Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


Foto - UM Bielsko-Biała

2020-05-25
Modernizacja Pływalni Panorama
Powstała koncepcja modernizacji pływalni Panorama przy ul. Marii Konopnickiej 5 w Bielsku-Białej. Projekt zakłada remont niecek sportowej i rekreacyjnej i budowę wodnego placu zabaw dla dzieci. Teraz nad koncepcją pochylił się wojewódzki konserwator zabytków i to on ostatecznie zdecyduje, w jakim wymiarze projekt będzie realizowany, bowiem Panorama jest obiektem zabytkowym.

Według koncepcji, powstałej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, istniejąca niecka sportowa zostanie podzielona na trzy akweny. Wszystkie trzy zostaną wypłycone. To po to, aby eksploatacja basenu była tańsza. Wypłycenie niecki sportowej pozwoli na używanie do jej wypełniania mniejszej ilości wody, a to da oszczędności.

Pierwszy basen, który powstanie z podziału niecki sportowej, to basen do skoków do wody, powiązany z istniejącą wieżą. W sąsiedztwie wieży zamontowana zostanie służąca do skoków trampolina.

W środkowej części niecki sportowej projekt przewiduje basen pływacki złożony z 10 torów długości 25 m i głębokości do 1,80 m. Ostatnia część niecki to dwutorowy basen do nauki pływania.

Niecki zostaną od siebie oddzielone dwoma wyspami podwodnymi, zlokalizowanymi tuż pod powierzchnią wody. Takie wydzielenie korzystnie wpłynie na koszty eksploatacji obiektu oraz jego rentowność, a jednocześnie pozwoli na wizualne zachowanie ich historycznego układu. Prace w niecce rekreacyjnej będą polegały na rozebraniu istniejącego półwyspu i schodów, które są w złym stanie, a następnie ich odtworzeniu.

Niecka sportowa i rekreacyjna zostaną od siebie oddzielone pomostem ze stali nierdzewnej, częściowo suchym, a częściowo będącym podwodną wyspą. W północnej części niecki rekreacyjnej znajdą się miejsca wypoczynku i rekreacji, leżanki, ławeczki z masażem powietrznym, podwodna wyspa z dyszami fontanny i masażery wodne. Będzie też rwąca rzeka, gejzery powietrzne, szala wodna, kosze do gry w koszykówkę, grzybek wodny, armatka i ściana wodna. Drugą część niecki rekreacyjnej będzie stanowił brodzik dla dzieci imitujący naturalną plażę morską. Tu pojawią się takie atrakcje, jak zjeżdżalnia rybka, piramida, parasol oraz zabawki imitujące rośliny oraz zwierzęta.

Do modernizacji niecek basenowych projektant chce zastosować stal nierdzewną. Wyłożone nią zostaną zarówno ściany, jak i dno niecek.

Projekt zakłada również wygrodzenie plaży mokrej od suchej, modernizację istniejących stacji uzdatniania wody i zagospodarowanie terenu, a także wymianę nawierzchni chodników i ciągów pieszych. Remont przejdzie też trybuna nad niecką sportową.

W planach jest budowa wodnego placu zabaw dla dzieci. Na prawie 200 metrach kwadratowych zainstalowanych zostanie wiele atrakcji. Będą armatki, dysze, tunel z kręgów i elementy wodne w kształcie muchomora, kwiatka, węża, wiaderka, gąsienicy czy drzewka.

Przebudowa czeka również zaplecze sanitarne. Powstaną nowe sanitariaty dostosowane do potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych.

- Obecnie nie mogę wskazać, jaki ostatecznie kształt przyjmie projekt modernizacji pływalni Panorama
– mówi naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego Jan Pacia. - Jesteśmy na etapie koncepcji i interpretacji ustaleń oraz analizowania najtrafniejszych rozwiązań, a jednocześnie musimy to wszystko skoordynować z obowiązującymi przepisami prawa i wytycznymi konserwatora – tłumaczy.

Na modernizację Panoramy miasto zabezpieczyło w tegorocznym budżecie 20 mln zł. 165 tys. to koszt opracowania koncepcji i projektu budowlanego.
Materiały: UM Bielsko-Biała

zamknij

Przeczytaj także

Przemienniki częstotliwości w branży basenowej - oszczędności i większe możliwości dla obiektu
Czym jest przemiennik częstotliwości i jak może pomóc obniżyć koszty utrzymania obiektu basenowego? A co istotne - oszczędności to nie jedyna jego zaleta. Z artykułu dowiesz się: Czym jest [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.