Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.fabrykawody.eu

2022-07-28
Podbasenie Fabryki Wody
Woda jest głównym elementem, na którym skupia się odwiedzający Parku Wodnego lub basenu, nie zastanawiając się nad wieloetapowym procesem zachodzącym pod powierzchnią, który odpowiada za dostarczenie uzdatnionej wody, aby była bezpieczna dla użytkowników. Tym razem przekonamy się jaką drogę pokonuje woda z podbasenia do akwenów kąpielowych

Podbasenie szczecińskiej Fabryki Wody to istny labirynt. Znajdujące się kilka metrów pod ziemią, skrywa trzon odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie basenów Fabryki Wody. To w tych przestrzeniach znajdują się instalacje odpowiedzialne za proces uzdatniania czy podgrzewania wody. Znajdziemy tutaj 24 obiegi uzdatniające wodę, 28 zbiorników przelewowych o łącznej pojemności 627 m3, 54 filtry, 21 500 mb. rur, do tego pompy, instalacje zasilania, węzeł cieplny i kogenaratory. W jednym czasie w obiegu znajdować będzie się aż 3 803 m3 wody. To będzie prawdziwa Fabryka Wody.

Edukatorium w Podbaseniu

Choć do większości pomieszczeń wstęp będą mieli tylko upoważnieni pracownicy, to w ramach ścieżki edukacyjnej, fragment podbasenia będzie udostępniony dla odwiedzających. W tej strefie dzięki szybom zamontowanym w ścianach, zajrzeć będzie można do pomieszczeń technicznych. Oprócz tablic z opisami urządzeń, dostępny będzie również mapping, w ramach którego przedstawiony zostanie proces uzdatniania wody.

Jak uzdatniamy wodę

Proces uzdatniania wody podzielony będzie na pięć głównych etapów. To koagulacja; filtracja; podgrzewanie; korekta odczynu Ph i dezynfekcja podchlorynem sodu. Ultrafiltracja rozpoczynać się będzie od automatycznego podajnika środków do koagulacji, które powodują wytrącanie zanieczyszczeń z wody. Dzięki temu filtry mogły w łatwiejszy sposób wychwycić zanieczyszczenia. Złoża filtracyjne wykonane będą ze szkła aktywowanego (AFM) o różnej granulacji, zasypane warstwowo. W większości obiektów stosuje się standardowe rozwiązania kwarcowe. Po przejściu wody przez filtry, będzie ona naświetlania promieniowaniem UV, po czym w wymiennikach płaszczowo-rurowych będzie dezynfekowana podchlorynem sodu, który będzie uzyskiwany w procesie elektrolizy membranowej. Woda przed trafieniem do basenów będzie podgrzewana poprzez węzeł cieplny oraz współpracujący z nim układ kogeneracji. Dodatkowym, uzupełniającym źródłem będzie ciepło odpadowe agregatów chłodniczych. W zależności od rodzaju niecki, temperatura wody basenowej wyniesie od 27 do 36 °C.

Ekologia i ekonomia idą w parze

Dzięki zastosowanym systemom ultafiltracji, do 75% przefiltrowanej wody popłucznej będzie można ponownie wykorzystać w nieckach basenowych. Pozostała część wody – czyli 25% – zużywana będzie jest do płukania filtrów i membran. Następnie trafi ona do instalacji odzysku ciepła, skąd po schłodzeniu zrzucana będzie do kanalizacji. System ultrafiltracji przełoży się na realny spadek kosztów zużycia wody, energii elektrycznej, zrzutu ścieków, podgrzewu, czy serwisowania.

Inwestycja powstaje przy ulicy 1 Maja 41. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł. Prace zakończą się w 2022 roku.

Poniższy film przedstawia obecny stan zabudowy oraz elementy konstrukcji podbasenia wraz Edukatorium oraz częścią podbasenia, która będzie wyłączona z możliwości zwiedzania.
Autor: Joanna Maląg - Portal Basenprof
Materiały: Fabryka Wody
Przeczytaj także:
„Najnowsze wieści z budowy Fabryki Wody”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3344/najnowsze_wiesci_z_budowy_fabryki_wody.html

„1000 dni Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3339/1000_dni_fabryki_wody.html

„Prace wykończeniowe w Fabryce Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3325/prace_wykonczeniowe_w_fabryce_wody.html

„Spacer po placu budowy Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3265/spacer_po_placu_budowy_fabryki_wody.html

„Budowa Fabryki Wody coraz bliżej” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3252/budowa_fabryki_wody_coraz_blizej.html

„Rozmowa z Konradem Stępniem - Prezesem Zarządu Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3227/rozmowa_z_konradem_stepniem_-_prezesem_zarzadu_fabryki_wody.html

„„Rusza produkcja wystawy edukacyjnej Fabryki Wody” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3184/rusza_produkcja_wystawy_edukacyjnej_fabryki_wody.html

„Centrum Edukacyjne w Fabryce Wody” - www.basenprof.pl/tv/3185/centrum_edukacyjne_w_fabryce_wody.html

zamknij

Przeczytaj także

Technologie akrylowe w branży basenowej
Idealna przezroczystość, brak widocznych łączeń oraz możliwość termoformowania, tworzą idealne tworzywo dla najbardziej wymagających projektów. Dzięki takim zastosowaniom, obiekty mogą znacznie wyróżnić się na [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.