernizować” - www.basenprof.pl/artykuly/3336/warto_modernizowac.html

„Berndorf ze statuetką Złoty Polski Herkules 2022” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3507/berndorf_ze_statuetka_zloty_polski_herkules_2022.html

zamknij

Przeczytaj także

Oszczędności basenów na energii i cieple
Obiekty sportowe, rekreacyjne i hotelowe mają duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę na basenach i zapleczach sanitarnych. To generuje potężne koszty, których niejednokrotnie obiekty nie mogą dźwignąć. Rozwiązaniem [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.