Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


KIOSK+STACJA WYDAJĄCA

2014-08-20
Systemy automatycznej obsługi klienta dla obiektów rekreacyjnych i sportowych
W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na korzyści płynące z zastosowania urządzeń do zautomatyzowanej obsługi klienta obiektów rekreacyjnych
i sportowych. Automaty obsługi klienta są rozwijane od kilku lat przez europejskich i światowych producentów. W naszej opinii jednymi z najlepszych rozwiązań są te, produkowane przez słoweńską firmę Metra, której MWM jest przedstawicielem w Polsce.

Kompletna ścieżka obsługi automatycznej, oparta o urządzenia firmy Metra , składa się z następujących elementów (prezentujemy je w kolejności ich użycia przez użytkownika w czasie wejścia i wyjścia z obiektu).

 
 
NA WEJŚCIU:

1 - KIOSK SAMOOBSŁUGOWY - WEJŚCIE

Służący klientowi do wyboru rodzaju usług, typu biletu, karnetu etc. i obsługujący proces zapłaty,  zarówno gotówkowej jaki i bezgotówkowej przy użyciu kart płatniczych. Standardem jest również umożliwienie dokonywania płatności przy pomocy tzw. „kart klienta”, pełniących funkcję elektronicznych portmonetek. Z drugiej strony kiosk daje też możliwość „doładowania” konta takiej karty.

W przypadku obiektów typu klub fitness czy siłownia, gdzie dostęp do niektórych zajęć wymaga wcześniejszej rezerwacji, kiosk samoobsługowy umożliwia obsługę takich rezerwacji , a także obsługę wejścia klienta na wcześniej zarezerwowane zajęcie, samoczynnie weryfikując uprawnienia.

Kioski wyposażone są w dotykowy ekran LCD, akceptor monet i banknotów z funkcją wydawania reszty, czytniki kart płatniczych (stykowy i bezstykowy), PIN PAD dla obsługi transakcji kart płatniczych oraz drukarkę potwierdzeń (z opcją drukowania biletów z kodem paskowym, tam gdzie jest to wykorzystywane).
 
 
2- STACJA WYDAWANIA OPASEK TRANSPONDEROWYCH

W obiektach gdzie kontrola dostępu i ruchu klienta realizowana jest za pomocą opasek transponderowych, operacja zakupu usługi kończy się wydaniem odpowiednio zaprogramowanej opaski z transponderem RFID. Operacja ta realizowane jest przez stacje wydawania opasek transponderowych. Firma Metra, dzięki długoletnim pracom badawczo-rozwojowym opracowała w tym zakresie opatentowany, prosty i niezawodny mechanizm wydawczy.  System Metry jest łatwy w użyciu zarówno dla klienta jak i prosty w obsłudze technicznej i uzupełnianiu.

Warto dodać że kiosk samoobsługowy może być także zintegrowany z automatem vendingowym, sprzedającym dowolne produkty użyteczne dla klientów obiektu (czepki kąpielowe, klapki jednorazowe etc.).


NA WYJŚCIU

3 - STACJA ODBIORCZA TRANSPONDERÓW

Mechaniczne urządzenie służące do odbierania opaski transponderowej od klienta i sterowania wyjściowymi urządzeniami kontroli klienta (bramkami, drzwiami etc). Warto zaznaczyć, że stacja odbiorcza wyposażona jest we własny czytnik transponderów zintegrowany z systemem obsługi klienta i dzięki temu weryfikuje na wyjściu, czy dany klient ma uprawnieni do opuszczenia obiektu (nie ma dopłaty do zakupionego biletu, usług dodatkowych lub ich kwota jest mniejsza niż kwota dostępna na jego koncie) W przypadku braku uprawnień do wyjścia – braku rozliczenia usług – stacja nie rozpoczyna procedury odbioru transpondera i sygnalizuje klientowi konieczność przejścia do kasy w celu rozliczenia usługi.

 
4 – KIOSK SAMOOBSŁUGOWY WYJŚCIE

Urządzenie o analogicznej konfiguracji sprzętowej jak kiosk na wejściu do obiektu. Daje klientom znajdującym się w strefie płatnej możliwość zapłaty za wykupione usługi (jeżeli konieczna jest dopłata do kwoty zapłaconej na wejściu) lub dokupienia usług do tych już posiadanych.
 
 

ZALETY ROZWIAZANIA

Zalety wynikające z używania systemów sprzedaży automatycznej to przede wszystkim obniżenie kosztów obsługi klienta, a także  skrócenie czasu sprzedaży i rozliczenia usług oraz uszczelnienie systemu.

Po kolei omówimy te zagadnienia :

Osobowe koszty obsługi klienta stanowią rosnąca pozycję w kosztach utrzymania wszystkich obiektów. Zapewnienie wysokiego poziomu obsługi wymaga zatrudnienia personelu o odpowiednich kwalifikacjach, zmotywowanego do profesjonalnego kontaktu z klientem. Pojedyncze stanowisko obsługi klienta w obiekcie działającym 16 godzin dziennie to minimum 2,5 etatu.

Zastosowanie urządzeń ścieżki automatycznej obniża koszty obsługi klienta. Koszt kompletnej linii samoobsługowej porównywalny jest z 2 letnimi kosztami wynagrodzenia jednego etatu na stanowisku obsługi klienta.
Jeżeli przeanalizujemy czas niezbędny dla sprzedaży klientowi usług, a następnie na jego rozliczenie i porównamy to z czasem obsługi przy użyciu urządzeń automatycznych, to główny zysk czasowy jaki osiągamy związany jest z usprawnieniem obsługi przy wyjściu z obiektu. W przypadku schematu obsługi z pobieraniem opłaty z góry, 80% klientów nie musi uiszczać żadnych dopłat na wyjściu i takie osoby mogą wyjść szybką ścieżką samoobsługową bez oczekiwania w kasie wyjściowej. Powoduje to także usprawnienia dla osób mających dopłaty, gdyż one oczekują w krótszych kolejkach.

Na zakończenie należy podkreślić że ścieżka samoobsługowa wydaje paski uprawniające do wejścia na obiekt jedynie po zakończeniu transakcji sprzedaży. Jest to więc rozwiązanie wykluczające całkowicie nieopłacone wejścia na obiekt.


MOŻLIWOŚCI INTEGRACJI

Wszystkie urządzenia Metry są wyposażone w interfejsy sieciowe oparte o standard wymiany danych XML, dzięki czemu mogą być stosowane w istniejących obiektach i w szybki sposób zintegrowane z istniejącymi systemami Elektronicznej Obsługi Klienta.

Produkowane przez firmę MWM oprogramowanie obsługi klienta obiektów rekreacyjnych i sportowych PALATYN jest już w pełni zintegrowane z urządzeniami ścieżki samoobsługowej METRA.

Klientom, którzy zdecydują się na zakup elementów automatyzacji obsług klienta Metra oferujemy w komplecie darmową wymianę oprogramowania na system PLATYN.
Autor: Przemysław Pierzchała – Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający MWM Sp z o.o.

zamknij

Przeczytaj także

Remont czy projekt basenu – najważniejsze są szczegóły
Kiedy projektujemy, lub po prostu przygotowujemy się do remontu basenu warto pochylić się nad z pozoru wydawałoby się mniej istotną kwestią, jaką są wykończenia. To od tych szczegółów zależy bowiem, jak odbiorą i [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.