Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - UM Wrocław

2020-08-26
Wrocław buduje kolejny Aquapark
Za niespełna dwa lata na wrocławskim Brochowie przy ulicy Polnej stanie nowoczesny Aquapark. We wtorek odbyło się oficjalne przekazanie terenu pod inwestycję, którą zarządzać będzie spółka Wrocławski Park Wodny SA. Koszt jej wybudowania szacowany jest na 35 milionów złotych.

Obiekt na miarę naszych czasów

- Bardzo się cieszę, że budujemy kolejny obiekt na miarę naszych czasów i oczekiwań, a także niezwykle spójny z wrocławską racją stanu. To znaczy, obiekt kompletny i całoroczny – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Dla tych z żyłką sportową powstanie basen, w którym będą mogli pokonywać kolejne długości i poprawiać swoje osiągi. Będą też niecki do nauki pływania i rekreacji, atrakcje dla najmłodszych, plaża do wypoczynku oraz SPA i saunarium - zaznacza.


 
Dodajmy, że w miejscu powstawania nowej pływalni w latach 30. ubiegłego wieku funkcjonowało miejskie kąpielisko. Nowa inwestycja - którą wybuduje konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom sp. z o.o. obejmie teren o powierzchni 18 tysięcy metrów kwadratowych. Nie zabraknie też zieleni - wykonawca posadzi 35 drzew oraz prawie 600 m2 krzewów i traw.

- Zamierzenie jest takie, by latem ulgę przynosiło nam nie tylko pluskanie się w wodzie, ale też zieleń, która ma teren zdominować. Wreszcie będzie to inwestycja ekologiczna, wykorzystująca zieloną energię i oszczędna w prąd, czerpiąca energię z techniki solarnej. We Wrocławiu nie zapominamy nigdy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, dlatego w każdej części obiektu będzie to odczuwalne, od bezprogowych drzwi i przejść zaczynając, a na dźwigach umożliwiających korzystanie z obiektu kończąc - tłumaczy prezydent Sutryk.

Dwa piętra kompleksu sportowo-rekreacyjnego

Nowa pływalnia to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się cztery baseny wraz z infrastrukturą (szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym), a w strefie rekreacyjnej powstanie basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 metra, basen do nauki pływania, basen z hydromasażem, a także basen zewnętrzny. Ten ostatni będzie zaopatrzony w część brodzikową dla najmłodszych.

Z kolei na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo–wypoczynkowa, czyli sale fitness (sala do fitness i jogi) oraz strefa saunarium (dwie sauny fińskie, sauna parowa, dwa pokoje do masażu). Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się przy ulicy Polnej, zostanie "przesunięta" kilkanaście metrów dalej, tak, aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców. Przed Aquaparkiem powstanie też parking o powierzchni 600 metrów kwadratowych z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.


 
Ekologiczny obiekt niskoemisyjny
W nowym Aquaparku zostaną zastosowane rozwiązania ekologiczne - obiekt będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną.

– Zaoszczędzimy nie tylko prąd, ale wręcz będziemy na nim zarabiać, oddając nadwyżki do sieci. Energię elektryczną będziemy bowiem czerpać z techniki solarnej. Na dachu budynku basenu zostanie zainstalowany system hybrydowych paneli słonecznych – zapowiada Paweł Rańda, wiceprezes Wrocławskiego parku Wodnego SA.

W podziemiach budynku natomiast znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół inwestycji. W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze wokół inwestycji oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia.

Szacowany koszt inwestycji to 35 milionów złotych, a otwarcie brochowskiego Aquaparku planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Film o brochowskim Aquaparku:
Autor: Paweł Prochowski
Materiały: UM Wrocław

zamknij

Przeczytaj także

Porcelana SeraPool na każdą porę, na każdy basen
Porcelana w warunkach górskich i -25°C? Czemu nie? ^^1686_1   Marka SeraPool istnieje na rynku eropejskim od 1987 roku. Jest unikatowa w skali światowej [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.