Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]
 • 2022-04-27 00:21:04 - Zibi62
  Dziękuję wszystkim za cierpliwe wysłuchanie. Zapraszam do współpracy

 • Tablica wyświetlająca czasy przejazdów
  Dodaj komentarz
  1
  2013-08-20
  Profesjonalne systemy bezpieczeństwa start-stop dla zjeżdżalni wodnych
  Zjeżdżalnia wodna to wspaniały sposób na uatrakcyjnienie obiektów basenowych i przyciągnięcie klientów. Radość i przyjemność z jej użytkowania czerpią zarówno starsi jak i młodsi. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż przy dużej ilości zjeżdżających pojawia się kwestia bezpieczeństwa i kontrolowania użytkowników.

  Tutaj z pomocą przychodzą systemy sygnalizacji świetlnej, potocznie nazywane systemami start-stop. Mają one za zadanie wskazać użytkownikowi możliwość rozpoczęcia zjazdu poprzez zapalenie zielonego światła. Wyróżniamy dwa rodzaje takich systemów. Pierwszy z nich to sygnalizacja start-stop czasowa. Jej działanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na odpowiednim ustawieniu czasu wyświetlania dla światła czerwonego jak i zielonego, w celu zapewnienia bezpiecznych odległości między użytkownikami. Trzeba pamiętać, iż sygnalizacje świetlne tego typu dostosowywane są indywidualnie dla każdego rodzaju zjeżdżalni i poprzedzone są zjazdami próbnymi mającymi na celu dokładne dopasowanie ich do potrzeb danej zjeżdżalni. Drugi rodzaj to sygnalizacja sterowana czujnikami zamontowanymi na początku i końcu zjeżdżalni. Użytkownik rozpoczynając zjazd aktywuje czujnik odpowiadający za zapalenie się światła czerwonego, które jest jednoznaczne z zakazem zjazdu. Dopiero po aktywacji czujki na końcu zjeżdżalni system ten jest w stanie zezwolić na zjazd kolejnemu użytkownikowi i bezpieczne lądowanie w basenie, bądź w wannie hamownej. Systemy te są pomocne dla zachowania bezpieczeństwa na zjeżdżalni i znacznie ułatwiają pracę obsłudze obiektu.

  Systemy start-stop montować można z minimalnym wpływem na funkcjonowanie obiektu basenowego. Montaż systemu z fotokomórkami odbywa się w przeciągu 2-3 dni, gdyż niezbędna jest ingerencja w ślizg zjeżdżalni, gdzie montowane są fotokomórki. Instalacja prostszego systemu, jakim jest czasowy, trwa jeszcze krócej, bez konieczności wyłączania zjeżdżalni.

  Wiele starszych obiektów basenowych, niewyposażonych w tego typu systemy, boryka się z problemami wypadków i musi zwracać szczególną uwagę na zjeżdżających. Dlatego też decydują się one na systemy bezpieczeństwa start-stop w celu usprawnienia funkcjonowania zjeżdżalni. W zależności od potrzeb klienta i budżetu dobiera się odpowiedni system. Najbardziej popularną sygnalizacją świetlną wśród klientów, a zarazem korzystną finansowo jest ta sterowana czasowo. Spełnia ona podstawowe funkcje, a w razie potrzeby zawsze istnieje możliwość rozbudowania jej o fotokomórki - tym charakteryzują się najnowsze rozwiązania systemów bezpieczeństwa firmy Pol - Glass. Systemy start-stop wyposażone są w diody LED, które zapewniają dużo dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Producent jest w stanie dopasować sygnalizację świetlną pod indywidualne potrzeby klienta, takie jak możliwość awaryjnego zablokowania zjeżdżalni za pomocą pilota, czy też przycisku. Systemy firmy Po-Glass są estetycznie wkomponowywane w elementy startowe i stanowią ciekawy element ich wykończenia.

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez firmę Pol-Glass jest możliwość rozszerzenia systemów bezpieczeństwa start-stop o system pomiaru czasu, który wyświetla wyniki zjazdu. Może być on kilkupozycyjny i pokazywać między innymi aktualny czas zjazdu, jak również rekord dnia czy rekord zjeżdżalni. Takie rozwiązanie automatycznie daje możliwość organizacji zawodów i zdecydowanie przyciąga klientów. Za przykład mogłaby posłużyć realizacja firmy Pol - Glass, obiekt Ostsee Therme w miejscowości Scharbeutz, gdzie co roku odbywają się niemieckie zawody w najszybszym zjeździe na zjeżdżalni (Deutsche Meisterschaft Wettrutschen).

  Podsumowując, SYSTEM ŚWIATEŁ BEZPIECZEŃSTWA na zjeżdżalniach wodnych służy do kontrolowanego i bezpiecznego korzystania ze zjeżdżalni wodnych.

  SYSTEM zbudowany jest ze:
  1. STANOWISKA STARTOWEGO, na którym znajduje się panel ŚWIATEŁ START-STOP. Na panelu wyświetlają się światła:
  - ZIELONE - JEDŹ,
  - CZERWONE - STOP

  Ponadto, na panelu wyświetla się czas zjazdu użytkownika.
  2. CZUJNIKÓW START
  3. CZUJNIKÓW STOP
  3. ZASILACZA IMPULSOWEGO

  ZALETY SYSTEMU:
  - bardzo łatwy i szybki montaż - do każdego elementu SYSTEMU dochodzi tylko jeden przewód 3-żyłowy,
  - tani montaż - SYSTEM nie wymaga żadnych drogich przewodów sterujących,
  - niezawodny, dostosowujący się elastycznie do warunków oświetlenia otoczenia - SYSTEM zastosowanych czujników daje gwarancję niezawodnej i jednoznacznej pracy, niezależnie od warunków oświetlenia zewnętrznego. SYSTEM automatycznie dopasowuje się do warunków oświetlenia zewnętrznego tak, aby prawidłowo działał zarówno w ciemności, jak również przy intensywnym oświetleniu słonecznym.
  - czujniki systemu nie wymagają oczyszczania gdyż użytkownicy przejeżdżając po nich, za każdym razem oczyszczają je.
  - proste zasilanie i sterowanie - instalacja SYSTEMU to jeden typowy 3-żyłowy przewód elektryczny do każdego elementu SYSTEMU,
  - system rozwojowy - SYSTEM można rozbudowywać o kolejne urządzenia,
  - może stanowić zamiennik innego systemu - SYSTEM można łatwo zainstalować w miejsce każdego, już zainstalowanego, innego systemu.
  Autor: Michał Włosowski Specjalista ds. Sprzedaży w Pol-Glass s.j.
  Materiały: Pol-Glass s.j. www.wodneatrakcje.pl
  
  Komentarze
  Janusz
  2013-10-31 22:17:00
  Czy taki system pomiaru czasu można dołożyć do istniejącej już zjeżdżalni, czy stosuje się to tylko przy budowie nowych?
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  WODNE PLACE ZABAW - rodzinna przygoda na wielu poziomach
  Czym są wodne place zabaw? Obecnie wodne place zabaw to centra rozrywki stanowiące najbardziej pożądane elementy funkcjonalne zarówno w strefach rekreacji wodnej, jak również w przestrzeniach będących [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.