Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności

Foto - Konrad Stępień - Prezes Zarządu Fabryka Wody Sp. z o.o., foto - www.basenprof.pl

2022-02-25
Rozmowa z Konradem Stępniem - Prezesem Zarządu Fabryki Wody
Szczecińska Fabryka Wody jest bez wątpienia jednym z największych przedsięwzięć na rynku basenowym ostatnich lat. To jedyny obiekt łączący w sobie cechy Aquaparku z elementami edukacyjnymi w postaci Centrum Edukacyjnego, na terenie którego, oprócz wystaw naukowych, będą odbywać się m.in. zajęcia w laboratoriach. Fabryka Wody to obiekt multifunkcjonalny, gdzie obok rozrywki wodnej i aktywności fizycznej, stawia się na kierunkową edukację.

Fabryka Wody to:

- 21 niecek basenowych ze stali nierdzewnej,
- 16 saun, mieszczących się w trzypoziomowym Saunarium, które wyposażone będzie w taras letni, a także basen wypływowy - schładzający,
- boisko do siatkówki plażowej,
- plaża letnia z wodnym placem zabaw,
- centrum fitness,
- strefa VIP, z możliwością wynajęcia na wszelkiego rodzaju eventy,
- ścianka wspinaczkowa,
- kręgielnia,
- amfiteatr, który zimą będzie zamieniał się w zewnętrzne lodowisko,
- Edukatorium z multimedialnymi trasami edukacyjnymi, po których wirtualnie oprowadzać będą znani z dziedzin naukowych You Tuberzy,
- Centrum konferencyjne,
- największy na świecie model cząsteczki wody.

O rozwiązaniach proekologicznych, systemach uzdatniania wody, a także o strategii marketingowej rozmawiamy z Prezesem Zarządu Fabryki Wody Spółki z o. o. – Konradem Stępniem. 


Joanna Maląg: Budowa Fabryki Wody posuwa się w zawrotnym tempie - na kiedy planowane jest otwarcie i czy odbędzie się ono w założonym terminie?


Konrad Stępień: Zamierzamy zakończyć budowę w końcówce trzeciego kwartału br. Natomiast, po zakończeniu robót budowlanych czeka nas żmudny proces odbiorów. Jest to obiekt o dużej kubaturze, a więc i dużej ilości technologii i systemów, dlatego proces odbiorów może potrwać do 6 miesięcy od momentu zakończenia robót budowlanych.


Prowadzone były postępowania przetargowe na wynajem przestrzeni w Fabryce Wody. Czy wszystkie negocjacje zakończyły się?


Jesteśmy w trakcie negocjacji. Zgłosiło się kilkanaście podmiotów zainteresowanych najmem powierzchni na centrum fitness, kręgielnię i gastronomię. To są trzy typy powierzchni, które chcemy wynająć. W najbliższych tygodniach będziemy prowadzić rozmowy. Chcemy poznać realia i oczekiwania na, nie ma co ukrywać, trudnym w dzisiejszych czasach rynku branży gastronomicznej i fitness. Po przeprowadzeniu cyklu rozmów będziemy konstruować zasady najmu przestrzeni, a następnie osoby biorące udział w negocjacjach będziemy zapraszać do składania ofert na najem tych powierzchni. Zależy nam aby cała procedura była jak najbardziej konkurencyjna, lecz również została przeprowadzona zgodnie z poszanowaniem reguł rynkowych, które w tych branżach występują. Możemy wywindować nasze oczekiwania, ale z całą pewnością nie spotkają się one z odzewem przedsiębiorców, a to nie jest naszym celem.
Dodatkowo, zależy nam na tym, aby te powierzchnie, łącznie z całym obiektem zostały udostępnione przyszłym gościom w tym samym czasie.


Niedługo zakończy się proces budowy i rozpocznie równie trudny etap uruchomienia obiektu. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami. Co wg Pana może Was jeszcze zaskoczyć?


To czego się obawiamy i co może nas zaskoczyć to rzeczy, na które nie mamy wpływu, bo z tymi na które mamy wpływ sobie zdecydowanie poradzimy. Budujemy w okresie pandemii i niejednokrotnie borykaliśmy się z problemami z tym związanymi, np. opóźnienia dostaw materiałów budowlanych, czy absencje pracowników. To są te elementy, na które nie mamy wpływu i które mogą nas zaskoczyć, ale mam nadzieje, że takich sytuacji już nie będzie. Na pewno nie da się uniknąć niespodzianek, tak jak na każdej inwestycji. Natomiast, im szybciej uda nam się je dostrzec, tym więcej mamy czasu na reakcję i na wprowadzenie rozwiązań jeszcze na etapie realizacji.


Mamy czasy, w których trudno o pracowników, a jak to wygląda u Was – czy mają Państwo już pełną załogę? Jak przygotowujecie ich do pracy, czy przewidujecie jakieś szkolenia branżowe itp.?


Okres pozyskiwania pracowników już się rozpoczął. Obiekt będzie zarządzany przez Spółkę Fabryka Wody i chcemy, aby większość osób pracujących w Fabryce, to byli nasi wewnętrzni pracownicy. Dzięki temu zapewnimy sobie większą kontrolę, a także bliższy kontakt z pracownikiem.
Rozplanowując pracę na tak dużym obiekcie, podstawą jest posiadanie wykwalifikowanego i zgranego zespołu pracowników. Przewidzieliśmy serię szkoleń wewnętrznych, aby odpowiednio zapoznać naszych pracowników z ich pracą i obowiązkami.
Warto też podkreślić, że na dobre funkcjonowanie obiektu składa się głównie jego użytkowość. Priorytetem, który mamy na uwadze jest potrzeba spełnienia i utrzymania najwyższych standardów sanitarnych. Z tego też względu na etapie planowania pomyśleliśmy o wbudowanym systemie oświetlenia technicznego, który będzie bardzo pomocny ekipie sprzątającej w codziennej pracy. Zazwyczaj w saunach nie ma oświetlenia lub jest ono niewielkie, tak aby zachować odpowiedni nastrój. Natomiast, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, odpowiednie oświetlenia jest nieodzowne. Dlatego też wbudowany system oświetlenia usprawni pracę, a pracownicy nie będą musieli męczyć się z rozstawianiem przenośnych lamp (jak to bywa na wielu innych obiektach). Nie będzie także plątaniny kabli, na które należy nieustannie uważać i omijać przechodząc przez korytarz. Rozstawianie jakiegokolwiek oświetlenia do sprzątania na tak dużym obiekcie, byłoby bardzo uciążliwe, a pracownicy traciliby cenny czas przeznaczony na sprzątanie. Biorąc pod uwagę, że jest to obiekt działający 24 godziny na dobę, a ostatni odwiedzający będą go opuszczać o godzinie 22-23, daje to nam mało czasu, aby przygotować wszystkie przestrzenie na wizytę gości kolejnego dnia. Dlatego proces utrzymania czystości musi być zaplanowany, a personel odpowiednio wyszkolony.


Jaka jest Państwa strategia marketingowa na pierwsze miesiące po otwarciu? Czy ze względu na bliskie położenie geograficzne z naszym zachodnim sąsiadem planujecie przyciągnąć odwiedzających z Niemiec?


Oczywiście, biorąc pod uwagę naszą bliskość granicy działania marketingowe będziemy również prowadzić po stronie zachodniej. Chociaż obiekt jest głównie przeznaczony dla mieszkańców Szczecina i okolic, nie wyklucza to, iż mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy naszego kraju i klienci z zagranicy. Nasz obiekt jest otwarty dla wszystkich i wszystkich serdecznie zapraszamy.
Będziemy chcieli bardzo mocno postawić na seniorów, zaktywizować i przyciągnąć ich do naszego obiektu. Seniorzy są grupą, która może korzystać z rekreacji w godzinach, kiedy obiekty z zasady są mniej oblegane. Jest to duża korzyść dla nich, gdyż mogą z wielu atrakcji korzystać w spokoju. Dla Aquaparku jest to istotne, bo możemy zapewniać obłożenie w godzinach porannych, które naturalnie są mniej popularne dla innych klientów, z uwagi na wykonywaną przez nich pracę zawodową.
W Fabryce Wody będzie znajdowało się największe saunarium w Polsce, zamierzamy więc w dużej mierze skupić się na przyciąganiu miłośników saunowania. Trzypoziomowe saunarium pomieści 16 dużych saun, każda o innym wystroju i motywie przewodnim. Mamy nadzieję przyciągnąć całe rodziny, aby kultury saunowania uczyć już od najmłodszych lat, dlatego na parterze będą znajdować się sauny dla dzieci. Ponadto, w saunarium znajdą się groty śnieżne, a także strefa Wellness. Dużą atrakcją będzie główna sauna, zlokalizowana na dachu spełniającym funkcję letniego tarasu. Tam też będzie znajdować się duża niecka schładzająca.

Na rynku widać trend - saunowanie staje się modne i saunaria pękają w szwach. My także chcemy podążać w tym kierunku i stworzyć nowoczesne, stylowe saunarium z prawdziwego zdarzenia, do którego będziemy mogli zapraszać zarówno mieszkańców Szczecina i regionu, a także osoby z całego kraju i z zagranicy, bo można śmiało powiedzieć, że jest to obiekt transgraniczny.

Położenie geograficzne sprawia, że możemy liczyć na klientów z Niemiec, oraz Skandynawii. Zważywszy, że w tych krajach kultura saunowania jest bardzo wysoko rozwinięta, mamy nadzieje, że staną się również naszymi klientami. My jako szczecinianie do tej pory takiego obiektu nie mieliśmy, więc saunowanie nie jest u nas zjawiskiem popularnym i będziemy musieli się kultury saunowania nauczyć. Natomiast czerpiąc z doświadczeń innych miast wiem, że mieszkańcy szybko zaakceptują nowe miejsce i będą z niego aktywnie korzystać. Nasze Saunarium będzie nowoczesne i prowadzone zgodnie ze wszystkimi światowymi trendami.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które wierzymy, że również zaciekawi odwiedzających jest możliwość wejścia do podbasenia Aquaparku i zapoznania się z technologią basenową od wewnątrz. To absolutna nowość, bo do tej pory tajniki technologii basenów były niedostępne dla osób z zewnątrz. W Fabryce Wody przez przeszklone okna widokowe, odwiedzający będą mogli poznać funkcjonowanie obiektu od strony technicznej. Da to odwiedzającym możliwość poznania na żywym organizmie jak przebiega proces, np. uzdatniania wody.

Następnym atutem obiektu, który mamy nadzieje przyciągnie młodzież, ale nie tylko, są tzw. Escape Room’y, a także łącząca cały budynek Gra Interaktywna. Gra będzie polegała na wykonywaniu misji i odnajdowaniu określonych przedmiotów. To duża atrakcja dla osób, które lubią tajemnice i odkrywanie zagadek.

To co jeszcze będzie nas wyróżniało na tle innych obiektów to podwieszony największy na świecie model cząsteczki wody w głównej hali Edukatorium. Ale model to nie wszystko – w jednym z kulistych atomów mieści się sala na kilkadziesiąt osób. To niezwykłe uczucie – siedzieć w audytorium zawieszonym kilkanaście metrów nad ziemią. Jestem przekonany, że to miejsce będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem odwiedzających, oraz firm, które będą mogły z tej sali korzystać komercyjnie.


Fabryka Wody to największa inwestycja na pomorzu - około 350 mln. zł, podczas gdy drugi co do wielkości w Waszym regionie Park Wodny Koszalin to inwestycja rzędu 86 mln zł. Obiekt o tak olbrzymiej kubaturze musi być sprawnie zarządzany. Proszę powiedzieć jak Państwo planują
zarządzanie takim obiektem? Czy został już wybrany menedżer Aquaparku? Ilu będzie techników na obiekcie – czy wszystkich będziecie zatrudniać sami, czy planujecie usługi firmy zewnętrznej?

Zarządzającym obiektem będzie spółka Fabryka Wody, która jest jednocześnie inwestorem. W ostatniej fazie realizacji inwestycji będziemy kompletować cały personel, ale część osób, które teraz pracują przy realizacji inwestycji na pewno pozostanie z nami po uruchomieniu Aquaparku. Trzon techników i specjalistów będą stanowić etatowi pracownicy Fabryki Wody. Bardzo mocno nam na tym zależy, gdyż obsługa techniczna jest fundamentem, na którym będzie się opierała cała struktura funkcjonowania obiektu.


Jaki będzie zastosowany system filtracji wody? Czy skłaniają się państwo do tradycyjnych rozwiązań ze złożem kwarcowym, czy może w grę wchodzi jakieś bardziej innowacyjne rozwiązanie?


Technologia uzdatniania wody jaką zastosujemy w Fabryce Wody jest innowacyjna. Ultrafiltracja będzie rozpoczynała się od automatycznego podajnika środków do koagulacji, które powodują wytrącanie zanieczyszczeń z wody, aby filtry mogły w łatwiejszy sposób te zanieczyszczenia wychwycić.
Nasze złoża filtracyjne nie będą, tak jak standardowo w większości obiektów kwarcowe, tylko będą wykonane ze szkła aktywowanego (AFM) o różnej granulacji, zasypane warstwowo. Po przejściu wody przez filtry następować będzie etap naświetlania wody promieniowaniem UV, po czym w wymiennikach płaszczowo-rurowych woda będzie dezynfekowana podchlorynem sodu, który sami będziemy uzyskiwać w procesie elektrolizy membranowej. Dodatkowo, zastosujemy system ultrafiltracji, dzięki któremu 75% przefiltrowanej wody popłucznej będzie można ponownie wykorzystać w nieckach basenowych.


Jak planujecie rozwiązać kwestię służby ratowniczej? Czy zamierzacie skorzystać z outsourcingu, czy będą to Wasi pracownicy? Czy już Państwo wiedzą ilu będzie potrzebnych ratowników na jednej zmianie?


Przepisy dość jasno określają ilość ratowników, która zależna jest od wielkości i głębokości niecek. Natomiast, ostateczna ich liczba zostanie ustalona w zależności od docelowego kształtu, który uzyskamy. Jest oczywiste, że nie da się tego typu obiektu obsłużyć kilkoma osobami. Ilość ratowników będzie podobna, jak w innych obiektach tego typu w Polsce, gdyż bezpieczeństwo jest najważniejsze i na tym aspekcie na pewno będziemy się bardzo mocno skupiać. W tej kwestii nie ma mowy o oszczędnościach, służby ratownicze mają zapewnić komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo odwiedzających nasz obiekt.
Po dogłębnej analizie na tym etapie zdecydowaliśmy się na outsourcing ratowniczy, bo to rozwiązanie będzie dużym ułatwieniem w codziennym prowadzeniu obiektu.


Zważywszy na wielkość obiektu, a także na jego misję muszę zapytać o rozwiązania proekologiczne. Wiadomo, że przy obiekcie takim jak ten i rosnących cenach energii, koszty będą ogromne - czy w związku z tym będą stosowane jakieś alternatywne, odnawialne źródła pozyskiwania energii?


W naszym obiekcie mamy przewidzianych wiele rozwiązań proekologicznych. Poczynając od świetlików tubowych, które zapewniają nam naturalne światło wewnątrz obiektu, poprzez pokrycie świetlików dachowych specjalną folią ETFE, dzięki czemu poprzez przyciemnianie bądź rozjaśnianie możemy dozować ile światła słonecznego pojawi się w budynku w różnych miesiącach roku. Folia ETFE przepuszcza promienie słoneczne i w zależności od ciśnienia powietrza pozwala na przyciemnianie lub rozjaśnianie dachu. To też ma wpływ na koszty eksploatacji - przy dużym nasłonecznieniu i zamknięciu spowodujemy, że powierzchnia nie będzie się tak mocno nagrzewać, a dzięki temu mniej energii wykorzystamy na chłodzenie pomieszczeń, natomiast zimą duże nasłonecznienie w naturalny sposób będzie wspierać dogrzewanie przestrzeni.

Z kolei system ultrafiltracji zapewni nam odzysk wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu prawie 75% wody popłucznej możemy odzyskać do ponownego wykorzystania. To jest następne proekologiczne rozwiązanie, które dobroczynnie wpływa na środowisko naturalne i powoduje obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu.

Zastosowaliśmy także kogenerację, to znaczy, że w jednym procesie technologicznym możemy uzyskiwać zarówno ciepło jak i energię elektryczną, co dzisiaj jest bardzo ważne w kontekście zapotrzebowania tak dużego obiektu na energię, a także kosztów związanych z eksploatacją.

Warto jeszcze wspomnieć o fotowoltaice i generatorach chłodu, z których ciepło będzie wykorzystywane do wstępnego podgrzewania wody basenowej.

Tu, gdzie możemy, staramy się szukać rozwiązań, które obniżą koszty eksploatacji, bo to one będą miały bardzo duży wpływ na funkcjonowanie obiektu. Rozwiązania, które wymieniłem już funkcjonują w innych obiektach i jako dobre i sprawdzone będziemy je stosować również w Fabryce Wody.


Ostatnie pytanie, nad którym pewnie zastanawia się większość Waszych przyszłych klientów - czy już wiadomo, jakie będą ceny biletów za korzystanie z poszczególnych stref?


Nie ma jeszcze gotowego cennika. Ciennik będzie gotowy bliżej terminu otwarcia. Na pewno będą to ceny zbliżone do podobnych tego typu obiektów.

Dziękuje  za rozmowę.

Autor: Joanna Maląg - Portal Basenprof
Przeczytaj także:
„Rusza produkcja wystawy edukacyjnej Fabryki Wody”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3184/rusza_produkcja_wystawy_edukacyjnej_fabryki_wody.html

„Centrum Edukacyjne w Fabryce Wody” - www.basenprof.pl/tv/3185/centrum_edukacyjne_w_fabryce_wody.html

„Montaż zjeżdżalni Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3166/montaz_zjezdzalni_fabryki_wody.html

„Montaż świetlików Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3140/montaz_swietlikow_fabryki_wody.html

„Prace wykończeniowe w Fabryce Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3133/prace_wykonczeniowe_w_fabryce_wody.html

zamknij

Przeczytaj także

Elektroniczne zamki szafkowe
Elektroniczne zamki szafkowe polecane są głównie do stosowania w szafkach przebieralni basenowych jako element kontroli dostępu. Dzielimy je na dwie podstawowe grupy: Zamki przewodowe Wykorzystywane [...]

zamknij

Polecamy firmy

PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.