Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Artykuły - rozwiązania dla obiektówwięcej artykułów


Foto - www.formafabrica.com

2021-10-21
Technologie akrylowe w branży basenowej
Idealna przezroczystość, brak widocznych łączeń oraz możliwość termoformowania, tworzą idealne tworzywo dla najbardziej wymagających projektów. Dzięki takim zastosowaniom, obiekty mogą znacznie wyróżnić się na konkurencyjnym rynku.

Technologia akrylowa to bardzo kreatywny sposób stosowana w basenach i strefach Spa, która znacznie uatrakcyjnia architekturę obiektów. Dzięki wykorzystaniu materiału jakim jest PMMA (akryl), z powodzeniem można nadać basenom nowy wymiar zarówno użytkowy jak i estetyczny. Co ważne - akryl jest odporny na działanie chloru, ozonu czy koagulantów.

Najczęstsze zastosowania akrylu w branży basenowej to:

- okna podwodne z czterema punktami podparcia,
- okna podwodne z górna linią wolna ( trzy punkty podparcia),
- okna podwodne z przelewem na górnej linii,
- wiszące baseny umiejscowione na szczucie budynku,
- walce z funkcją wiru,
- soczewki wypukłe lub wklęsłe,
- przezroczyste wylewki ( typu Cobra), balustrady, schody, itp.

W wykorzystaniu technologii kluczowa jest wiedza o sposobie projektowania akrylu i wyliczenia grubości, a także technologii montażu. Akryl ma możliwość zastosowania w każdym rodzaju niecki (ceramicznej, stalowej i foliowej). PMMA ma wysokie i rygorystyczne wymagania co do zachowania reżimów montażu (temperatura, wilgotność otoczenia, warunki bezpyłowe, odpowiednia przygotowane podłoże, itd.). W skutek czego każdy montaż przebiega w nieco zmienionym standardzie.


 
O przybliżenie nam technologii PMMA poprosiliśmy Macieja Kosteckiego - managera ds. nowego biznesu w firmie FORMA FABRICA Sp. z o.o., która jest liderem rozwiązań akrylowych dla przemysłu basenowego. Jedną ze sztandarowych realizacji Forma Fabrica jest otwarty 21 listopada 2020 roku, najgłębszy w Europie basen - Deepspot, w którym FF wykonała tunel akrylowy oraz zestaw okien podwodnych.


Czym jest technologia PMMA?


PMMA występujące również pod nazwą: acrylic glass (szkło akrylowe), pleksiglas, szkło organiczne, technicznie jest polimerem metakrylu metylu. Akryl jest odporny na działanie chloru, ozonu czy koagulantów.

PMMA jest co prawda bardziej miękkie niż̇ szkło, ale przy prawidłowej eksploatacji nie stanowi  żadnego problemu, a w przypadku uszkodzenia akryl można wielokrotnie naprawiać́, przywracając w pełni stan pierwotny.
Akryl jest materiałem o przezroczystości zbliżonym do powietrza. Największy znany nam panel ma 700 mm grubości. Ale nawet przy tak gigantycznej grubości, nie ma żadnej utraty koloru czy kontrastu. W naszych realizacjach używamy paneli od 40 do 130 mm. 


 
PMMA ma dużą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na uderzenia, co oznacza iż przy grubości ponad 30 mm jest materiałem pancernym. Jest za to stosunkowo wiotki, dlatego wyliczamy grubość́ nie tyle ze względów bezpieczeństwa, a po to by osiągnąć maksymalną zakładaną strzałkę̨ ugięcia.


Jak wygląda system pracy FORMA FABRICA Sp. z o.o.: od projektu do realizacji?


Po wykonaniu wielowariantowego projektu koncepcyjnego, wykonana zostaje optymalizacja i wyznaczona zostaje wstępna grubość akrylu. Na tym etapie, jeśli będzie taka możliwość, zaproponowane zostają alternatywne rozwiązania. Finalnie przekazujemy wizualizacje każdego z wariantów. Po zaakceptowaniu przez inwestora zoptymalizowanego projektu koncepcyjnego wykonujemy obliczenia konstrukcyjne dla akrylu. Wydajemy wskazania dla poszczególnych podwykonawców żelbetów, niecki, filtracji i hydroizolacji. A potem następuje etap budowy.

Stosujemy, w zależności od potrzeb Klienta, akryl produkcji Evonik/Rohm (Niemcy), lub akryl wykonany w największej firmie akrylowej świata zlokalizowanej w Szanghaju. Nasze produkty są objęte 60 miesięczną gwarancją.


Co oferuje FORMA FABRICA Sp. z o.o.:
  • Dogłębną znajomość technologii,
  • Specjalistyczną ekipę montażową,
  • Doświadczenie w realizacji w Polsce i na rynkach zagranicznych (Niemcy, Rosja, Norwegia i Cypr),
  • Duże portfolio realizacji,
  • Sprawdzonych dostawców akrylu (posiadamy metodologie nadzoru i inspekcji poszczególnych faz produkcji akrylu),
  • Akryl o najwyższych parametrach fizycznych i chemicznych, potwierdzonych atestami,
  • Kilkadziesiąt entuzjastycznych referencji od Klientów.
  • Zgrany pracujący od lat zespół z wypracowanymi standardami produkcji i obsługi Klienta.


Więcej informacji :

Maciej Kostecki
– manager ds. nowego biznesu
e-mail: maciej@formafabrica.com
tel.: 607976797
www.formafabrica.com


Wybrane realizacje FORMA FABRICA Sp. z o.o.:


Wiszący basen i siłownia - Hotel Poznań


 
Najgłębszy basen w Europie i drugi na świecie: Deepspot - Mszczonów k /Warszawy


Fontanna Akrylowa w kompleksie hotelowym - CyprFirma Forma Fabrica Sp z o.o. jest liderem rozwiązań akrylowych dla przemysłu basenowego. Posiada bogate doświadczenie w zakresie projektowania, wykonywania dokumentacji technicznej i nadzoru nad realizacjami. W portfolio firmy są okna podwodne, ściany akrylowe, tunele i wiszące akrylowe baseny zlokalizowane na szczytach budynków.
Dużym atutem są konkurencyjne ceny wynikające z faktu posiadania własnego zaplecza produkcyjnego i korzystnych cen produkcji.
Autor: Diana Sinkiewicz - portal Basenprof
Materiały: Forma Fabrica Sp z o.o. - www.formafabrica.com
Przeczytaj także:
“DEEPSPOT - najgłębszy basen dla nurków otwarty”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/2517/deepspot_-_najglebszy_basen_dla_nurkow_otwarty.html

„Deepspot - wkrótce otwarcie najgłębszego basenu” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2400/deepspot_-_wkrotce_otwarcie_najglebszego_basenu.html

„Deepspot - basen dla nurków prawie gotowy” - www.basenprof.pl/aktualnosci/2232/deepspot_-_basen_dla_nurkow_prawie_gotowy.html

„Jeden z najambitniejszych projektów basenowych w Europie” - www.basenprof.pl/artykuly/2089/jeden_z_najambitniejszych_projektow_basenowych_w_europie.html

„Najgłębszy basen świata powstaje w Polsce” - www.basenprof.pl/aktualnosci/1778/najglebszy_basen_swiata_powstaje_w_polsce.html

zamknij

Przeczytaj także

Brodziki dla dzieci - nawet gdy miejsce ogranicza
Klienci pływalni, czy obiektów hotelowych to w dużej mierze rodziny z dziećmi. Aby maluchy miały atrakcyjne miejsce do zabaw a rodzice i opiekunowie pewność, że ich pociechy są bezpieczne, każdy obiekt powinien zadbać o [...]

Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.