Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.gov.pl

2022-08-24
Dofinansowanie kadr narodowych w zawodach mistrzowskich
W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji o zbiórkach środków finansowych na udział w międzynarodowych imprezach mistrzowskich, zakładanych przez poszczególnych zawodników – członków kadr narodowych polskich związków sportowych, Ministerstwo Sportu i Turystyki przypomina, że zgodnie z art. 13, ust. 1, ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1599) polski związek sportowy ma wyłączne prawo m.in. do:

– powołania kadry narodowej oraz przygotowania jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o sporcie, nadzorem ministra właściwego do spraw kultury fizycznej nie są objęte decyzje dyscyplinarne i regulaminowe władz polskich związków sportowych związane z organizacją i przebiegiem współzawodnictwa sportowego.

Jednocześnie przypominamy, że na realizację Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz przygotowaniem i udziałem w mistrzostwach świata i Europy w sportach olimpijskich w 2022 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło niemal 147 mln zł. Oznacza to wzrost nakładów na przygotowania reprezentantów Polski do najważniejszych imprez – igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy – o prawie 15 mln. Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk zdecydował o zastosowaniu w 2022 roku nowego algorytmu, zgodnie z którym żaden ze związków sportowych nie otrzymał środków mniejszych niż w roku 2021, a w przypadku 25 związków przyznane środki wzrosły od blisko 3% do ponad 45%.

W 2022 roku zwiększone do 124 mln zł zostały także nakłady na dofinansowanie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodych reprezentantów Polski. Wyższe o 6 mln zł jest także tegoroczne dofinansowanie przygotowań i startów w dyscyplinach nieolimpijskich, które osiągnęło rekordową kwotę 25 mln zł.

W ramach swoich ustawowych kompetencji, to polskie związki sportowe podejmują decyzje o wykorzystywaniu otrzymanych środków na dofinansowanie udziału kadr narodowych w zawodach mistrzowskich, a także zawodach krajowych i zagranicznych, organizacji zgrupowań szkoleniowych, stypendiów sportowych, zakupu sprzętu sportowego i odżywek, wynagrodzeń kadry trenerskiej i współpracującej oraz jej doszkalania, ubezpieczenia czy składek do organizacji międzynarodowych.
Materiały: MSiT
Przeczytaj także:
„Budowa wielofunkcyjnej hali treningowej w COS Wałcz”
- www.basenprof.pl/infrastruktura_sportowa/3361/budowa_wielofunkcyjnej_hali_treningowej_w_cos_walcz.html

„Ruszyły prace na budowie trzeciego Aquaparku we Wrocławiu” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3360/ruszyly_prace_na_budowie_trzeciego_aquaparku_we_wroclawiu.html

„Wieści z Budowy płockiego Aquaparku” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3359/wiesci_z_budowy_plockiego_aquaparku.html

„Dofinansowanie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki” - www.basenprof.pl/infrastruktura_sportowa/3351/dofinansowanie_na_budowe_podkarpackiego_centrum_lekkiej_atletyki.html

zamknij

Przeczytaj także

Dezynfekcja tlenem aktywnym
Od ponad 20 lat firma Bassau dostarcza wysokiej jakości akcesoriów i preparatów wykorzystywanych nie tylko w saunach, ale także w basenach publicznych i prywatnych. W tej kategorii znajduje się specjalny tlen aktywny [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.