Rozmowy branżowe Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę Academy of Pool Experts Newsletter
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Ostatnie komentarze:
 • 2022-05-17 20:27:11 - Łukasz
  Okazało się że czujnik jest uszkodzony i PH jest ok.7.5 także pytanie nieaktualne..
 • 2022-05-16 08:08:40 - Łukasz
  Mam basen ogrodowy 35m3, z filtrem piaskowym i ozonatorem. W zasadzie od początku ozonowania mam problem ze zbyt niskim ph, przez chwilę było ok, ale ostatnio znow spadło i to [...]
 • 2022-04-27 00:21:04 - Zibi62
  Dziękuję wszystkim za cierpliwe wysłuchanie. Zapraszam do współpracy

 • Foto 1 - elektroniczne zamki szafkowe
  Dodaj komentarz
  0
  2015-07-02
  Zamki transponderowe – sprawne zarządzanie, wygoda i bezpieczeństwo
  W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na korzyści płynące z zastosowania zamków elektronicznych, które w szafkach szatniowych zwiększą wygodę użytkowania, umożliwią sprawne zarządzanie szatnią oraz poprawią bezpieczeństwo przechowywanych w nich rzeczy.
   
  Możliwość dostarczenia systemów opartych o różne rozwiązania RFID (np. ISO, Mifare, Logic, HID) zapewnia bezproblemową i wygodą integrację systemu zamków z kartami Kontroli Dostępu, Rejestracji Czasu Pracy, Legitymacją Studencką i Uczniowską czy Kartą Miejską.

   
  Poniżej przedstawiamy dwa rodzaje systemów:

  PASSTECH ESMART
   - system oparty o indywidualne zamki transponderowe
  z zasilaniem bateryjnym – rozwiązanie ułatwia montaż w istniejących szafkach, gdyż nie ma potrzeby wykonywania okablowania

  METRA ELS
   -  system zamków zasilanych i sterowanych przewodowo
  ze sterownikiem grupowym – możliwość zastosowania dowolnego standardu RFID
   
   
  I. SYSTEMY PASSTECH ESMART
   
  Elektroniczne zamki bateryjne ESMART (foto 2) to propozycja dla projektów wymagających szybkiego wdrożenia i ograniczenia pracochłonności montażu, przy jednoczesnym zapewnieniu prostoty użyć. Doskonale sprawdza się w sytuacji modernizacji istniejących szatni, gdyż pozwala na bardzo prostą instalację w już istniejących szafkach.
   
  Dzięki wykorzystaniu niezależnego zamka w każdym przedziale szafkowym powstaje rozwiązanie o najwyższym poziomie niezawodności - brak jest pojedynczego punktu awarii a uszkodzenie pojedynczego zamka wyłącza z użycia tylko jedną szafkę.
  Co więcej, uszkodzony zamek może zostać wymieniony na nowy przez samego użytkownika obiektu i to w czasie dosłownie kilkunastu sekund. Zasilanie bateryjne uodparnia system na awarie zasilania i pozwala zrezygnować z budowy instalacji długotrwałego podtrzymania zasilania, jak to ma miejsce przy wykorzystaniu zamków przewodowych. Z kolei opatentowana przez firmę PASSTECH technologia zarządzana poborem energii przez zamek niweluje podstawową wadę zasilania bateryjnego i pozwala na wieloletnią pracę na jednym komplecie 4 baterii AA.

   
  RODZINA ZAMKÓW RFID ESMART:

    ZP 100 (foto 3)
  Cechy wyróżniające:  czujnik zbliżeniowy transpondera
   
    ZP 200R(foto 4)
  Cechy wyróżniające: przycisk aktywujący zamek
   
    ZP 200KR(foto 5)
  Cechy wyróżniające: klawiatura PIN + RFID.

   
  PODSTAWOWE FUNKCJE:
   
  Praca w wielu trybach programowania
    „wolny wybór” – każdy transponder obsługuje każdą wolną szafkę
    „preselekcja” – przypisanie jednego transpondera do jednej szafki
    „jeden do wielu” - przyporządkowanie jednego transpondera do kilku szafek (do 5)
  •  „wiele do jednego” – przyporządkowanie kilku transponderów do jednej szafki (do 5)
   
  Kontrola stanu baterii
  •  niski poziom napięcia zamek sygnalizuje miganiem diody oraz zapisuje stan alarmowy na pasku transponderowym - informacja może być odczytywana na czytnikach w recepcji lub administracji obiektu, lub przesłana on-line do systemu zarządzania (zamki ULTRA i TOUCH).
   
  Praca sterowana harmonogramem
    samoczynne otwieranie szafek o oznaczonych godzinach (np. w celu sprzątania), aktywowanie, blokowanie funkcji zamka na podstawie harmonogramu
   
  Komunikacja RFID
    ISO14443 Type A/B, Felica, Mifare Classic / Ultralight / DESfire , NFC .
  Szeroko rozpowszechniony standard w kontroli dostępu i innych aplikacjach np. Karta Miejska. Także inne standardy UHF i LF w wersji TOUCH.
   
  PODSTAWOWE CECHY ZAMKÓW ESMART:
    ponad 2 lata pracy na bateriach*
    łatwy montaż - tylko 3 otwory
    wysoka jakość, 3 lata gwarancji
    Certyfikaty CE, FCC
    kodowana transmisja 3DES
    Mifare 13,56 MHz, czyli łatwa integracja z systemami KD, ESOK, RCP, Karty Miejskie
   
  *2 do 5 lat przy zastosowaniu baterii AA wysokiej pojemności i standardowym poziomie użycia – wg danych producenta

   
  KOMUNIKACJA Z SYSTEMAMI NADRZĘDNYMI:

  Zamki serii CLASSIC
  - zapisują informacje w odpowiednich sektorach transpondera Mifare. Mogą one być następnie odczytane na stanowiskach komputerowych w recepcji, administracji obiektu lub podczas odczytu transpondera np. w bramkach systemu kontroli dostępu.
   
  Zamki serii ULTRA – posiadają unikalne na rynku rozwiązanie w postaci wbudowanego w zamek mechanizmu transmisji bezprzewodowej WiFi. Umożliwia to przesyłanie informacji statusowych w trybie on-line, tak aby w ciągu kilku sekund mogły być odebrane przez system zarządzający. Komunikacja WiFi jest dwustronna, więc możliwe jest także zdalne otwieranie każdego z zamków.
   
  Zamki serii TOUCH – nie mają wbudowanego czytnika RFID. Aby otworzyć zamek należy odczytać transponder w czytniku grupowym, który następnie za pośrednictwem serwera przekaże polecenie otwarcia do wybranego zamka. Komunikacja WiFi umożliwia przesyłanie informacji statusowej tak jak w zamkach serii ULTRA. Posiada możliwość przypisania konkretnej szafki klientowi przez system zarządzania (np. recepcję hotelu czy kasę).
  (foto 6 - widok rzutu ekranu aplikacji przedstawiający wizualizację zajętości szafek)
  Przykładowe realizacje systemów PASSTECH ESMART: foto 7, 8, 9, 10, 11 i 12.
   
   
  II. SYSTEMY METRA ELS
   
  System zamków elektronicznych METRA ELS to rozwiązanie oparte o zamki zasilane i sterowane przewodowo, kontrolowane zaawansowanym systemem sterowników i czytników grupowych. System umożliwia zastosowanie szerokiego spektrum protokołów komunikacyjnych RFID w tym: Mifare, Unique, Hitag, EM Marin.
  Jest elementem składowym kompleksowego rozwiązania systemów kontroli dostępu METRA, może jednak z powodzeniem być stosowany jako samodzielny system szatni elektronicznej.
  Budowa systemu opiera się na 16-to lub 32-u przedziałowych modułach szafkowych, wyposażonych w grupowy czytnik/i oraz sterownik. Moduły mogą być łączone w większe kompleksy o praktycznie nieograniczonej ilości przedziałów szafkowych.
   
  KOMPONENTY SYSTEMU ELS:
   
  •  Terminal użytkownika (foto14)
  czytnik RFID, PIN + wyświetlacz nr szafki
   
  •  Elektro- mechaniczny zamek szafkowy (foto 15)
   
  •  Kontroler (foto 16)
  kontroler systemu ELS
   
  •  Terminal Dotykowy ELS z czytnikiem (foto 17)
   
   
  ZASADA DZIAŁANIA SYSTEMU:
   
  Wszystkie szafki (zarówno wolne jak i zajęte) pozostają zamknięte. Terminal Dotykowy oferuje użytkownikowi losowo wybraną szafkę. Użytkownik może odrzucić wybór urządzenia i uzyskać następne wskazanie, może też zaakceptować wybór przez odczytanie w czytniku Terminala transpondera RFID.

  Wybrana szafka odblokowuje się i otwiera automatycznie. Użytkownik składa w niej swoje rzeczy a zamek blokuje się automatycznie po zamknięciu drzwiczek szafki. Aby otworzyć przypisaną szafkę użytkownik musi odczytać transponder RFID w czytniku. Po weryfikacji poprawności kodu transpondera, użytkownik wskazuje czy po otwarciu chce szafkę używać w dalszym ciągu czy zwolnic ją dla innego użytkownika. Następnie szafka jest odblokowywana i się otwiera. Użytkownik zabiera swoje rzeczy a zamek blokuje szafkę automatycznie po zamknięciu drzwiczek. W zależności od wyboru użytkownika szafka jest blokowana do dalszego użycia przez użytkownika lub zwalniana z możliwością wyboru przez inną osobę.

  Szafki mogą być też używane w różnej konfiguracji, np. gdzie nie są wydawane transpondery. W takim przypadku zamiast transponderów goście mogą blokować szafkę za pomocą dowolnie wybranego przez siebie kodu PIN. Procedura wyboru szafki jest identyczna jak w przypadku medium RFID.

   
  Użycie system Metra ELS daje następujące funkcjonalności:
    przypisanie szafki użytkownikowi
  •  monitorowanie stanu szafek
  •  alarm antywłamaniowy
  •  możliwość otwierania szafek o ustalonej porze (np. dla celów sprzątania)

  Zarządzający systemem ma możliwość przy użyciu oprogramowania lub kart master:
  •  otwarcia zajętej szafki, jeżeli użytkownik zapomniał kodu PIN lub zagubił kartę RFID
  •  przypisać szafkę w stałe użytkowanie konkretnej osobie
  •  w razie potrzeby wyłączyć określone szafki z użytkowania.

  Przykładowe realizacje systemów METRA ELS: foto 18,19,20,21,22 i 23.
   
   
  Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w implementacji systemów zamków elektronicznych oferujemy naszym partnerom szeroki zakres wsparcia, zarówno na etapie przedsprzedażowym, wdrożenia a następnie obsługi posprzedażowej.

  W Polsce dystrybutorem rozwiązań PASSTECH oraz METRA jest MWM Sp. z o.o.
  Autor: Grzegorz Gołda, MWM Sp z o.o.
  Materiały: www.mwm.pl
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Włosy i ręce są suche, a rachunki - niskie. Jak to zrobić?
  Elektryczna suszarka do włosów albo rąk czy papierowe lub tekstylne ręczniki – co jest bardziej higieniczne? Co skuteczniejsze? Co gwarantuje mniejsze wydatki? Oba rozwiązania mają rzesze zwolenników. Zebraliśmy [...]
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.