Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


















Foto - www.portal.legnica.eu

2022-04-06
Zagłosuj na legnicki AquaFun w konkursie otwartym
Rozpoczęło się głosowanie internetowe w ogólnopolskim konkursie Modernizacja i Budowa XXI w (edycja XXVI 2021). Legnickim kandydatem do nagrody jest AquaFun Legnica.

Głosowanie potrwa do 20 maja. Każdy użytkownik może oddać swój głos raz dziennie, a najaktywniejsi głosujący mają szansę otrzymać zaproszenie na uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Link do głosowania oraz inne informacje dotyczące konkursu: www.modernizacjaroku.org.pl/pl/news/1-kwietnia-2022-godzina-1200-startuje-plebiscyt-internetowy-zaglosuj-na-swoje-ulubione-miejsce

Plebiscyt nagradza najciekawsze rozwiązania i dokonania budowlane w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. To już jego 26. edycja. Celem konkursu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami, przedsięwzięć budowlanych. Zgłaszać można projekty, które za cel obrały sobie ratowanie obiektów dziedzictwa minionych pokoleń. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej.

Przypomnijmy, że legnicka inwestycja - zbiorcza droga południowa zwyciężyła w prestiżowym plebiscycie Modernizacja Roku 2017 w kategorii drogi i mosty.

AQUAFUN


Zespół basenów odkrytych pochodzący z lat 20-tych ubiegłego stulecia, obejmujący teren o powierzchni ok. 23 tys. m2, został przebudowany, a także rozbudowany i przekształcony w nowoczesny Letni Park Wodny AQUAFUN Legnica, który może przyjąć jednorazowo ok. 3 tys. wypoczywających i bawiących się osób. Zachowana została jego pierwotna funkcja.
Ze względu na zachowane wartości historyczno-artystyczne, architektoniczne, obiekt został umieszczony w gminnej ewidencji zabytków. Aktualnie, wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały wykonane zgodnie z wytycznymi Konserwatora Zabytków, przy użyciu zaakceptowanych przez niego materiałów i z należytym poszanowaniem pierwotnych rozwiązań i założeń, m.in. doprowadzono do przywrócenia kolorystyki elewacji budynków, wzornictwa drewnianych elementów zabudowy, odtworzono drewnianą stolarkę okienną i drzwiową, zachowano i poddano renowacji drewnianą bramę wejściową wraz z balustradą i kamienne wejście. Jednym z głównych atutów przeprowadzonej modernizacji jest rzetelne podejście do realizacji zadania pod względem dbałości o zachowanie pierwotnych założeń architektonicznych, przy jednoczesnym uzupełnieniu o nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Zadanie pn. „Przebudowa zespołu basenów odkrytych przy ul. Stromej w Legnicy wraz z infrastrukturą” obejmowało przebudowę, rozbudowę i budowę nowych elementów całego obiektu, które podniosły walory użytkowe lub stały się niezbędne w procesie jego modernizacji, tj.:
w zakresie zagospodarowania terenu stanowiącego niegdyś plażę trawiastą z czterema nieckami stanowiącymi baseny bez wyodrębnienia ich funkcji i przeznaczenia [z wyjątkiem brodzika dla dzieci] i bez dodatkowych funkcji rekreacyjno – wypoczynkowych, zadanie obejmowało:
§ Przebudowę istniejącego basenu pływackiego wraz z dostosowaniem do aktualnych standardów użytkowych. Nieckę wykonano w technologii żelbetowej pokrytej folią PCV-P i wyposażono w nowoczesne urządzenia.
§ Rozbiórkę i budowę ze zmianą lokalizacji wielofunkcyjnego basenu rekreacyjnego z licznymi atrakcjami wodnymi, m.in. huśtawką wodną, masażerami wodno-powietrznymi, gejzerami, siatką wspinaczkową i rwącą rzeką o długości 56 m - jedną z najdłuższych realizowanych w branży basenowej. Nieckę wykonano w technologii żelbetowej pokrytej folią PCV-P.
§ Rozbiórkę i budowę ze zmianą lokalizacji brodzika dla dzieci wyposażonego w wodne tryskacze i miękkie podłoże z podwodną grafiką.
§ Budowę wodnego placu zabaw wyposażonego w wodne tryskacze o kształtach pobudzających dziecięcą wyobraźnię [m.in. tryskające wodą kwiaty, wiaderka, jeżyki, tunel, ruchome armatki do rozgrywania wodnych pojedynków] i w przyjaznej kolorystyce, a także zapewniające bezpieczeństwo podłoże wykonane z EPDM.
§ Budowę największego w regionie kompleksu zjeżdżalni dla dzieci i dorosłych, składającego się z trzech zjeżdżalni: Pontonowej, Kamikaze i trzytorowej rodzinnej Multislide.
§ Budowę układu stalowych brodzików przejściowych wraz z natryskami stanowiących jedyne wejścia do zamkniętej basenowej „strefy czystej.”
§ Przebudowę terenu poprzez wykonanie nowych nawierzchni plaży basenowej z kostki ceramicznej - kolorem imitującej piasek, dojść i dojazdów z kostki betonowej wraz z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych i miejscami przeznaczonymi na mobilną gastronomię.
§ Modernizację ogrodzenia całego obiektu i budowę nowego wewnętrznego wygrodzenia terenu stanowiącego wyodrębnioną „strefę czystą,” ale też jednocześnie wytyczającego strefy bezpieczeństwa pomiędzy poszczególnymi nieckami i atrakcjami.
§ Budowę wiat wypoczynkowych, montaż ławek, wyposażenie w stylowe leżaki drewniane, kosze plażowe i inne elementy stanowiące małą architekturę.
§ Uzupełnienie terenów zielonych poprzez dodatkowe nasadzenia zieleni niskiej i średniowysokiej.
w zakresie instalacyjno – budowlanym, w odniesieniu do dotychczasowych zdegradowanych zabudowań zakwalifikowanych w dokumentacji projektowej jako odrębne budynki i istniejących, niedostosowanych do nowoczesnych wymagań instalacji, zadanie obejmowało:
§ Modernizację i rozbudowę budynku technologii wody basenowej wraz z wykonaniem zagłębienia dla pomp stanowiących element systemu uzdatniania wody basenowej wyposażonego w nowoczesne urządzenia technologiczne.
§ Modernizację i przebudowę części budynku wraz z dostosowaniem funkcji pomieszczeń m.in. dla ratowników, punktu pierwszej pomocy, nowoczesnej serwerowni, pomieszczeń socjalnych, ochrony i magazynów chemii basenowej wraz niezbędnymi systemami ochrony życia i zdrowia pracowników obsługi technicznej.
§ Przebudowę istniejącego, parterowego budynku z dachem płaskim wraz z dostosowaniem funkcji pomieszczenia przeznaczonego na stanowiska kasowe, wyposażone w nowoczesny system rozliczania usług dostosowanego również do możliwości samoobsługowego zakupu usługi i nowoczesne sanitariaty dla użytkowników, również dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Element wyposażenia stanowi również zlokalizowany tuż przy bramkach wejściowych biletomat.
§ Modernizację i przebudowę części budynku wraz z dostosowaniem pomieszczeń do funkcji komercyjnej z zachowaniem charakterystycznej dla tego miejsca wieżyczki z kopułowym dachem. Przebudowę otwartej części tarasowej budynku z przywróceniem pierwotnego wzornictwa elementów drewnianych.
§ Budowę nowego, parterowego, podpiwniczonego budynku stanowiącego nowoczesne zaplecze sanitarno – szatniowe i magazynowe wyposażone w toalety i umywalki dla dzieci (ze specjalnie obniżoną ladą z umywalkami), dorosłych, a także osób niepełnosprawnych, przestronne natryski [wyposażone w system solarny wspierający podgrzewanie wody], przebieralnie i szafki depozytowe.
§ Przebudowę, rozbudowę i modernizację systemu technologii wody basenowej wraz z podziemnymi zbiornikami wyrównawczymi, retencyjnym i komorami na pompy do atrakcji wodnych. Ułożone pod plażą basenową sieci technologiczne o łącznej długości ponad 5 km, w połączeniu z nieckami basenowymi, pomieszczeniami technicznymi wyposażonymi w zaawansowane urządzenia, tworzą nowoczesny system uzdatniania w oparciu o system zamkniętego obiegu z czynnym przelewem i odzyskiem wód popłucznych, filtracji z wykorzystaniem filtrów ciśnieniowych i podgrzewu wody basenowej z wykorzystaniem pomp ciepła woda/powietrze. Część podziemna terenu znajdująca się pod plażą basenową została „uzbrojona” w zaawansowane technologie sterujące, uzdatniające jak i filtrujące, które mają odzwierciedlenie w atrakcjach dedykowanych użytkownikom basenu, jak też w jakości wody basenowej.
§ Przebudowę infrastruktury technicznej niezbędnej do użytkowania zmodernizowanego obiektu, tj. wewnętrzne instalacje sanitarne, zewnętrzne instalacje sanitarne, elektryczna instalacja zewnętrzna i wewnętrzna [w tym instalacje teletechniczne, tj. systemy nagłośnienia, kontroli dostępu, telewizji przemysłowej, wykrywania i sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamania i napadu i rozliczania usług], podłączenie do miejskiej sieci LEG-MAN.

Ponadto, należy podkreślić, że w dokumentacji projektowej i wykonawczej zastosowano energooszczędne rozwiązania projektowe. Obiekt zaprojektowano i wykonano z dużym naciskiem na potrzeby osób niepełnosprawnych. Specjalnie dla nich dedykowane są: uprzywilejowane miejsca postojowe, szerokie ciągi pieszo-jezdne i przejścia, specjalnie dostosowane toalety z systemem przyzywania pomocy w nagłych wypadkach, przystosowane brodziki i natryski przejściowe, podnośnik umożliwiający wejście do niecek basenowych. Natomiast w trosce o środowisko i w nawiązaniu do architektury sąsiadującego Parku Miejskiego, w większości zachowany został istniejący drzewostan i wykonane zostały nowe nasadzenia w postaci świerku serbskiego w ilości 34 szt. Skutecznie przemyślane zostały również systemy i wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo użytkowników, w wyniku czego wykonano zaawansowane instalacje teletechniczne, m.in. monitoring, system alarmowy czy system wykrywania i sygnalizacji pożaru, sześć w pełni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt stanowisk ratowniczych, defibrylator w punkcie medycznym i wiele innych.
Należy też nadmienić, iż przy dużej koncentracji na aspektach czysto architektonicznych i technologicznych bardzo mocno zadbano o walory estetyczne jak i o komfort użytkowników, w tym, m.in.:
  • Stylowe wykończenia, dobór kolorystyki
  • Zagospodarowanie klombów (nasadzenia niskie w strefie leżakowania przy plaży oraz inne np. w postaci egzotycznej roślinności jak palma)
  • Dbałość o zagospodarowanie i szeroką ofertę strefy gastronomicznej
  • Przygotowanie strefy dla matki z dzieckiem (przewijak, krzesełko do karmienia)
  • Urządzenie klubu malucha z wyposażeniem dedykowanym najmłodszym – meble dziecięce.
  • Urządzenie punktu warsztatowego do zajęć z druku 3-D
  • Stała oferta animacyjna.

W sezonie letnim 2021 kompleks basenowy został, po raz pierwszy po modernizacji, udostępniony Mieszkańcom Legnicy. Spełnione zostały założenia projektowe i oczekiwania wymagających użytkowników.
Materiały: UM Legnica
Przeczytaj także:
„Już wkrótce „III Konferencja Hotel Spa BASENY I SAUNARIA””
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3268/juz_wkrotce_iii_konferencja_hotel_spa_baseny_i_saunaria.html

„Atrakcje w legnickim AquaFun” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2918/atrakcje_w_legnickim_aquafun.html

„Moris Polska oddaje do użytku kompleks basenowy w Legnicy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2912/moris_polska_oddaje_do_uzytku_kompleks_basenowy_w_legnicy.html

„Budowa AquaFun w Legnicy dobiega końca” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2883/budowa_aquafun_w_legnicy_dobiega_konca.html

„Rośnie Letni Park Wodny AquaFun w Legnicy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2816/rosnie_letni_park_wodny_aquafun_w_legnicy.html

„Postęp prac na budowie AquaFun w Legnicy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2742/postep_prac_na_budowie_aquafun_w_legnicy.html

„Budowa Letniego Parku Wodnego AquaFun w Legnicy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2711/budowa_letniego_parku_wodnego_aquafun_w_legnicy.html

zamknij

Przeczytaj także

Przygotowanie i prawidłowe utrzymanie wody w basenie prywatnym
Rozpoczęło się lato, a wraz z nim przygotowanie prywatnych basenów sezonowych do użytkowania. Jak co roku, otrzymujemy masę pytań związanych z prawidłowym utrzymaniem basenowej wody w mniejszych, ogrodowych basenach. [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury Basenowej



Copyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.