Napisz o obiekcie Napisz o wydarzeniu Dodaj firmę TV Basenprof Newsletter Rozmawiaj na forum

Aktualnościwięcej aktualności
Ostatnie posty na forum:

wgkzpase - wysłana przez Brettnar
Provera
работа яндекс такси на личном - wysłana przez taxiUnashy
Яндекс такси-это хорошая возможность произвести заказ автомашины в любое время, куда угодно. Произвести заказ машины можно позво...
Szkolenie - wysłana przez Basenprof
Cytat: Lidia w 11 Marzec 2019, 11:28:27Gdzie możemy zamówić dofinansowane szkolenie dla obsługi Gościa hotelowego? Kto je wykonu...
wymina powietrza - wysłana przez Artek
Witam, niestety nie testowałem, ale pomysł wart uwagi. Wentylację mamy od firmy Calorex, może warto ich podpytać czy mają takie ...
Ostatnie komentarze:
 • 2019-06-15 08:37:16 - Pływaczka
  Basen jest już otwarty, działa pod nową nazwą Aqua Spa Kabaty
 • 2019-05-24 08:49:24 - Jacek
  Taka mała dygresja do wypowiedzi Inżyniera budowlańca. Chyba troszeczkę naciągana ta argumentacja, bo zgodnie z pańską interpretacją po uzyskaniu pozwolenia na [...]
 • 2019-05-23 22:26:14 - Iwona Michniewicz
  Szanowny Panie "inżynierze". Nie jestem budowlańcem. Moje tytuły dotyczą wiedzy i doświadczenia w materii (m.in) ratownictwa wodnego. Być może w dokumentacji budowlanej [...]

 • Foto - UM Żagań
  Dodaj komentarz
  0
  2019-05-31
  Zagrożenie bezpieczeństwa na basenie w Żaganiu
  29 maja 2019 roku burmistrz Andrzej Katarzyniec zaprosił lokalne media na kąpielisko miejskie przy ulicy Niepodległości, aby pokazać faktyczny stan obiektu, który przez lata nie był remontowany i uległ zniszczeniu.

  - „Zdaję sobie sprawę, że jest to decyzja, która wzbudzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców Żagania. Jednak bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze. Zaś stan techniczny basenu oraz koszt budowy nowej niecki, wymagający wysokich nakładów finansowych, powodują, że jedynym wyjściem jest wyłączenie tego obiektu w tym roku.”
  – stwierdził Andrzej Katarzyniec.

  W bieżącym roku spółka Pałac Książęcy zleciła ekspertyzę budowlaną, z której jednoznacznie wynika, że stan obiektu zagraża zdrowiu i życiu użytkowników. W minionym sezonie dobowe ubytki wody świadczyły o ogromnym i niekontrolowanym odpływie wody z niecki. Każdego dnia z basenu ubywały tysiące litrów wody. Dzienne ubytki zaznaczano na ścianach basenu (zdjęcie poniżej). W poprzednich latach w trakcie wakacji na bieżąco dolewano wodę, której upływ uszkadzał istniejącą konstrukcję. Doprowadziło to do wypłukania struktury znajdującej się pod płytami basenowymi, co spowodowało widoczne gołym okiem deformacje i osiadanie poszczególnych płatów betonowych tworzących dno niecki. Wykonane w trakcie przeprowadzonej ekspertyzy odwierty wskazały, że płyta dna ma obecnie zaledwie 4 centymetry grubości i grozi rozwarstwieniem niecki.

  Z uwagi na wysoce prawdopodobny najwyższy stopień klasy klasyfikowanego zniszczenia (piąty według PN-88/B0187) elementów konstrukcji basenów kąpieliska miejskiego w Żaganiu zaleca się wyłączenie obiektu z eksploatacji.

  Zademonstrowano stan techniczny ścian basenu, które w przypadku uderzenia (i potencjalnego naporu wody) wykruszają się dużymi płatami, ukazując skorodowane pręty zbrojeniowe. Kolejne badania wykażą, jak bardzo uszkodzona została cała konstrukcja obiektu. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęto decyzję o zamknięciu obiektu w sezonie wakacyjnym.

  O potrzebie remontu media donosiły już w sezonie 2014 . Od tego czasu nie podjęto żadnych działań, co doprowadziło basen do stanu zagrażającego bezpieczeństwu osób z niego korzystających.

  Już w 2014 roku ówczesny burmistrz Daniel Marchewka zaprezentował projekt przebudowy miejskiego kąpieliska, który pozostał w sferze planu. Stan techniczny kąpieliska według ekspertyzy jest katastrofalny. Basen ze względu na bezpieczeństwo kąpiących musi zostać zamknięty.

  Burmistrz przeprosił mieszkańców za stan faktyczny kąpieliska, wynikający z wieloletnich zaniedbań i braku działań, prosząc równocześnie o wyrozumiałość. Zapewnił, że do 15 czerwca podjęta zostanie decyzja o alternatywnej ofercie wakacyjnej dla mieszkańców, która zrekompensuje zamknięcie kąpieliska w nadchodzącym sezonie letnim.
  Materiały: UM Żagań
  Przeczytaj także:
  „Generalna modernizacja żagańskiego kąpieliska”
  - www.basenprof.pl/aktualnosci/377/generalna_modernizacja_zaganskiego_kapieliska.html
  
  Komentarze
  
  zamknij

  Przeczytaj także

  Baseny kartą przetargową w wyborach
  Trwa przedwyborcza gorączka, podczas której kandydaci na prezydentów miast ogłaszają, co będą chcieli zrobić podczas swojej ewentualnej kadencji. Gazeta Wyborcza w swoim elektronicznym medium zorganizowała plebiscyt, w [...]
  
  zamknij

  Polecamy firmy

  
  Partnerzy  Copyrigth Basenprof © 2012-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.