
Foto-MSiT
Rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to nowy program rozwoju infrastruktury sportowej Ministerstwa Sportu i Turystki. Wprawdzie nie jest to program dedykowany konkretnie pływalniom, jednak zarządcy tego typu obiektów zajmują się bardziej rozbudowaną infrastrukturą sportową, albo też poszukują dodatkowych rozwiązań na urozmaicenie swojej oferty. Dlatego być może część z Państwa taka propozycja zainteresuje.
W ramach programu będzie można otrzymać dofinansowanie na budowę stref aktywności w dwóch wariantach:
Wariant podstawowy
- Siłowania plenerowa (wymagane minimum 6 urządzeń)
- Strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowe urządzenia do gier, np. gier planszowych typu szachy/warcaby lub stół do ping ponga, trampolina, itp., zagospodarowanie zieleni)
Wysokość dofinansowania FRKF: do 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w gminach o wskaźniku G nie przekraczającym 40% wskaźnika Gg.
Wariant rozszerzony
- Siłowania plenerowa (minimum 6 urządzeń)
- Strefa relaksu (minimum 4 ławki, plenerowy stolik do gier planszowych, np. szachy/warcaby lub inne plenerowe urządzenia do gry, np. stół do ping ponga, itp., zagospodarowanie zieleni)
- Plac zabaw o charakterze sprawnościowym (w programie wymagane 3 urządzenia dla dzieci o charakterze sprawnościowym)
- Ogrodzenie terenu (wymagane minimum ogrodzenie placu zabaw)
Wysokość dofinansowania FRKF: do 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 70 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w gminach o wskaźniku G nie przekraczającym 40% wskaźnika Gg.
Cele programu:
- budowa ogólnodostępnych, wielofunkcyjnych, plenerowych stref aktywności skierowanych do różnych grup wiekowych
- tworzenie przestrzeni aktywności sportowej sprzyjającej międzypokoleniowej integracji społecznej – uprawianie sportu jako forma spędzania wolnego czasu
- odpowiedź na oczekiwanie społeczne w zakresie tworzenia stref aktywności sportowo-rekreacyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania
Do kogo skierowany jest program?
- jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty)
- podmioty posiadające osobowość prawną, np. stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie mieszkaniowe
Planowany start naboru do programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA) w styczniu 2018 r.
Przeczytaj także

