Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


















Foto - Ministerstwo Zdrowia

2021-06-11
Zaszczepieni bez limitów - jak weryfikować takie osoby?
W maju br. rząd zniósł limity dla osób zaszczepionych, co oznacza, że nie zostają one wliczane do ogółu osób, które mogą w danym momencie korzystać np. z infrastruktury sportowej i turystycznej. Od razu pojawiły się jednak wątpliwości zarządzających obiektami – jak sprawdzić, czy dana osoba jest rzeczywiście zaszczepiona. W ślad za rozporządzeniem nie pojawiły się bowiem żadne informacje dot. weryfikacji zaszczepionych klientów, a przecież zgodnie z przepisami, to zarządzający, czy organizator danego wydarzenia odpowiada za cały proces proceduralny.

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w procesie weryfikacji pomóc ma aplikacja umożliwiająca odczytywanie QR-kodu potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu Covid-19 UCC. Aplikacja od wczoraj dostępna jest w sklepie Google, a także w systemie operacyjnym IOS Apple, więc w zasadzie na każdym telefonie komórkowym można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu.

Minister Niedzielski podkreślił, że sprawdzenie czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora. Dodał, że to organizator będzie następnie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu.

- Oczywiście to po stronie osoby zaszczepionej, leży posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny - czyli wydruk kartki z QR-kodem - albo po porostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania - wyjaśnił Niedzielski.

Minister dodał: - Jesteśmy jednym z pierwszych krajów europejskich, który ma przygotowaną całą tę infrastrukturę elektroniczną.

Nie wyczerpuje to jednak wątpliwości związanych z tym, jak dokumentować wejścia osób nieobjętych limitami. Czy wystarczą oświadczenia, które osoby zaszczepione dodatkowo powinny wypełniać i podpisywać? Przecież samo zweryfikowanie w polecanej przez ministra Niedzielskiego aplikacji nie pozostawia widocznego śladu, który następnie miałby służyć udowodnieniu, że zarządzający czy organizator działał zgodnie z prawem.

Kolejne ważne pytanie – czy organizator ma prawo pytać ludzi o to, czy są zaszczepieni czy nie? Tutaj wiele osób zastanawia się nad tym, czy pozwala na to RODO, oraz czy takie pytania nie powodują zjawiska segregacji społeczeństwa.

Otóż z punktu widzenia prawa – jeśli przepisy uzależniają obowiązki, czy uprawnienia od szczepień, to pracownicy obiektów / organizatora wydarzeń zdecydowanie mają prawo pytać klientów o to, czy są zaszczepieni. Nie zabrania tego także RODO, oraz krajowa ustawa o ochronie danych osobowych.

Inną kwestia jest fakt, że klienci nie muszą na tego typu pytania odpowiadać, chociaż jeśli takiej odpowiedzi nie udzielą i nie udowodnią, że posiadają takowe szczepienie – oczywiście wliczeni zostaną do obowiązujących limitów.

Na koniec oświadczenia – należy pamiętać, że bez zgody klienta nie wolno przetwarzać jego odpowiedzi, dlatego taką zgodę należy udokumentować. Najlepszym rozwiązaniem jest pisemne oświadczenie o posiadaniu certyfikatu szczepienia wraz z udzieloną zgodą na przetwarzanie informacji o tym, że klient jest zaszczepiony, dla celu określenia zastosowania ograniczeń COVIDowych. Dane te powinny być wykorzystane tylko do weryfikacji limitu osób, należałoby też doprecyzować na jaki czas będą znajdować się w posiadaniu podmiotu weryfikującego i że po tym okresie zostaną zniszczone. Oczywiście takie oświadczenia to wielki kłopot dla zarządzającego – przetworzenie i przechowanie takiej ilości dokumentów to ogromne wyzwanie, dlatego metoda ta nie będzie się sprawdzać i w mojej ocenie nie jest konieczna.

Najprostszym i stosowanym już w wielu miejscach publicznych sposobem jest sczytywanie kodów QR (ewentualnie okazanie papierowego zaświadczenia o zaszczepieniu) i dedykowany transponder dla zaszczepionych. ESOK pokazuje ile osób przebywa w danym momencie na basenach rozdzielając przy tym grupę przeznaczoną do limitu.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby brak konieczności „segregacji” klientów, jednak na razie pozostaje czekać na zwiększanie limitów i oczywiście na całkowite ich zniesienie.


Więcej o unijnym certyfikacie Covid tutaj: www.gov.pl/certyfikat
Autor: Diana Sinkiewicz - portal Basenprof
Przeczytaj także:
„Luzowanie obostrzeń – nowa lista zmian”
- www.basenprof.pl/koronawirus/2876/luzowanie_obostrzen_nowa_lista_zmian.html

„Aktualizacja Rozporządzenia Rady Ministrów” - www.basenprof.pl/koronawirus/2864/aktualizacja_rozporzadzenia_rady_ministrow.html

„Luzowanie obostrzeń od 6 czerwca” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2859/luzowanie_obostrzen_od_6_czerwca.html

„Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2841/rozporzadzenie_rady_ministrow_z_dnia_25_maja.html

zamknij

Przeczytaj także

Redukcja kosztów funkcjonowania basenu. OC-1 nowe medium filtracyjne
Energia jest jednym z największych kosztów i zwykle drugim po kosztach pracy elementem silnie wpływającym na wynik finansowy obiektów basenowych. Wielu decydentów zastanawia się nad sposobem obniżenia [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.