Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.libiaz.pl

2022-05-04
Otwarcie Parku Wodnego w Libiążu
Nowoczesny, ekologiczny, wielofunkcyjny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – taki jest Park Wodny Libiąż, którego budowa trwała od 2019 roku i kosztowała ponad 34 mln zł. 28 kwietnia br. obiekt został oficjalnie otwarty. Mieszkańcy mogą przez 7 dni w tygodniu korzystać z basenu sportowego, rekreacyjnego, zjeżdżalni, brodzika dla dzieci i bogatej strefy SPA. Do ich dyspozycji jest także znajdująca się na zewnątrz obiektu tężnia solankowa.

– Park Wodny Libiąż to największa inwestycja w historii libiąskiego samorządu i nowa wizytówka miasta. Moment otwarcia zapisze się na kartach historii. Czekaliśmy na to kilkanaście lat, odkąd zamknięty został, z przyczyn technicznych, kryty basen wybudowany przez kopalnię
– mówi burmistrz Libiąża Jacek Latko.

Przypomnijmy, że decyzja o budowie pływalni zapadła w 2018 r., w kwietniu 2019 r. podpisana została umowa z wykonawcą, a jesienią tego samego roku rozpoczęła się budowa.

– Serdecznie dziękuję Radzie Miejskiej w Libiążu i byłej pani Skarbnik Teresie Litwińskiej za podjęcie tej decyzji, a obecnej pani Skarbnik Lucynie Nędzy za doprowadzenie tematu do końca. Nie było łatwo. Budowa Parku Wodnego Libiąż była realizowana najpierw w cieniu pandemii, której skutki nie pozostały bez wpływu na finanse samorządu, a następnie w cieniu wojny w Ukrainie. Patrząc z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że 2018 rok to był ostatni moment, żeby zdecydować się na taki krok. Gdybyśmy wtedy nie podjęli tej decyzji, dziś koszty budowy Parku Wodnego Libiąż byłyby dwa razy większe
– podkreśla burmistrz.

Mieszkańcy zyskali ładny, nowoczesny, wielofunkcyjny i funkcjonalny obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja kosztowała ponad 34 mln zł. Z tego 7,7 mln zł udało się gminie pozyskać ze środków zewnętrznych: 3,5 mln zł z Programu Sportowa Polska 2021 oraz 4,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach Programu Małopolskie Tężnie Solankowe miasto otrzymało blisko 237 tys. zł dofinansowania na budowę tężni przy krytej pływalni.

– Znaczenie takich miejsc jest olbrzymie. To nie tylko centra rozwoju fizycznego, ale także miejsce integracji rodzin i całej lokalnej społeczności. Każda inwestycja podobna do Parku Wodnego w Libiążu jest ważna i potrzebna
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wziął udział w uroczystym otwarciu Parku Wodnego Libiąż. Złożył burmistrzowi Libiąża gratulacje także w imieniu Posła na Sejm RP Krzysztofa Kozika oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu Jacka Osucha.

Inwestycji gratulowali burmistrzowi Libiąża także starosta, wicestarosta i samorządowcy z zaprzyjaźnionych gmin. List gratulacyjny przesłał poseł Marek Sowa.

Warto wspomnieć, że zakończyła się także budowa nowej drogi okalającej Park Wodny, która otworzy znajdujące się tu tereny inwestycyjne. Na ten cel udało się pozyskać ok. 687 tys. zł. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkrótce gmina ogłosi przetarg na sprzedaż działek. Mogą tu powstać nowe mieszkania, a także lokale użytkowe. Nowoczesny budynek pływalni będzie dodatkowym magnesem przyciągającym inwestorów.

W otwarciu Parku Wodnego Libiąż wziął udział m.in. wojewoda Łukasz Kmita i Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.


 
Wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Kartel SA, które było wykonawcą budowy Parku Wodnego Libiąż, wręcza burmistrzowi pamiątkową tabliczkę.


 
Park Wodny Libiąż działa codziennie w godz. od 7.00 do godz. 22.00. Cena biletu normalnego od poniedziałku do piątku do części basenowej to 14 zł do godz. 15.00, a po godz. 15.00 – 15 zł. Tak samo w weekendy i święta. Natomiast bilet normalny, który uprawnia do korzystania z basenów i saunarium to 22 zł. Bilety ulgowe od poniedziałku do piątku do części basenowej 10 zł i 11 zł po godz. 15. Dla części basenowej i saunarium to 18 zł przez cały tydzień. Zaplanowano też zniżki dla rodzin, osób niepełnosprawnych i seniorów. Będzie można zakupić karnety z 20 % bonusem. Po otwarciu obiektu podpisana zostanie także umowa współpracy na benefity typu MultiSport. Uczniowie klas III będą mieli darmowe zajęcia z pływania w ramach programu „Już pływam”.

KALENDARIUM


2017 r. – wykonanie projektu Parku Wodnego Libiąż

2018 r. – decyzja Rady Miejskiej w Libiążu o realizacji inwestycji

Wiosna 2019 r. – podpisanie umowy pomiędzy gminą Libiąż a Przedsiębiorstwem Budownictwa Ogólnego Kartel SA z Jędrzejowa na budowę krytej pływalni w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, rozpoczęcie przez Wykonawcę przygotowywania dokumentacji projektowej wykonawczej obiektu

Jesień 2019 r. – rozpoczęcie budowy

Wiosna 2020 r. – prace ziemne i konstrukcyjne

Koniec 2020 r. – budynek krytej pływalni jest w stanie surowym, częściowo zamkniętym

Wiosna 2021 r. – montaż instalacji i urządzeń

Jesień 2021 r. – montaż tężni solankowej

Koniec 2021 r. – zakończenie prac budowlanych oraz rozpoczęcie rozruchów i odbiorów

Marzec 2022 r. – zakończenie odbiorów technicznych i uzyskanie decyzji na użytkowanie obiektu

28 kwietnia 2022 r. oficjalne otwarcie Parku Wodnego Libiąż


W skład Parku Wodnego Libiąż wchodzą:

Basen sportowy


 
Wymiary: 25 x 12,5 m, głębokość 1,8 m, wyposażony w podnoszone dno na dwóch torach. Idealnie nadaje się do pływania i nauki tej dyscypliny sportu.

Basen rekreacyjny


 
Wymiary: 10 x 9,2 m, głębokość od 0,9 do 1,2 m, wyposażony w urządzenia do masażu karku, masaż ścienny (3 stanowiska), gejzer, ławkę powietrzną (6 stanowisk) oraz 4 leżanki.

Brodzik dla dzieci


 
Wymiary: 5,45 x 3,8 m, głębokość 0,32 m, wyposażony w zjeżdżalnię i atrakcje wodne

Do dyspozycji użytkowników Parku Wodnego Libiąż jest również zjeżdżalnia wodna z wydzielonym basenem wanny hamownej oraz jacuzzi o średnicy 2,85 m, głębokości 0,45 do 1,0 m z dyszami do masażu wodno-powietrznego i ławką powietrzną.

STREFA SPA


Wyposażona w sauny: suchą, parową, infrared; grotę solną, pomieszczenie wypoczynku z leżakami, balię i deszczownię z natryskiem do schładzania, misę lodową z lodospadem oraz węzeł sanitarny.

Sauna sucha (sauna fińska)


Przeznaczona dla ok. 10-12 osób. Jej sercem jest specjalny piec rozgrzewający kamienie (od 60 do 110 st. C) przy zachowaniu wilgotności na poziomie 5-15%. W kabinie znajdują się także ułożone schodkowo drewniane siedziska (podświetlane) i oparcia, wykonane z nienagrzewającego się egzotycznego drewna Abbachi. Korzystanie z sauny suchej pozwala oczyścić organizm z toksyn, zrelaksować się i rozluźnić.

Sauna parowa (łaźnia parowa)


Przeznaczona dla ok. 8-10 osób, gdzie wilgotność powietrza wynosi od 40% do 100%, a temperatura waha się w przedziale od 40°C do 50°C-80°C, wyposażona w siedziska i oparcia wykonane z okładzin, efektowny wyrzutnik pary wodnej wytwarzanej w generatorze pary, dzięki któremu zachowane są odpowiednie poziomy wilgotności i temperatury. Oświetlenie sufitu nazwane „gwiaździstym niebem” oraz podświetlenie ław siedzisk oświetleniem LED o zmiennej barwie.

Korzystanie z sauny parowej usprawnia krążenie krwi w organizmie, wzmacnia serce oraz odporność. To także dobry pomysł na oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawę przemiany materii.

Sauna Infrared (sauna na podczerwień)


Przeznaczona dla 4 osób. Zamiast rozgrzanej wody lub kamieni temperaturę uzyskuje się poprzez promienniki światła podczerwonego. Sauna infrared jest polecana dla użytkowników, którzy z różnych przyczyn nie powinni korzystać z typowych saun. Jej lecznicze działanie związane jest z promieniami podczerwonymi i wytwarzaną przez nie energii cieplej. W saunie infrared nie muszą panować tak wysokie temperatury, jak w tradycyjnej saunie, wystarczy 30-60 stopni C, by odczuć jej prozdrowotne właściwości. Wynika z tego jeszcze jedna dodatkowa zaleta – mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, oczywiście jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań lekarskich.

Grota solna


 
Przeznaczona dla ok. 6-8 osób, wykonana z 1000 kg okładzin z soli himalajskiej (cegieł i płyt solnych) podświetlonych taśmami LED. Grota wyposażona jest w mini-tężnię solankową, pozwalającą na stworzenie mikroklimatu, skutecznego w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i skóry.

W strefie SPA znajduje się również strefa schładzania wyposażona w: balię drewnianą o poj. 1100 l, wypełnioną zimną wodą, deszczownicę z baterią natryskową oraz misę lodową podświetloną światłami LED (rodzaj misy z tzw. granulatem lodowym wytworzonym w generatorze lodu (lodospad) o odpowiedniej temperaturze, którym naciera się rozgrzane w saunie ciało). Pomieszczenie wypoczynku wyposażone jest w sześć drewnianych leżaków.

Ścianka wspinaczkowa


Na zewnątrz budynku znajduje się ścianka wspinaczkowa o wymiarach: wysokość ok. 9,58 m, szerokość podstawy 16,8 m, wysięg przewieszenia ok. 0,5 m. Łączna powierzchnia użytkowa to 161 m kw.

W budynku działać będzie także profesjonalna strzelnica na broń ostrą z torami strzeleckimi o długości 25 m oraz fitness.

Tężnia solankowa


Ma powierzchnię 84 mkw. i znajduje się na zewnątrz Parku Wodnego Libiąż. Składają się na nią dwie ściany o rzucie litery „L” z wewnętrzną, zadaszoną przestrzenią, dostępną dla użytkowników. W centralnej części znajduje się element fontanny solnej. Mieszkańcy będą mogli tu zażywać inhalacji. Budowa tężni kosztowała 343 tys. zł. Ponad 236 tys. zł Gmina Libiąż pozyskała na ten cel od Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe”.

Pod koniec maja w podziemiach obiektu zacznie też działać profesjonalna strzelnica.

Godziny funkcjonowania pływalni, cennik i inne ważne informacje dostępne na stronie: https://parkwodny.libiaz.pl/

Maskotką Parku Wodnego Libiąż jest Szopik.
Materiały: UM Libiąż
Przeczytaj także:
„Rozmowa z Michałem Włosowskim z firmy POL – GLASS sp. z o.o. sp. k.”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3287/rozmowa_z_michalem_wlosowskim_z_firmy_pol_glass_sp_z_oo_sp_k.html

„Rozstrzygnięcie zadań w Programie „Sport Wszystkich Dzieci”” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3284/rozstrzygniecie_zadan_w_programie_sport_wszystkich_dzieci.html

„Fotorelacja z III Konferencji Hotel Spa Baseny i Saunaria” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3283/fotorelacja_z_iii_konferencji_hotel_spa_baseny_i_saunaria.html

„Dotacje na inwestycje sportowe w Krakowie” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3274/dotacje_na_inwestycje_sportowe_w_krakowie.html

„Automatyczna bezdotykowa mobilna stacja do dezynfekcji stóp” - www.basenprof.pl/artykuly/3160/automatyczna_bezdotykowa_mobilna_stacja_do_dezynfekcji_stop.html

zamknij

Przeczytaj także

BAYROL - profesjonalne systemy dla obiektów publicznych
Firma BAYROL wypuściła na rynek stację pomiarowo-regulacyjną Analyt 3 z linii Professional. Jest to już piąta wersja znanej stacji tej firmy. Analyt 3 służy do ciągłego pomiaru i regulacji wartości pH i zawartości [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.