Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


















Nowa stalowa niecka w ZSO w Chorzowie

2015-07-03
Ekologiczna i prozdrowotna technologia na basenie szkolnym
Już od maja uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie mogą cieszyć się   wyremontowanym basenem. Technologia wody została wykonana w oparciu o aktywowane złoże filtracyjne z zielonego szkła – AFM, a niecka basenu - ze stali nierdzewnej.

Renowacja basenu ma na celu poprawę jakości nie tylko samych urządzeń i technologii, ale również środowiska w hali basenowej. Dyrekcja ZSO w Chorzowie zainwestowała w technologię uzdatniania, która przynosi korzyści zdrowotne uczniom i obsłudze basenu oraz dodatkowo pozytywnie wpływa na wynik ekonomiczny obiektu. To znak zmieniających się trendów na rzecz ekologicznych i prozdrowotnych rozwiązań.


Przypomnijmy dlaczego złoże AFM z zielonego szkła tak dobrze wpływa na warunki na hali basenowej:
- jest bakteriostatyczne i samosterylizujące - tzn. nie tworzy się na ich powierzchni biofilm odpowiedzialny za powstawanie toksycznych substancji lotnych typu THM oraz niskie pH w filtrze;
- mniej substancji toksycznych w powietrzu oznacza mniejsze ryzyko zachorowania na astmę;
- im więcej bakterii zatrzymanych i wypłukanych ze złoża, tym mniej chloru potrzeba do ich zwalczania;
- im mniej biofilmu w niecce basenowej, tym mniej trichloramin i „zapachu chloru” na hali;
- im lepsza filtracja, tym niższe zużycie chloru i mniejsze wytwarzanie produktów ubocznych dezynfekcji;
- poprawia klarowność wody – widoczność na 25 m.

Aspekt zdrowotny to dla basenu szkolnego najwyższy priorytet, ponieważ właśnie uczniom trenującym codziennie na basenie chcemy dać to, co na najlepsze. W pierwszej kolejności odczuwana jest jakość powietrza na hali basenowej, czyli brak intensywnego zapachu chloru, brak efektu szczypiących oczu po intensywnych zajęciach oraz brak nieprzyjemnego zapachu chloru na skórze nawet dzień po wizycie na basenie. Brak toksycznych substancji lotnych nad taflą wody podczas kąpieli w basenie wpływa przede wszystkim na zdrowszy układ oddechowy.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu uzdatniania wody, w chorzowskim basenie zużyto ponad 4.500 kg złoża AFM oraz zastosowano 4 mieszacze statyczne ZPM o różnych rozmiarach. Mieszacz statyczny to dodatkowy element usprawniający proces koagulacji przed filtrem i proces kawitacji - eliminujący pozostałe śladowe ilości bakterii w sposób mechaniczny przed dozowaniem chloru.


SYSTEM DAISY

Złoże AFM jest produktem bardziej zaawansowanym technicznie, przez co  droższym od tradycyjnego piasku. Jednak będąc świadomym powyższych korzyści, łatwiej ponieść większe koszty inwestycje
i cieszyć się niższymi kosztami eksploatacyjnymi oraz szybką stopą zwrotu z inwestycji.


System DAISY to nie tylko złoże AFM i mieszacze statyczne ZPM, ale również chemia basenowa APF i ACO, która pomaga eliminować biofilm w całej instalacji uzdatniania wody.

APF
to bogato wyposażony w elektrolity i polielektrolity koagulant i flokulant w jednym. Jego stosowanie pomaga związać zanieczyszczenia i nadać im ujemny ładunek zanim trafią do filtra ze złożem AFM. Pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na chlor o 80%, czego skutkiem jest mniejsze stężenie toksycznych produktów ubocznych dezynfekcji.

ACO
to innymi słowy Aktywny Utleniacz Katalityczny, którego zadaniem jest przedłużenie żywotności chloru na basenach zewnętrznych, gdzie chlor narażony jest na działanie promieni słonecznych, lub na basenach wewnętrznych, w których do dezynfekcji używa się lamp UV. Ponadto ACO rozkłada wniesione na ciele resztki kremów do opalania i kosmetyków.


Każdy z produktów systemu DAISY jest dedykowany konkretnej potrzebie i może działać niezależnie od pozostałych, jednakże dla uzyskania najlepszej jakości wody basenowej oraz powietrza zaleca się połączenie tych produktów w jeden system.

System DAISY zapewnia obniżenie kosztów eksploatacyjnych funkcjonowania basenu przy jednoczesnym zachowaniu jakości wody i powietrza w hali basenowej
, poprzez maksymalne obniżenie stężenia toksycznych substancji, tj. chlor związany, THM’y itp. Ponadto system DAISY został stworzony po to, aby zmniejszyć zużycie wody, zużycie chloru oraz obecność biofilmu do nieodczuwalnego minimum. Zamiast zabijać bakterie i pasożyty należy uniemożliwić im rozwijanie się w wodzie basenowej rozpoczynając od „serca” technologii uzdatniania wody, czyli filtra.

W celu prawidłowego działania systemu DAISY należy sumiennie wykonywać wytyczne projektowe dotyczące m.in. wymiany wody na osobę kąpiącą się, ramowych czasów płukania, czy dozowania chemii basenowej. Przestrzeganie zasad prawidłowego zarządzania technologią uzdatniania wody gwarantuje  inwestorowi oraz klientom obopólną i długotrwałą satysfakcję.


W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat systemu DAISY, prosimy o kontakt z Ekspertem portalu Basenprof – dominika@firmamazur.pl.
Autor: Dominika Mazur
Materiały: www.firmamazur.pl

zamknij

Przeczytaj także

Nowe szorowarki Hako!
Jeszcze większa wydajność powierzchniowa i rozwiązania ułatwiające pracę oraz codzienną konserwację - Scrubmaster B175 R i Scrubmaster B120 R to doskonali partnerzy pomagający utrzymać czystość dużych powierzchni, takich jak [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.