Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualnościFoto - www.tkholding.pl

2021-03-29
Polak w gronie najlepszych architektów świata
Spośród setek kandydatów, polski architekt - Andrzej Truszczyński został wybrany przez międzynarodowe Jury w konkursie 40 Under 40 organizowanym przez The Chicago Athenaeum : Museum of Architecture and Design oraz European Centre of Architecture do grona 40 prekursorów współczesnej architektury.

O Nagrodzie Europe 40 Under 40


Nagroda Europe 40 Under 40 przyznawana jest przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design od 2008 roku. Głównym założeniem corocznego programu Europe 40 Under 40 jest prezentacja czterdziestu prekursorów architektury, których styl projektowy będzie odciskać swój ślad w kształtowaniu przestrzeni, w której będziemy żyć. Ta prestiżowa lista architektów ma na celu docenienie dotychczasowego dorobku, jak również promocję i wspieranie ich twórczości, by mogła się jeszcze bardziej rozwijać, realizując coraz to trudniejsze i śmielsze projekty. Ta nagroda jest pewnego rodzaju certyfikatem najwyższej jakości, potwierdzeniem warsztatu architektonicznego, wyjątkowej umiejętności do rozwiązywania problemów poprzez twórcze nieszablonowe myślenie o projekcie i projektowaniu, wyznaczając nowe trendy i standardy na przyszłość. Wcześniejszymi laureatami nagrody 40 Under 40 byli m.in. Bjarke Ingels z BIG Architekci, który zasłynął realizacją stoku narciarskiego na budynku spalarni śmieci w Kopenhadze, co jest tematem jednego z odcinków serialu Abstract na Netflix, czy włoski duet Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga twórcy m.in. najlepszy budynek Europy filharmonia Szczecińska. Polskie nazwiska to np. Robert Konieczny (najlepsza przestrzeń publiczna 2016 Muzeum Dialogu Przełomy w Szczecinie) czy Tomasz Konior twórca budynku NOSPR w Katowicach, którzy jako pierwsi Polacy zostali docenienie przez jury 40 Under 40. To właśnie oni, wybrani dekadę temu, tworzyli najbardziej śmiałe inwestycje świata.

Katalog z pracami zwycięzców dostępny będzie pod koniec maja 2021, a oficjalna ceremonia wręczenia nagród planowana jest na listopad 2021 w Atenach, jeżeli tylko sytuacji związana z pandemią na to pozwoli.

Program Europe 40 Under 40 został zainicjowany przez The European Center jako coroczny program zwracający uwagę na nowe pokolenie architektów i designerów, którzy będą mieć wpływ na kreowanie i tworzenie otaczającego nas świata.

Nagrodzony dr inż. arch. Andrzej Truszczyński należący już teraz do elitarnego grona architektów, może zaliczyć rok 2020 do najlepszych w swojej karierze. Z początkiem roku wracał z Amsterdamu z tytułem finalisty World Architecture Festival za projekt najbardziej ekologicznego obiektu Parku Wodnego w Tychach, by w czerwcu wmurować kamień węgielny pod Szczecińską Fabrykę Wody największy tego typu obiekt w budowie w Polsce, która ma zostać ukończona w roku 2022. Jesienią otrzymał prestiżową nagrodę German Design Award, by zamknąć rok obroną doktoratu z Grywalizacji Architektury. To właśnie te interdyscyplinarne podejście projektowe, charakterystyczny styl przekonały Jury do wpisania Andrzeja Truszczyńskiego na listę najlepszych architektów.

Tegoroczne jury konkursu Europe 40 Under 40 doceniło go za następujące obiekty:
  1. Fabryka Wody w Szczecinie: https://fabrykawody.eu/
  2. Wodny Park Tychy: www.wodnypark.tychy.pl/
  3. Chełmski Park Wodny: http://parkwodnychelm.pl/

Pierwsza nagroda dla Fabryki Wody w Szczecinie!


Obiekt jest jeszcze w budowie, a już został doceniony na arenie międzynarodowej - jego współtwórca architekt Andrzej Truszczyński został wpisany na tegoroczną międzynarodową listę 40 najlepszych architektów.


 
“Fabryka Wody - Nowa Gontynka” to niezwykły kompleks wypoczynkowo-rozrywkowo-kulturalny z funkcją edukacyjną. To hybryda, której dotychczas w tej części Europy nie widzieliśmy oraz miejsce, w którym świat nauki i rozrywki przenikają się nawzajem. Obiekt składa się z Aquaparku, trzypiętrowego saunarium z wellness, rozbudowanej części sportowo-rozrywkowej oraz nowoczesnego edukatorium.


 
Idea „Edukacji 3.0 - nauka przez zabawę” towarzyszyła autorom od początku prac nad projektem. Funkcje edukacyjne znajdują się w każdej części obiektu. To m.in. nowoczesne edukatorium z sześcioma blokami tematycznymi rozmieszczonymi na wielu poziomach, czterema salami lekcyjnymi oraz eksperymentarium. Jednak najważniejszym elementem programu jest możliwość zweryfikowania swojej świeżo nabytej wiedzy, poprzez liczne testy i zagadki nie tylko na terenie edukatorium, ale również na terenie Aquaparku, gdzie opisywane procesy mogą być zaobserwowane w realnej skali. Każdy korzystający z części basenowej może zwiedzić podbasenie i dzięki technologii 3D mappingu, poznać i zrozumieć zawiły proces uzdatniania wody oraz działania obiektu basenu. Całą zdobytą wiedzę użytkownicy mogą wykorzystać w grze interaktywnej, która realizowana jest na terenie kompleksu.


Chełmski Park Wodny


 
Chełmski Park Wodny położony jest we wschodniej Polsce. Chełm od średniowiecza związany jest ze złożami kredy i jej wydobyciem. Idea projektu jest głęboko zakorzeniona w kontekście miejsca. To „białe złoto” powstało w wyniku istnienia życia w gatunkach i osadzania się wapiennych skorup na dnie. Nawiązując do tej symboliki, powstał wodny obiekt, wyrastający z ziemi. Fasada dokładnie to pokazuje. Dbając o środowisko i aspekty ekologiczne, ten Aquapark posiada wiele atrakcji nie wymagających prądu: huśtawka wodna, ścianka wspinaczkowa czy „pływające liście”. To znacznie obniża koszty eksploatacji, bez obniżania atrakcyjności obiektu. W celu optymalizacji przestrzeni, architekci zaprojektowali rwącą rzekę typu „8”, która umożliwia wielofunkcyjne i optymalne wykorzystanie strefy.


 

Wodny Park Tychy


Zadaniem architektów w projekcie Tychy Water Park było stworzenie najbardziej ekologicznego i energooszczędnego nowoczesnego Parku Wodnego. Aby to osiągnąć, twórcy obiektu pracowali nad kształtem. Zaczęli od kuli i zamienili ją w okrąg, który rozciągnęli do elipsy, aby odsłonić ją bardziej na południe. W rezultacie autorzy projektu stworzyli mainframe. Kompleks działa w synergii z oczyszczalnią ścieków pełniącą funkcję HUB elektrowni bioenergetycznej. Razem tworzą energię dla Centrum Wodnego i miasta. Budynek produkuje dwa razy więcej energii niż zużywa! Architektura inspirowana jest pobliskim jeziorem Paprocany i odzwierciedla je za pomocą zakrzywionych form. Architekci użyli paneli kameleon, które wyglądają jak woda w jeziorze, która zmienia się w zależności od światła słonecznego.


 
Ale to nie było wszystko. Autorzy postanowili połączyć dwie niezwykłe funkcje edukacji i rekreacji, z Centrum Edukacji i Grywalizacją.

Materiały: www.tkholding.pl
Przeczytaj także:
„Postępy w budowie Fabryki Wody i Edukatorium”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/2697/postepy_w_budowie_fabryki_wody_i_edukatorium.html

„Fabryka Wody - Wideo z budowy”www.basenprof.pl/tv/2644/fabryka_wody_-_wideo_z_budowy.html

„Cząsteczka wody w Edukatorium Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2631/czasteczka_wody_w_edukatorium_fabryki_wody.html

„Montaż konstrukcji stalowej świetlika Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2560/montaz_konstrukcji_stalowej_swietlika_fabryki_wody.html

„Fabryka Wody - budowa "Wiru Wiedzy"” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2532/fabryka_wody_-_budowa_wiru_wiedzy.html

„Nagroda German Design Award dla Parku Wodnego Tychy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2503/nagroda_german_design_award_dla_parku_wodnego_tychy.html

„Wodny Park Tychy gotowy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/1552/wodny_park_tychy_gotowy.html

„Inwestor Wodnego Parku Tychy z nagrodą proekologiczną” - www.basenprof.pl/aktualnosci/999/inwestor_wodnego_parku_tychy_z_nagroda_proekologiczna.html

„Aquapark w Chełmie szykuje się do otwarcia” - www.basenprof.pl/aktualnosci/1137/aquapark_w_chelmie_szykuje_sie_do_otwarcia.html

zamknij

Przeczytaj także

Maszyny sprzątające ze zbiornikiem antybakteryjnym
Szatnie i ciągi komunikacyjne stref basenowych to miejsca wymagające szczególnej uwagi. Z jednej strony wszechobecna w tych strefach woda powinna być regularnie zbierana, z drugiej kluczowym aspektem jest zapewnienie ochrony [...]

zamknij

Polecamy firmy

PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.
Page generated in 0.01965 seconds.