Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.gov.pl

2021-07-19
Polska na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio
- 89 sportowców w 12 sportach będzie reprezentować Polskę podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Nie było łatwo, pandemia spowodowała wiele perturbacji, ale olimpijczycy to twardzi ludzie i ich przygotowania przebiegły tak, jak powinny – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej powołaniu kadry paraolimpijskiej na tegoroczne igrzyska.

- Chciałem zapewnić, że instytucje państwowe są po to, by wspierać sport paraolimpijski. Na przygotowania biało-czerwonych do igrzysk paraolimpijskich w Tokio przeznaczyliśmy łącznie prawie 100 mln zł. W ramach wsparcia dla polskiego sportu staramy się, wraz z Centralnym Ośrodkiem Sportu, zapewniać zawodnikom infrastrukturę niezbędną do przygotowań. To wielki honor być z naszymi paraolimpijczykami na 40 dni przed igrzyskami. Przed Wami ostatni etap przygotowań. Dziękuję Wam za wykonaną pracę i wysiłek
– dodał wicepremier.

Podczas konferencji prasowej „40 dni do paraolimpijskiego Tokio”, która odbyła się w hali COS Torwar, poznaliśmy skład polskiej reprezentacji paraolimpijskiej. Do Tokio pojedzie 89 zawodniczek i zawodników, którzy będą reprezentować nasz kraj, rywalizując w 12 sportach.

Polaków zobaczymy w: paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), parapodnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik).

Oprócz tego misja paraolimpijska, której przewodzić będzie Romuald Schmidt, będzie składała się z przewodników zawodników niewidomych, fizjoterapeutów, trenerów oraz obsługi technicznej i pracowników misji. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich - lekkoatleta Maciej Lepiato i pływaczka Joanna Mendak.

MKDNiS wspiera paraolimpijczyków


MKDNiS przyznaje corocznie dla polskich związków sportowych oraz organizacji działających w obszarze sportu wyczynowego osób z niepełnosprawnościami dotacje na realizację przygotowań polskich zawodników do startu w igrzyskach paraolimpijskich. w ramach Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych oraz Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy.

W latach 2017-2021 przeznaczono na przygotowania zawodników do letnich igrzysk paraolimpijskich ponad 92 000 000 zł oraz blisko 2 mln zł na udział reprezentacji paraolimpijskiej w igrzyskach (m.in. zakup sprzętu sportowego – stroje reprezentacji, przeloty, transport sprzętu, ubezpieczenie, koszty obsługi).

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio


Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 24 sierpnia – 5 września 2021 r. Do Japonii pojedzie 89 reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy będą rywalizować w 12 sportach. To prawie taka sama liczba zawodników, jak w przypadku liczby reprezentantów podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Wówczas w składzie reprezentacji paraolimpijskiej znalazło się 90 sportowców, w tym 36 kobiet i 54 mężczyzn, reprezentujących 13 sportów indywidualnych. Polscy sportowcy liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który nasza reprezentacja osiągnęła na igrzyskach w Rio - 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej, a także 63 miejsca punktowane (zajmowane miejsca 4-10).

Igrzyska Paraolimpijskie to odbywające się co 4 lata zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zarówno w sportach letnich, jak i zimowych. W 1960 roku odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, natomiast zimowe w 1976 roku.
Materiały: gov.pl
Przeczytaj także:
„Eliminacje do konkursu #BeActive Awards 2021”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/2938/eliminacje_do_konkursu_beactive_awards_2021.html

„Konkurs Sportowe Wakacje + 2021 rozstrzygnięty” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2932/konkurs_sportowe_wakacje_2021_rozstrzygniety.html

„Konkurs na szkolenia ratowników wodnych” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2931/konkurs_na_szkolenia_ratownikow_wodnych.html

„Znany jest skład reprezentacji Polski na Igrzyska w Tokio” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2927/znany_jest_sklad_reprezentacji_polski_na_igrzyska_w_tokio.html

„Zmiana ustawy o bezpieczeństwie przebywających na obszarach wodnych podpisana” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2929/zmiana_ustawy_o_bezpieczenstwie_przebywajacych_na_obszarach_wodnych_podpisana.html

zamknij

Przeczytaj także

Warto modernizować
Jak przebiega proces modernizacji basenu, na co zwrócić uwagę i jakie materiały warto wykorzystać? Baseny miejskie, hotelowe, Aquaparki – niezależnie od rodzaju, modernizacja konkretnego basenu wymaga indywidualnego [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.