Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Infrastruktura sportowawięcej


Boisko Orlik w Koszalinie - foto www.zos.koszalin.pl

2018-08-24
Obowiązek dbania o „Orliki” spoczywa na samorządach
Obowiązek dbania o stan techniczny „Orlików” spoczywa na samorządach – przypomina Ministerstwo Sportu i Turystyki. Resort sportu dostrzega kwestię pojawiających się problemów związanych ze stanem technicznym boisk typu Orlik, ale nie prowadzi szczegółowych statystyk w tym zakresie.

„Kompleksy boisk sportowych wybudowane w ramach programu „Moje Boisko - Orlik 2012" są takimi samymi obiektami sportowymi jak pozostałe. Oczywiste jest to, że w związku z ich intensywnym użytkowaniem oraz upływem czasu wymagają one bieżących prac naprawczych lub w skrajnych przypadkach – remontów” – wskazał wiceminister sportu Jarosław Stawiarski, odpowiadając na interpelację poselską.

Jego zdaniem nieuprawnione jest stwierdzenie, że spora część Orlików znajduje się w złym stanie technicznym. Jak zaznacza, nie potwierdza tego ani liczba wystąpień, kierowanych w tej sprawie do resortu, ani też liczba składanych w tym przedmiocie wniosków o dofinansowanie - zaledwie kilka przypadków w ostatnich latach. W 2018 r. dwa wnioski dotyczyły tego typu robót. Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. wskazała, że stosunkowo niewielki odsetek Orlików jest w złym stanie technicznym.

„Minister Sportu i Turystyki nie był inwestorem w procesach budowy Orlików, jak również nie jest ich właścicielem bądź zarządcą. Odpowiedzialność za nadzór nad stanem technicznym tych obiektów spoczywa na samorządach, które je budowały, a teraz nimi zarządzają” – podkreśla wiceminister.

Przypomina, że gminy, zawierając umowę dotacji, zobowiązały się do utrzymania obiektu na właściwym poziomie technicznym i zapewnienia na ten cel niezbędnych środków finansowych przez okres co najmniej 10 lat.

„Całkowity koszt inwestycji związanej z remontem boiska typu Orlik, uzależniony jest od zakresu robót planowanych do przeprowadzenia, jak również obecnych cen rynkowych związanych z zakupem materiałów i wynagrodzeniem dla wykonawcy zadania” – wskazuje Jarosław Stawiarski. „Jest to kwestia indywidualna dla każdego obiektu i trudna do oszacowania” - dodaje.
Materiały: MSiT, PAP
Przeczytaj także:
„Orliki na plus. NIK: techniczny nadzór do wzmocnienia”
- www.basenprof.pl/infrastruktura_sportowa/1596/orliki_na_plus_nik_techniczny_nadzor_do_wzmocnienia.html

zamknij

Przeczytaj także

Jak zagospodarować niewykorzystane przestrzenie hali basenowej?
Jak zagospodarować niewykorzystane przestrzenie hali basenowej, szczególnie w tak trudnych obecnie czasach? Realizacja inwestycji w czasie pandemii. Bardzo dobrym przykładem jest Aquapark Fala w Łodzi, w [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.