Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]
 • 2022-04-27 00:21:04 - Zibi62
  Dziękuję wszystkim za cierpliwe wysłuchanie. Zapraszam do współpracy

 • Foto - archiwum www.aquaparksopot.pl
  Dodaj komentarz
  1
  2015-04-13
  Kamery w basenowych szatniach - bezpieczeństwo czy wstyd dla klientów?
  Każdego roku liczba otaczających nas kamer rośnie. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do ich obecności w przeróżnych miejscach użyteczności publicznej. Niektórzy odnoszą się do tego faktu z nieskrywaną niechęcią i traktują to jako dowód na wszechobecną inwigilację. Inni natomiast cieszą się, że najnowsze technologie przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Co do zasady, obecność kamer płoszy przestępców, a w najgorszym wypadku znacznie utrudnia im działanie. Ponadto, zapis z kamer monitoringu niejednokrotnie pomógł w ujęciu sprawcy przestępstwa, choć wciąż bywa podważany, jako element odzierający z prywatności.
   
   
  W ostatnim czasie kontrowersje wywołała obecność kamer w szatniach sopockiego Aquaparku. - Często korzystam z sauny w sopockim Aquaparku. Podczas wczorajszej wizyty odkryłam, że w szatni, przynajmniej tej damskiej, znajduje się kamera. Jestem tym faktem zbulwersowana - opowiada pani Ewa. - Szatnie nie są koedukacyjne, więc wszyscy czują się swobodnie. Oczywiście widziałam tabliczkę, że obiekt jest monitorowany. Do głowy by mi jednak nie przyszło, że oznacza to objęcie systemem monitoringu również przebieralni. Pracownicy Aquaparku wyjaśnili, że kamery pojawiły się w szatniach w związku z powtarzającymi się kradzieżami. Po co w takim razie możliwość pozostawienia rzeczy w depozycie? Mam odczucie, że moje dobra osobiste zostały naruszone.
   
  Wątpliwości postanowiliśmy wyjaśnić w dyrekcji sopockiego Aquaparku. - System monitoringu obejmuje swoim zakresem szafki w szatniach basenowych, jak i szatniach saunowych. Szatnie basenowe są objęte monitoringiem od momentu otwarcia Aquaparku, zaś szatnie w strefie saun od jesieni roku 2014. Podjęliśmy taką decyzję ze względu na wpływające do firmy zgłoszenia kradzieży i uszkodzenia mienia. Mając na uwadze komfort klientów zarówno w szatniach basenowych, jak i w strefie saun są wyznaczone przebieralnie, w których nie ma kamer. Monitoring na obiekcie Parku Wodnego Sopot ma służyć bezpieczeństwu wszystkich użytkowników obiektu i w żaden sposób nie narusza dóbr osobistych, godności użytkowników oraz intymnego wizerunku tych osób - zapewnia Beata Zaprucka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Parku Wodnego Sopot.
   
  Monitoring w basenowych szatniach w Trójmieście nie jest jednak wcale standardem. Wręcz przeciwnie - to wciąż rzadkość. - Nie wyobrażam sobie, aby w naszych szatniach mógł znaleźć się monitoring. To tak, jakby ustawić kamery w przebieralniach w sklepie odzieżowym. Oczywiście, nasz obiekt jest monitorowany, ale z wyłączeniem szatni. Szanujemy prawo do prywatności naszych klientów - mówi Klaudia Tęsiorowska, menadżer Aquastacji, mieszczącej się w biurowcu Alchemia przy ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku.
   
   
  Czy utrwalanie wizerunku osób przebierających się w szatni jest zgodne z prawem

  Wszystko zależy oczywiście od konkretnego stanu faktycznego. Choć sprawa wywołuje zrozumiałe kontrowersje, w tym przypadku nie ma mowy o działaniu niezgodnym z prawem. Na drzwiach wejściowych do szatni są bowiem umieszczone naklejki informujące, że te miejsca są monitorowane. Ponadto, w regulaminie obiektu znajdują się odpowiednie zapisy. - W mojej ocenie nie sposób wykluczyć, że zainstalowanie przez dyrekcję sopockiego Aquaparku monitoringu w szatniach może prowadzić do naruszenia dóbr osobistych klientów korzystających z usług tej firmy - wyjaśnia radca prawny Paweł Galiński, specjalista w zakresie prawa cywilnego. - Nie ulega wątpliwości, że gdyby dyrekcja Aquaparku nagrywała swoich klientów bez uprzedniego przekazania im takiej informacji, to doszłoby do naruszenia artykułów 23 i 24 Kodeksu cywilnego i w takim przypadku pokrzywdzeni klienci mieliby prawo żądać od spółki zarządzającej tym obiektem zapłaty zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę. Sprawa jest natomiast bardziej skomplikowana w sytuacji gdy klient, przed skorzystaniem z szatni, jest informowany, że przestrzeń ta jest objęta monitoringiem. Na marginesie warto zaznaczyć, że nagrania z monitoringu mogą zawierać dane osobowe i w związku z tym ich rejestracja, przechowywanie, czy ujawnianie będzie podlegać ścisłym rygorom wynikającym z przepisów o ochronie danych osobowych. Przedstawiciele sopockiego Aquaparku zapewniają, że wszelkie nagrania z urządzeń monitorujących są dostępne jedynie kierownikowi ds. bezpieczeństwa. Mogą być udostępnione jedynie organom ścigania, jako materiał dowodowy w sprawie, jeśli w pomieszczeniu monitorowanym doszło do przestępstwa.
   
  Gdyby jednak doszło do sytuacji, w której nagrania wyciekłyby np. do Internetu, osoba winna tego zdarzenia musiałaby liczyć się z odpowiedzialnością karną. Taka sytuacja wyczerpałaby bowiem przesłanki określone w artykule 191a § 1 Kodeksu karnego, tj. przestępstwa utrwalania wizerunku nagiej osoby bez jej zgody - Dla zaistnienia tego przestępstwa brak jest bowiem wymogu, aby jego sprawca działał z użyciem przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu wobec pokrzywdzonego. W zupełności wystarczające jest upublicznienie takiego nagrania. Jednocześnie trzeba pamiętać, że prokuratura może zająć się ściganiem sprawcy takiego przestępstwa wyłącznie na wniosek osoby pokrzywdzonej, tak więc niezbędna jest zawsze aktywność ze strony pokrzywdzonego - dodaje Galiński.
  Autor: Rafał Borowski
  
  Komentarze
  Marek
  2015-04-16 22:49:13
  Monitoring w basenowych szatniach to bardzo pomocne narzędzie w wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości - kilkakrotnie mieliśmy na swoim obiekcie zdarzenia z okradaniem szafek, ale też zdarzały się przypadki pozostawiania rzeczy przez roztargnienie itp. Dzięki nagraniom można było każdą tą sprawę wyjaśnić. W każdej szatni są niemonitorowane przebieralnie, więc w czym problem... A poza tym szatniowe kamery to już raczej norma, więc dziwię się oburzeniu pani z Aquastacji.
  Odpowiedz
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Co jest wartościową korzyścią dodaną w Waszym obiekcie?
  Suitmate - urządzenie do suszenia strojów kąpielowych i nie tylko, które w innowacyjny sposób usuwa 95% wilgoci z mokrego stroju kąpielowego zaledwie w 8 sekund bez użycia ciepłego powietrza, dzięki czemu jest [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.