Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Baseny w Polscewięcej informacji

Ostatnie posty na forum:

Koronawirus . zamykanie pływalni . - wysłana przez Misza
W sytuacji, gdy na basenie będzie mogło przebywać jednocześnie tylko kilka osób pociąga za sobą realne widmo bankructwa, a pamię...
Automat basenowy - wysłana przez Grzegorz W.
W zależności od przeznaczenia basenu wymagania mogą być zróżnicowane.Dla basenu użytkowanego komercyjnie wiążące będą wymagania ...
wentylacja hali basenowej - wysłana przez Schodyvom
Ale chyba juz znalazlem
Ostatnie komentarze:
 • 2020-05-21 09:00:36 - Portal Basenprof
  Jak już wiemy, wysoka temperatura niszczy koronawirusa, gdy w saunie jest około 100 stopni, to rzeczywiście możemy mieć prawie 100-proc. pewność, że wirus zginie. Jednak [...]
 • 2020-05-19 15:20:17 - Domi
  Otwierajmy, ale pod warunkiem gwarancji bezpieczeństwa: na etapie kasy, szatni, pryszniców i plaży basenowej. Nie zapominajmy, że tylko dobrej jakości woda jest gwarantem [...]
 • 2020-05-15 09:47:19 - tomasz
  Rozumiem ze nie dotyczyczy to saun parowych gdzie temperatura jest zdecydowanie nizsza

 • Baseny solankowe w Grudziądzu - foto www.geotermiagrudziadz.pl
  Dodaj komentarz
  0
  2016-01-21
  Grudziądzkie solanki
  Grudziądzkie pokłady podziemnych wód chlorkowo – sodowych (solankowych) należą do najlepszych w kraju pod względem wielu parametrów leczniczych. Znaczącą zaletą wód grudziądzkich jest głębokość z jakich pobierana jest solanka, a także wielkość „podziemnego akwenu”. Głębokość 1600 metrów z jakiej pobierana jest woda ma decydujący wpływ na jej nieskazitelną czystość.
  Wykorzystując swoje surowce naturalne, Geotermia Grudziądz zarządza obiektem rekreacyjno-leczniczo-sportowym na którym znajdują się baseny solankowe, unikalna tężnia solankowa oraz zaplecze fitness.
   
  Baseny solankowe
  Cztery baseny wypełnione solanką o różnym stężeniu soli, umożliwiają korzystanie z kąpieli zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
  BRODZIK DLA DZIECI - stężenie 1,5%, temperatura 36°C, maksymalna głębokość 0,40m, powierzchnia 20m2. Wyposażony w małą zjeżdżalnię oraz liczne, nietonące zabawki.
  BASEN GŁÓWNY - stężenie 4%, temperatura 32°C, maksymalna głębokość 1,1m, powierzchnia 85m2. W ścianach basenu znajdują się liczne podwodne dysze powietrzne (masaż wodny) oraz napowietrzny wodotrysk.
  BASEN Z PRZECIWPRĄDEM - stężenie 3%, temperatura 35°C, głębokość 1,2m, powierzchnia 10m2. Pływanie w miejscu umożliwione jest przez niezwykle silny przeciwprąd wytwarzany przez turbinę o wysokiej mocy. Regulacja siły przeciwprądu pozwala na hydromasaż o różnym oddziaływaniu na ciało.
  JACUZZI - stężenie 3%, temperatura 35°C, głębokość 0,8m, powierzchnia 5m2.
  BASEN ZEWNĘTRZNY - stężenie 7%, temperatura 35°C, maksymalna głębokość 1,30 m, powierzchnia 29,14 m2.
   
  Jedyna w Europie piramida solankowa
  15 minut w piramidzie jest jak dzień spędzony nad morzem.
  Nie ma w tym zdaniu przesady. Zawartość jodków w grudziądzkiej solance (3,5 mg w dm3) ma decydujące, zdrowotne znaczenie w inhalacji górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy oraz przyspieszonej przemianie materii.
  Jedyna w Europie piramida z tężnią solankową, przeznaczona do inhalacji aerozolem sporządzonym z naturalnej solanki, bogatej w urozmaicony skład minerałów m.in. jodu i bromu, znajduje zastosowanie nie tylko w stanach ogólnego wyczerpania organizmu, ale przede wszystkim w leczeniu górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, zapewniając jednocześnie wzrost odporności organizmu. Dokładna regulacja temperatury i wilgotności nasączonego solanką powietrza stwarza szczególny komfort i efektywność inhalacji, która działając na cały system oddechowy, oczyszcza płuca (szczególnie ważne dla palących!), wygładza i nawilża skórę cennymi składnikami solanki.
   
  Historia grudziądzkich solanek
  Zimą roku 1972 w miejscowości Marusza, niedaleko Grudziądza, dokonując odwiertu w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu, dowiercono się do dolnojurajskiego złoża wód termalnych. Na głębokości 1630 m natrafiono na pokłady ciepłej wody o temp. 44° C, która trysnęła na wysokość ponad 13 m.
  Było to wspaniałe i jednocześnie zaskakujące odkrycie. Analiza chemiczna wypływającej wody, dokonana w 1972 roku, zakwalifikowała ją do wód solankowych o wyjątkowym składzie chemicznym. Dopiero w 2001 roku, pod wpływem rosnącego zainteresowania zasobami geotermalnymi, z inicjatywy Spółki Geotermia Marusza i na podstawie istniejącej dokumentacji PAN, opracowano dokumenty hydrogeologiczne zasobów wód hipertremalnych.
  Ponowne badania składu solanki potwierdziły jej wyjątkowe właściwości lecznicze, co spowodowało umieszczenie jej na liście złóż kopalin leczniczych.
  Złoża odkrytej solanki są praktycznie niewyczerpalne. Przy wydobyciu 20 tysięcy litrów na godzinę, tj. prawie pół miliona litrów na dobę, solanki wystarczy na 1000 lat.
  Warstwa 1630 m ziemi, chroni ją skutecznie przed zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi, gwarantując jej nieskazitelną czystość oraz niezmieniony skład chemiczny, który ukształtowała natura. Z całą pewnością żadne akweny mórz i oceanów, w których dziś kąpie się człowiek, z czystością tej wody konkurować już nie mogą.
  Od momentu zakończenia procedur dokumentacyjnych, Geotermia przystąpiła do budowy obiektów balneologicznych, umożliwiających wykorzystanie solanki do celów leczniczych. Tempo prac było imponujące.
  Pierwszy obiekt, wyposażony w nowoczesne wanny, inhalatory, krioterapie, sale gimnastyczną, saunę infrared oraz 2 gabinety masażu powstał w marcu 2006 roku.
  W maju 2006 oddano do użytku piramidę z tężnią solankową, umożliwiającą nie tylko zbiorową inhalację w obiekcie zamkniętym, ale również wypoczynek po zabiegach w absolutnej ciszy. Fakt parowania tężni wewnątrz piramidy, znacznie zwiększa jej efektywne oddziaływanie na organizm.
  W czerwcu 2006 udostępniono Grotę Solankową - pierwszą możliwość grupowych kąpieli oraz gimnastyki w solance.
  W niecały rok później, w maju 2007 nastąpiło otwarcie kolejnych 4 basenów z solanką o różnym stężeniu oraz całą gamą usług towarzyszących, służących poprawie i utrzymaniu zdrowia : 2 gabinety masażu, salę gimnastyczną, salę fitness, salon kosmetyczny, 2 sauny, pokój opieki nad dziećmi, bary witaminowe.
  Koncepcja budowy tego obiektu, zapewnia ogromną elastyczność usług związanych z utrzymaniem zdrowia. Po trzydziestu latach wykorzystanie solanek do celów leczniczych oraz w odnowie biologicznej, stało się faktem. Przy obecnym tempie zanieczyszczania mórz i oceanów, solanka z głębi ziemi może stać się jedyną alternatywą zdrowej kąpieli w słonej wodzie. Nostalgicznym wspomnieniem morskich wakacji.
   
  Plany inwestycyjne
  Magistrat chce wykorzystać pokaźne złoża solankowe znajdujące się w okolicy i planuje zagospodarowanie potencjału turystycznego Grudziądza poprzez realizację dużego kompleksu obiektów obejmującego: zakład przyrodoleczniczy, co najmniej jeden hotel oraz kompleks termalnych basenów rekreacyjnych (zewnętrznych i krytych) .
  Przedsięwzięcie ma być elementem większego planowanego projektu – Energiczny Grudziądz. W oparciu o sukces przedsięwzięcia, Miasto zamierza zrealizować szereg innych projektów w bezpośrednim otoczeniu lokalizacji przedsięwzięcia. Na zachód od planowanej lokalizacji mogą powstać m.in. domy spokojnej starości, realizowane w przyszłości na podstawie odrębnych kontraktów PPP. Miasto zamierza rozwijać produkt turystyczny Grudziądza.
  Realizacja przedsięwzięcia ma być katalizatorem zmian w kierunku: zmiany struktury gospodarczej Grudziądza, rozwoju sektora usług – przede wszystkim związanych ze zdrowiem, wypoczynkiem i turystyką. Miasto zamierza wykorzystać elementy energii odnawialnej oraz stworzyć elementy synergii pomiędzy planowaną infrastrukturą energetyczną a przedsięwzięciem.
  Inwestycja miałaby powstać na terenie lasu komunalnego nad brzegiem Jeziora Rudnickiego Wielkiego.
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Tu rywalizują olimpijscy pływacy w Rio
  Olimpiada w Rio de Janeiro to mega konstrukcje stadionowe – jedne z nich wybudowane zostały od zera, inne zmodernizowano. Jednym z nowo wybudowanych obiektów jest Olympic Aquatics Stadium. To na tym obiekcie odbywają [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.