Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


Foto - PFI-FUTURE

2020-03-09
Oceanarium wraz z Aquaparkiem Nautilus
Multimedialne oceanarium, laguna, kompleks basenów i saun, interaktywne centrum nauki, hotel i galeria medyczna - Nautilus Gdańsk przy stadionie w Letnicy ma być największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym tego typu. Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę, negocjuje jeszcze kwestię finansowania z bankami. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2022 rok.

Inwestycja na powierzchni ponad 50 tys. m2 rozpocznie się od budowy oceanarium Nautilus Gdańsk, w którym będzie można podziwiać najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej. W kolejnym etapie powstanie hotel, strefa medyczna, spa, oraz Egzotyczna Laguna o powierzchni 10 220 m2 – strefa z dziewięcioma basenami o łącznej powierzchni 863 m2 oraz plażą liczącą 400m2 z bezpośrednim dostępem do wody.

Oceanarium i Aquapark Nautilus to inwestycja w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto Gdańsk udostępniło inwestorowi grunt (to teren o powierzchni ponad 45 tys. m2 wart ponad 50 mln zł) a PFI Future sfinansuje i zrealizuje wartą ok. 450 mln zł inwestycję.

Około 50-60 mln zł stanowić mają środki własne PFI Future, a pozostała kwota ma być pozyskana z kredytów bankowych.

Nautilus Gdańsk zaplanowano jako nowoczesny obiekt edukacyjno-rozrywkowy, należący do największych w Europie. Oceanarium ma mieć wiele wspólnego z wrocławskim Afrykarium, choć jak zapowiada inwestor, Nautilus będzie obiektem wyższej klasy - równie atrakcyjnym jak Tropical Islands pod Berlinem.

- Inwestycja będzie jednym z największych przedsięwzięć o charakterze Partnerstwa Publiczno-Prywatnego realizowanych w Polsce
- mówi Andrzej Bojanowski, prezes Areny Gdańsk.

Tak więc w oceanarium zobaczymy najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej: rekiny, pingwiny, ośmiornice, rafę koralową, egzotyczną lagunę o powierzchni 6 tys. m kw. z kompleksem basenów i saun. Chętni będą mogli odwiedzić strefę relaksu z lasem tropikalnym i plażą, pingwinarium, jaskinie 5D i interaktywne centrum nauki. W kompleksie powstanie również 4-gwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym i galerią medyczną, obiekty gastronomiczne i handlowe.

Prace wstępne - przygotowania gruntu pod budowę - rozpoczęły się już w październiku 2018 roku. W dniu 30 grudnia 2019 roku wydane zostało pozwolenie na budowę kompleksu. Na razie inwestor już drugi rok negocjuje z bankami finansowanie Nautiliusa, do końca czerwca ma zapewnić sobie źródła finansowania. Wtedy też powinny ruszyć prace budowlane.

Za realizację inwestycji odpowiada Konsorcjum PFI Future i właściciel stadionu - spółka Arena Gdańsk. Wykonawcę wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym w 2017 roku, umowę podpisano w kwietniu 2018 roku. Inwestycja to część projektu „Letnica 3.0” czyli kolejnego etapu rewitalizacji i uatrakcyjnienia dzielnicy.

Otwarcie Nautilus Gdańsk zaplanowane jest na koniec 2022 roku.

TAK MA WYGLĄDAĆ NAUTILIUS GDAŃSK - ZOBACZ FILM:
Materiały: UM Gdańsk
Przeczytaj także:
„W Gdańsku powstanie Oceanarium i Egzotyczna Laguna”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/1559/w_gdansku_powstanie_oceanarium_i_egzotyczna_laguna.html

zamknij

Przeczytaj także

Remont czy projekt basenu – najważniejsze są szczegóły
Kiedy projektujemy, lub po prostu przygotowujemy się do remontu basenu warto pochylić się nad z pozoru wydawałoby się mniej istotną kwestią, jaką są wykończenia. To od tych szczegółów zależy bowiem, jak odbiorą i [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.