Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Wizualizacja szczecińskiej Fabryki Wody - foto UM Szczecin

2016-11-28
Konkurs na Aquapark w Szczecinie rozstrzygnięty
Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy Parku Wodnego pn."Fabryka Wody – Nowa Gontynka". Zwycięski projekt przygotowała pracownia DreamWorlds.

Szczeciński Aquapark będzie wyróżniał się wyglądem na tle podobnych obiektów. Odchodząc od standardowych stylizacji w postaci palm, statku piratów, rafy koralowej czy błękitnej laguny – szczecińskiej Fabryce Wody zostanie nadany odmienny design.

Czerpiąc z inspiracji dwubiegunowego miasta, powstał obiekt reprezentujący zarówno człowieka jak i naturę – prostokreślny, a zarazem krzywoliniowy. Dzięki swoim kształtom maksymalnie wykorzystuje ukształtowanie terenu oraz nasłonecznienie nawiązując do historycznej kaskady wodnej. Centralną część budynku – hol wejściowy – jest wyeksponowany za pomocą alei lipowej. Binarny hol, stanowi most łączący oba skrzydła budynku dostępne z każdej strony. W ten sposób w samym sercu kompleksu pojawia się strefa publiczna ogólnodostępna zarówno z zewnątrz jak i z każdej strefy wewnętrznej. Powstały punkt widokowy z rozpościerającym się widokiem na srebrzącą się rzekę oraz kaskadę wodną zwieńczony został kawiarnią. Punkt spotkań, tętniący życiem, umożliwia swobodny przepływ ludzi w górę i w dół promenady, zapraszając każdego przechodnia do dalszej eksploracji i spędzenia swojego wolnego czasu.

Symbolem projektu jest RZEKA – element miastotwórczy, ekonomiczny i ekologiczny nadający charakter metropolii, wyróżniający Szczecin spośród innych miast. Stanowi motyw przewodni każdej z 5 stref budynku takich jak:
•  przestrzeń publiczna  zewnętrzna, otwarta dla wszystkich, umożliwiająca niezakłócony przepływ ludzi i myśli. Będącej miejscem relaksu, spotkań, a jednocześnie miejscem nauki;
•  binarny hol wejściowy, zapewniający łatwy dostęp, będący zaproszeniem do dalszej eksploracji budynku, pierwszym kontaktem z wiedzą i atrakcjami, które kryją się we wnętrzu obiektu;
•  Edukatorium i centrum rozrywkowe, podporządkowane strumieniowi informacji, kierujące do sal edukacyjnych, których kształt został oparty o wzór chemiczny cząsteczki H2O;
•  Hala Basenowa – po raz pierwszy ujęta w formule przepływającej rzeki, prowadzi użytkowników przez wszystkie atrakcje;
•  Baseny zewnętrzne – wykorzystujące różnicę terenu w sposób naturalny tworząc kaskady i następujące po sobie baseny;
•  Strefa Saunarium – przedstawiona w formie intrygującego cieku wodnego opływającego wszystkie sauny i wypoczywalnie, nadając naturalny a zarazem nowoczesny charakter;

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Aquaparku był realizacyjny otwarty i dwuetapowy. Do I etapu wpłynęło 13 prac konkursowych, spośród  których do II etapu Sąd Konkursowy zakwalifikował 5 prac. Do II etapu wpłynęło 5 prac konkursowych.

Laureaci:

1 miejsce - DreamWorlds
2 miejsce - Consultor
Równorzędne wyróżnienia:
•  ETC Architekci,
•  Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj,
•  Metropolis

Nagrody:

I NAGRODA – 70 000,00 zł brutto
oraz
zaproszenie do udziału i negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej.

II NAGRODA – 40 000,00 zł brutto

trzy wyróżnienia po 30 000,00 zł brutto.

Wystawę prac konkursowych będzie można oglądać w foyer starej filharmonii (I piętro gmachu Urzędu, nad Salą Sesyjną) od 28 listopada 2016 r. do 02 stycznia 2017 r. w godz. 8.00 – 15.00.

Fabryka Wody to wodny park edukacyjny, w centrum Szczecina, o regionalnym i transgranicznym zasięgu. Stawiając na doświadczenie obcowania z wodą, projekt zakłada połączenie w jednym miejscu: rekreacji, rozrywki  i edukacji.  To kolejne przedsięwzięcie osadzone w wizji rozwoju miasta - ekologicznej  metropolii  otoczonej wodą i zielenią, Szczecina Floating Garden 2050. Realizacja tej inwestycji jest jednym z elementów Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina.

Inwestycja polegająca na budowie Parku Wodnego obejmuje:
•  budowę obiektu o minimalnej, łącznej powierzchni zabudowy 13 000 m2, tj. „głównego obiektu kubaturowego Parku Wodnego”,
•  realizację zagospodarowania terenu o minimalnej powierzchni 3,5 ha, związanego bezpośrednio z obiektem Parku Wodnego.

Inwestycja będzie dwuetapowa. W pierwszym etapie zrealizowana zostanie:
•  część basenowa Parku Wodnego (zewnętrzna i wewnętrzna) – o powierzchni zabudowy min. 8 000 m2
•  część kulturalno-rozrywkowa – o powierzchni zabudowy min. 2 000 m2

Drugi etap inwestycji obejmie część kulturalno - rozrywkową o powierzchni zabudowy min. 3 000 m2. Stanowić ona będzie rozbudowę części kulturalno rozrywkowej realizowanej w pierwszym etapie.

Maksymalny planowany łączny koszt wykonania prac – związanych budową, wyposażeniem oraz przekazaniem do użytkowania obiektu Parku Wodnego nie może przekroczyć 100 000 000,00 PLN nettoPowyższa kwota dot. I etapu inwestycji.
Koszt opracowania dokumentacji dla I etapu inwestycji nie może przekroczyć 5 300 000,00 PLN netto.
Źródło: Urząd Miasta Szczecin

zamknij

Przeczytaj także

Mycie i dezynfekcja w jednym cyklu pracy!
W związku z powolnym lecz systematycznym odmrażaniem kolejnych dziedzin gospodarki i wprowadzanych nowych regulacji rośnie znaczenie utrzymania higieny i dezynfekcji tych miejsc, w których znajdują się większe lub mniejsze [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.