Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - Elmark Automatyka S.A

2023-08-08
5 rozwiązań chmurowych w branży basenowej, które warto znać
Nowe technologie, w tym Internet Rzeczy (IoT), otwierają przed przemysłem i sektorem usług coraz większe możliwości w zakresie sterowania procesami. Dotychczasowe metody zaczynają ustępować miejsca chmurze. Powód jest prosty: daje ona większą efektywność i możliwość optymalizacji, a także skalowalność oraz dostępność danych w czasie rzeczywistym.

Tradycyjne sposoby sterowania uzdatnianiem wody basenowej i wentylacją często ograniczają się do lokalnych rozwiązań i nie dają pełnej synchronizacji. Tymczasem, wdrażając rozwiązania chmurowe, można znacznie zwiększyć:
 • kontrolę,
 • efektywność,
 • elastyczność.

Rozwiązania chmurowe opierają się na zasobach obliczeniowych przechowywanych i udostępnianych zdalnie przez dostawców usług. To pozwala na wykonywanie zaawansowanych analiz i obliczeń, a także gromadzenie i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym.
Jak może to ułatwić uzdatnianie wody basenowej i wentylację?

O tym za chwilę i aż na 5 przykładach.

Czym jest chmura UniCloud?

To kompletna platforma do integrowania danych z procesów maszyn lub obiektów. Pozwala na diagnozowanie i wizualizowanie parametrów, a do jej działania potrzebne jest tylko połączenie z Internetem.

W zamian za opłatę abonamentową otrzymujemy elastyczność, bezpieczeństwo i kontrolę nad naszymi instalacjami i maszynami. Nie musimy martwić się o koszty zakupu serwera i jego utrzymania. Nad bezpieczeństwem czuwają specjaliści od Amazon. Co ważne - programowanie pulpitów wizualizacyjnych nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Chmura UniCloud spełnia normy bezpieczeństwa, w tym ISO/IEC 27001:2005.
To znaczy, że:
 • nasze dane przechowywane w chmurze są bezpieczne,
 • połączenie między maszynami/instalacjami a chmurą jest szyfrowane,
 • tylko my mamy pełny dostęp do naszych zaszyfrowanych danych,
 • to my zarządzamy poziomami dostępu do danych dla różnych użytkowników chmury,
 • utrzymanie, rozwój i bezpieczeństwo systemu leżą po stronie dostawcy.


 
5 ZASTOSOWAŃ CHMURY UNICLOUD W OBIEKCIE BASENOWYM

1. Obniżenie kosztów wdrażania rozbudowanego systemu SCADA

Systemy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) od lat służą do wizualizacji procesów w celu efektywnego zarządzania, kontroli oraz alarmowania. Znajdziemy je w każdej branży.

Ich największą wadą jest wysoki koszt szczególnie na początku. Wdrożenie systemu SCADA wiąże się z zakupem specjalistycznego sprzętu, instalacji i oprogramowania. Dodatkowo trzeba opłacić specjalistów do zaprogramowania, uruchomienia i ciągłego utrzymywania systemu w dobrej kondycji.

Dodatkowo minusami systemów SCADA są:
 • zaawansowany system, często trudny do obsługi,
 • ciągłe dbanie o cyberbezpieczeństwo,
 • regularne konserwacje i aktualizacje, które kosztują.

Dla odmiany wdrożenie chmury UniCloud wymaga jedynie sterownika Unitronics z serii UniStream lub routera. Potem wymaga to od nas wykupywania licencji co rok, 3 lata lub 5 lat, w zależności od opcji, którą wybraliśmy. Technik nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy programistycznej, ponieważ to platforma typu no-code. Po prostu wybieramy potrzebne elementy na pulpity, a następnie je konfigurujemy.

2. Wizualizacja i analiza danych dotyczących zużycia energii elektrycznej i wody

Każdy pomiar lub parametr pracy urządzenia może zostać przesłany do chmury w celu jej obserwacji i wizualizacji. Nasze dane historyczne mogą być archiwizowane nawet przez 7 lat! Taki okres pozwoli na dogłębną analizę pracy układu i znalezienie najbardziej wrażliwych punktów, lub tych najbardziej kosztowych.


 
Jak widać, pulpity są bardzo czytelne. Już samo prawidłowe ustawienie ich na odpowiednie kolory szybko pokaże, czy nasza instalacja pracuje poprawnie. Przy analizie danych mogą pomóc specjalnie wbudowane funkcje Bussiness Intelligence.

3. Automatyczne alarmowanie SMS oraz e-mail służb technicznych

Co jest najbardziej istotne w przypadku wystąpienia usterki?
Szybkość reakcji.

Im szybciej zostanie usunięta, tym mniejsze straty ona przyniesie. Zazwyczaj do neutralizacji awarii niezbędny jest odpowiedni technik, do którego trzeba zadzwonić dopiero po wstępnej analizie. Tracimy na tym czas i kolejne pieniądze.

Tu z pomocą przychodzi nam chmura UniCloud, która sama wyśle SMSa lub maila mówiącego o tym, co uległo awarii. Tym samym technik będzie wiedział, jaki sprzęt ma zabrać ze sobą na obiekt. Treści otrzymywanych wiadomości dowolnie dostosować w zależności od potrzeb.


 
Praca obiegów uzdatniania wody to nie tylko same usterki. To także kontrolowanie jakości wody oraz poziomu chemii basenowej. Takie powiadomienia mogą przychodzić w ramach przypomnień o wykonaniu pewnych czynności.

4. Generowanie raportów z pracy instalacji

Wszystkie zwizualizowane i zebranie dane możemy pobrać w formacie PDF lub CSV. Mogą też przychodzić do nas same, np. Codziennie lub co miesiąc.

Każdy raport może być inny. Technicy mogą otrzymywać analizę poprawności działania urządzeń i parametrów maszyn, a zarząd otrzymywać informacje o zużyciu energii czy wody w danym okresie czasu.


 
5. Zdalny dostęp do parametrów pracy instalacji i zmiana parametrów pracy

Technicy utrzymujący kilkanaście obiektów na danym terenie muszą często kontrolnie je odwiedzać. Dzięki podglądowi parametrów w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na ziemi jesteśmy w stanie ocenić czy dany obiekt wymaga naszej uwagi. Liczba sterowników a tym samym obiektów jest nieograniczona!


 
Pulpity wizualizacyjne mogą być dowolne konfigurowalne i posiadać kilka poziomów dostępu. Dzięki temu technicy oraz dyrektorzy mogą widzieć tylko te rzeczy, które powinni. Albo tylko te, które są dla nich najbardziej istotne.

Dzięki zdalnemu dostępowi w obiegach uzdatniania wody sterowanych przez sterowniki Unitronics otrzymamy możliwość wgrania nowego programu lub aktualizacji sterownika.

To nie wszystko

Te 5 zastosowań chmury UniCloud w obiektach basenowych nie wyczerpuje tematu. Rozwiązanie umożliwia zdalne gromadzenie, analizę i przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Tym samym możliwości są nieskończone i można je wykorzystać na wiele sposobów, w zależności od potrzeb.

Ile kosztuje dostęp do chmury UniCloud?

Najtańsza wersja dająca zdalny dostęp i powiadomienia alarmowe to koszt 303 zł/netto za 12 rok. Już na starcie umożliwia tworzenie nielimitowanej liczby pulpitów i użytkowników na różnych poziomach dostępu. Jednak nie pozwala na zbieranie danych w chmurze.

Najbardziej rozbudowana licencja pozwalająca na zbieranie 200 punktów danych co 10s i gromadzenie ich przez 7 lat kosztuje 3046 zł netto za rok.
Którą wybrać? Chętnie w tym pomogę.

Paulina Łapińska
Elmark Automatyka S.A.
605-065-370
paulina.lapinska@elmark.com.pl

Jak ułatwić sobie pracę z chmurą Unicloud od Unitronics – obejrzyj:
Materiały: Elmark Automatyka S.A. - www.elmark.com.pl
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oszczędności w branży basenowej:
Przeczytaj także:
„Przemienniki częstotliwości w branży basenowej - oszczędności i większe możliwości dla obiektu”
- www.basenprof.pl/artykuly/3404/przemienniki_czestotliwosci_w_branzy_basenowej_-_oszczednosci_i_wieksze_mozliwosci_dla_obiektu.html

„Zarządzasz kompleksem basenowym lub hotelem SPA? - Sprawdź jak możesz oszczędzać” - www.basenprof.pl/tv/3438/zarzadzasz_kompleksem_basenowym_lub_hotelem_spa_-_sprawdz_jak_mozesz_oszczedzac.html

„Trzy ukryte problemy infrastruktury basenowej i jak je rozwiązać” - www.basenprof.pl/artykuly/3458/trzy_ukryte_problemy_infrastruktury_basenowej_i_jak_je_rozwiazac.html

zamknij

Przeczytaj także

Zabawki wodne z laminatu - najnowsze wzory
Firma Mazur od zawsze stawia na wzornictwo w swoich produktach. Lubimy projekty, które szukają sposobu na wyróżnienie się. Takim przykładem jest zjeżdżalnia multimedialna we Wrocławiu - póki co najbardziej znana [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.