Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów



















2016-02-24
Kärcher - skuteczne czyszczenie wykładzin i dywanów w obiektach
Dywany i wykładziny wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Około dwie trzecie podłóg w przestrzeniach publicznych ma pokrycie tekstylne. Dywany i wykładziny są obecnie dostępne w różnorodnych wzorach i kolorach. Dzięki temu z łatwością dobierzemy dywan odpowiedni do danego typu budynku i pomieszczenia. Ważną zaletą pokryć tekstylnych jest to, że są one antypoślizgowe, a przez to bezpieczne i wytłumiają także odgłosy chodzenia. Jednak aby dywany i wykładziny zachowały swój wygląd muszą być regularnie czyszczone z wykorzystaniem specjalnych metod.

Szczególnie nowoczesne wykładziny podłogowe sprzedawane w ostatnich latach wymagają nowoczesnych metod i systemów czyszczących, które wykraczają poza znane sposoby.


Rodzaje wykładzin tekstylnych i przebieg czyszczenia
Na nietkany materiał nakłada się szereg materiałów podkładowych takich jak: filc, włókna juty lub polipropylenu. Robi się to za pomocą różnych metod np. igłowanie, dowiązywanie lub flokowanie. Są to włókna syntetyczne, takie jak włókna poliamidowe lub naturalne na przykład bawełna lub też sztuczny jedwab, które są stosowane pojedynczo lub jako mieszanka. Tekstylne pokrycia podłóg dzielą się na poszczególne grupy ze względu na sposób wykończenia powierzchni: wykładziny pętelkowe, wykładziny wzorzyste, wykładziny welurowe, wykładziny igłowe czy wykładziny z przędzy. Dwa ostatnie materiały są uważane za bardzo trwałe.

Właściciele i użytkownicy wykładzin i dywanów posiadają zazwyczaj szczegółowe zalecenia dotyczące czyszczenia pochodzące od producenta lub dostawcy wykładziny. Zaleceń tych trzeba przestrzegać, a gwarancja traci swoją ważność jeśli dywan i wykładzina nie były regularnie i prawidłowo czyszczone. Zalecenia te mogą w znacznym stopniu pomóc w wyborze metody czyszczenia. Zasadniczo: im bardziej efektywne będzie czyszczenie konserwujące tym mniej czasu i energii pochłonie nam czyszczenie codzienne.

Profesjonalnie i poprawne technicznie czyszczenia dywanów jest zawsze wykonywane zgodnie z RAL 991 A2 (RAL = Reichs-Ausschuss für Lieferbedingungen - RAL Niemiecki Instytut Jakości i Certyfikacji). To sprawia, że możemy zweryfikować czy czyszczenie zostało przeprowadzone prawidłowo czy też nie.


Czyszczenie zachowawcze

Do codziennego odkurzania wykładzin i dywanów (filc igłowany, wykładziny dywanowe taftowane, pętelkowe, wykładziny welurowe) i podłóg twardych Kärcher poleca kompaktowe odkurzacze T 10/1 eco!efficiency oraz T 12/1 eco!efficiency. Oba modele odkurzaczy doskonale sprawdzają się na małych i średnich powierzchniach. Charakteryzują się wytrzymałą i prostą konstrukcją oraz wyjątkowo łatwą obsługą. Wyjątkowo cicha praca obu modeli (56 dB(A)) nie wymusza sprzątania nocnego, poza godzinami otwarcia obiektu. Dzięki wyposażeniu we wzmocniony filtr koszykowy możliwe jest także odkurzanie bez stosowania torebek filtracyjnych. A w innym przypadku fizelinowa torebka filtracyjna zabezpieczy efektywne odkurzanie wykładzin w hotelowych korytarzach. Dzięki wysokowydajnym turbinom (o mocy 750 W) oraz optymalizacji przepływu powietrza, modele eco!efficiency zużywają nawet o 40 % mniej energii elektrycznej w stosunku do swoich klasycznych odpowiedników (o turbinach 1300 W). Jednocześnie praktycznie nie tracą nic ze skuteczności usuwania zanieczyszczeń (siła ssąca utrzymuje się na poziomie 98 % w stosunku do modeli klasycznych, co stanowi wartość optymalną dla skutecznego odkurzania). Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii filtracji, wyznaczają one nowe standardy w dziedzinie efektywności i ekonomicznej eksploatacji, czego przykładem są choćby odporne na rozdarcia fizelinowe worki filtracyjne z dwukrotnie większą zdolnością do zatrzymywania kurzu oraz zwiększoną wydajnością filtracji o 10% w porównaniu do standardowych worków papierowych. Z kolei filtry HEPA umożliwiają zastosowanie odkurzaczy w miejscach, gdzie obowiązują podwyższone standardy higieny. Szczególnie polecane są firmom sprzątającym oraz personelowi dbającemu o czystość hoteli i biur.

Alternatywą do czyszczenia zachowawczego są odkurzacze szczotkowe do czyszczenia wykładzin (filc igłowany, wykładziny dywanowe taftowane) łączą siłę ssania z wydajnością mechanicznego czyszczenia elektrycznie napędzanych szczotek. Pozwala to na usunięcie zalegających głęboko w runie drobnych zanieczyszczeń oraz zaplątanych i trudnych do zebrania śmieci takich jak sierść zwierząt, nitki i włosy. Szczotki przywracają również świeży wygląd dywanu unosząc runo do pozycji pionowej i rozczesując jego splątane włókna. Przykładem są kompaktowe, poręczne i lekkie kolumnowe odkurzacze szczotkowe CV 30/1 i CV 38/1, które idealnie nadają się do dokładnego odkurzania wykładzin w pomieszczeniach biurowych, pokojach hotelowych czy butikach.


Czyszczenie pielęgnacyjne i zasadnicze

Pomimo regularnego odkurzania dywanów i wykładzin czyszczenie na mokro jest nieodzowne i trzeba je wykonywać co najmniej raz do roku. Dzięki temu usuniemy brud nagromadzony w głębokich warstwach, którego nie pozbędziemy się korzystając z odkurzacza. Oczywiście zawsze należy sprawdzić przed czyszczeniem jaki mamy rodzaj podłogi, czy jest on odporny na wilgoć. Odnosi się to także do materiału podkładowego i kleju.

Obecnie dywany często jako materiał podłoża mają filc. Materiał ten jest wrażliwy na wilgoć. Wymaga to użycia urządzenia o doskonałej sile ssącej, dzięki temu tkanina szybko wyschnie i unikniemy nieprzyjemnych zapachów.

Urządzenia do czyszczenia ekstrakcyjnego
Aby całkowicie usunąć brud z głębokich warstw wykładziny coraz częściej wykorzystuje się urządzenia do czyszczenia ekstrakcyjnego.

Do codziennego doraźnego i zasadniczego czyszczenia wykładzin dywanowych (wszystkie rodzaje wykładzin dywanowych, filc igłowany), Kärcher poleca urządzenia spryskująco-odsysające Puzzi. Metoda ekstrakcji polega na spryskaniu roztworem wody i środka czyszczącego powierzchni oraz odessanie go wraz z rozpuszczonym brudem w jednym przejściu roboczym. Po zakończeniu pracy na powierzchni pozostaje jedynie niewielka wilgoć resztkowa. Jeżeli czyszczona powierzchnia jest silnie zabrudzona należy stosować metodę ekstrakcji w dwóch przejściach roboczych. Najpierw należy nanieść roztwór środka czyszczącego na powierzchnię i odczekać by mógł on zadziałać. Następnie wykładzinę należy wypłukać czystą wodą z jednoczesnym użyciem funkcji odsysania. Urządzenia do czyszczenia ekstrakcyjnego szczególnie polecane są do branży BSC, ReCa, hotelarstwa i biur. Urządzenia pracują wyjątkowo cicho (generują zaledwie 66 dB(A). Dzięki temu urządzenia mogą użytkować w obszarach wrażliwych na hałas: hotelach, czy biurach w godzinach otwarcia. W promocji wiosennej Kärcher oferuje odkurzacz Puzzi 10/2 w zestawie ze środkiem czyszczącym CarpetPro (10kg) RM 760.

Innymi urządzeniami polecanymi do szybkiego suszenia dywanów są dmuchawy powietrza. Ich zastosowanie zmniejsza czas suszenia nawet o połowę. Stosując je musimy zapewnić odpowiednią wentylację. Po czyszczonym ma mokro dywanie nie można chodzić aż całkowicie wyschnie. Zanim z powrotem ustawimy meble i zanim zaczniemy chodzić po dywanie trzeba go jeszcze raz odkurzyć, aby zebrać wszystkie resztki detergentu, które mogły na nim pozostać.

Czyszczenie zasadniczege powierzchni dywanowych jest również możliwe przy pomocy urządzeń serii BRC: proces ekstrakcji (spryskiwanie i odsysanie) wspomagany jest mechanicznie przez jedną lub dwie obrotowe szczotki. Takie głębokie czyszczenie włókien zapewnia idealny wygląd wykładziny/dywanu, gdyż szczotki podnoszą i układają poszczególne włókna. Czyszczenie i odsysanie odbywa się w jednym przejściu roboczym. Model BRC 30/15 C do średnich powierzchni to niewielkie urządzenie wyposażone w 15-litrowy zbiornik na środek czyszczący zostało zaprojektowane z myślą o skutecznym czyszczeniu wykładzin dywanowych na powierzchniach o wielkości od 200 do 800 m2. Wykorzystuje metodę ekstrakcji wspomaganą mechanicznie przez szczotkę.

Automaty do czyszczenia wykładzin metodą kapsułkowania
Wiele obiektów hotelowych, biurowych, przedszkola, domy opieki posiada wykładziny podłogowe w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie są one intensywnie użytkowane. Nawet gdy są często odkurzane, po pewnym czasie kolory dywanów tracą swój świeży wygląd, ze względu na silnie przylegający brud. Najbardziej skuteczną metodą dogłębnego usuwania zabrudzeń z wykładzin tekstylnych jest ekstrakcja. Jeżeli przeprowadzenie czyszczenia metodą ekstrakcji nie jest możliwe (wymaga długiego czasu schnięcia) można zastosować metodę kapsułkowania przy użyciu urządzeń do pielęgnacyjnego czyszczenia zachowawczego BRS marki Kärcher. Wszystkie typowe, krótkowłose oraz tekstylne wrażliwe na wilgoć pokrycia podłoża, na przykład dywany pętelkowe i welurowe lub filc igłowany mogą być czyszczone metoda kapsułkowania. Automat do czyszczenia wykładzin metodą kapsułkowania BRS 43/500 C w szczególności polecany jest do czyszczenia w hotelach, biurach, przedszkolach i domach opieki, sanatoriach oraz butikach. Jest to doskonałe urządzenie również dla firm sprzątających.

Czas schnięcia przy zastosowaniu metody kapsułkowania jest bardzo krótki (20-120 minut w zależności od ilości nałożonego środka, temperatury w pomieszczeniu) co sprawia, że wykładziny można stosunkowo szybko użytkować zaraz po przeprowadzeniu czyszczenia. RM 768 iCapsol jest aktywnym środkiem, który rozpuszcza brud, odciąga go od włókien i wiąże w postaci kapsułek. Środek czyszczący nakładamy jest przy użyciu urządzenia, które jest wyposażone w specjalny zbiornik na środek czyszczący. Brud przestaje przylegać do wykładziny i zamykany jest w kapsułkach, które po całkowitym wyschnięciu należy usunąć odkurzaczem szczotkowym, który z łatwością odrywa kapsułki od runa wykładziny. Metoda ta jest zalecana do systematycznej pielęgnacji wykładzin dywanowych i nie jest odpowiednia do czyszczenia dogłębnego.
Materiały: www.karcher.pl

zamknij

Przeczytaj także

Hotel Arłamów - oszczędności dla branży basenowej z falownikami Elmatic
Wspólnymi siłami, razem z firmą Anchem - Technologia basenowa, oraz Hotelem Arłamów, zwiększyliśmy niezawodność infrastruktury i obniżyliśmy koszty jej utrzymania – opowiada Paulina Łapińska, inżynier [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.