
2021-02-25
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach
Dnia 24 lutego 2021r. skierowano do ogłoszenia projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Głównymi czynnikami zmian w tekście rozporządzenia są:
- obciążenie organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z panującą w kraju sytuacją epidemiczną i ograniczenie w funkcjonowaniu pływalni,
- konieczność doprecyzowania przepisów w zakresie wydawania zbiorczej oceny rocznej jakości wody na pływalniach (w dalszej części – „ocena”).
Ponadto, z uwagi na COVID-19 dopuszczono wydanie Oceny za rok 2020, bez analizy wyników badań wody na pływalni wykonywanych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego, ale tylko w sytuacji, gdy takie badanie w roku 2020 nie zostało przeprowadzone. Zaś samo wydanie Oceny za ubiegły rok może najpóźniej nastąpić do 30 czerwca 2021 r
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, celem zmian w zdecydowanej mierze jest usprawnienie na przyszłość działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy wydawaniu zbiorczej oceny rocznej jakości wody na pływalniach.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach:
§ 4. (po zmianach)
-
Właściwy państwowy inspektor sanitarny dokonuje zbiorczej rocznej oceny, czy woda na pływalni odpowiada wymaganiom, o których mowa w § 2, przez analizę:
1) parametrów jakości wody na pływalni ocenionych na podstawie wymagań, o których mowa w § 3 ust. 1;
2) wyników badań wody na pływalni wykonanych przez zarządzającego pływalnią;
3) zakresu i częstotliwości wykonywania badań wody przez zarządzającego pływalnią oraz zastosowanych metodyk referencyjnych analiz;
4) wyników badań wody na pływalni wykonywanych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego w roku kalendarzowym, którego dotyczy ocena. - Ocena, o której mowa w ust. 1, za poprzedni rok kalendarzowy jest dokonywana do dnia 31 marca kolejnego roku.”.
zamknij

Przeczytaj także
Automatyczna bezdotykowa mobilna stacja do dezynfekcji stóp

Stacja do dezynfekcji stóp (nogomyjka) to innowacyjny i jedyny taki produkt na rynku. Brak kontaktu stopy z urządzeniem i dozowanie dezynfekcji dzięki czujce ruchu, pozwala na utrzymanie bezwzględnej czystości i [...]
