Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


2022-09-23
Spotkanie Basenprof z MRiT ws. trudności branży basenowej
Portal Basenprof wraz z przedstawicielami obiektów basenowych walczy o wsparcie dla branży. Właśnie odbyły się rozmowy z minister Olgą Semeniuk i minister Kamilą Król ws. trudności związanych z drastycznym wzrostem kosztów utrzymania basenów.


Baseny i hotele spa odrabiają straty po pandemii Covid-19. Większość notuje jeszcze zdecydowany  wzrost obłożenia. Niestety po świetnym sezonie letnim wchodzimy w niepokojący okres inflacji i wzrostu cen energii. Już teraz wiemy, że koszt energii wzrośnie co najmniej kilkakrotni w stosunku do roku poprzedniego. To dla basenowych obiektów ogromne zagrożenie, ponieważ ta specyficzna struktura jest jedną z najbardziej energochłonnych branż na rynku.

W środę 21 września br. przedstawiciele portalu Baasenprof i Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wraz z branżowym stowarzyszeniem Polskie Aquaparki i Pływalnie, spotkali się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii z minister Olga Semeniuk i minister Kamilą Król rozmawiali o wyzwaniach i trudnościach, przed jakimi stanęła branża pool/spa.

Podczas rozmów zaproponowaliśmy konkretne rozwiązania, które mamy nadzieję, zostaną wprowadzone - w tym takie do wprowadzenia natychmiast i bez kosztowo np. zawieszenie o połowę obowiązkowych badań wody, czy tzw „mały ZUS” zmniejszający w tym trudnym okresie koszty zatrudnienia pracowników basenów. Kolejną propozycją było ułatwienie i skrócenie do minimum procesu przygotowawczego w inwestycjach związanych z budową na obiektach odnawialnych źródeł energii. Zaproponowaliśmy także stworzenie modułowego systemu w ramach jednego projektu farm fotowoltaicznych dedykowanego konkretnie obiektom sportowo-basenowym.
Oczywiście głównym założeniem jest potrzeba otrzymania wsparcia finansowego w postaci ochronnej tarczy i w tym przypadku temat traktujemy jako rozwojowy licząc na pochylenie się przez rządzących nad poważnymi trudnościami branży basenowej.

Dzień przed naszym spotkaniem w MRiT, Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MRiT projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności. Pomoc może być udzielona na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego.
W latach 2022–2024 na realizację programów rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. na wsparcie przewidziane zostało ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł.
Niestety na dzień dzisiejszy nie mamy informacji, że wsparcie obejmie także pływalnie i Aquaparki – niestety większość z nich działa jako jednostki samorządowe, zostają więc już z definicji wykluczone z pomocy dla przedsiębiorstw. Liczymy jednak, że uda się chociaż w części doprowadzić do tego, że pomoc zostanie skierowana także do branżowych obiektów spa.

Przed branżą trudne wyzwania, dlatego portal Basenprof zaprasza wszystkich przedsiębiorców z sektora spa (hotele, obiekty basenowe, firmy branżowe) o kontaktowanie się z naszą redaktor naczelną (tel. 604 557 481, redakcja@basenprof.pl) i zgłaszanie swoich propozycji i wniosków dot. możliwości pomocy dla naszej branży, oraz pomysłów na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów w tych trudnych ekonomicznie czasach. Wnioski przekażemy właściwym ministrom.
Autor: Diana Sinkiewicz - redaktor naczelna portalu Basenprof
Przeczytaj także:
„Sportowe PKB wyższe od przemysłu spożywczego”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3379/sportowe_pkb_wyzsze_od_przemyslu_spozywczego.html

„Park Wodny Koszalin szuka oszczędności w zużyciu energii” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3382/park_wodny_koszalin_szuka_oszczednosci_w_zuzyciu_energii.html

„Rekordowy rok na wrocławskich basenach i kąpieliskach” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3368/rekordowy_rok_na_wroclawskich_basenach_i_kapieliskach.html

zamknij

Przeczytaj także

Gdzie znaleźć czyste powietrze?
Nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych związków chemicznych, spalin, dymu czy trujących pyłów PM10 i PM2,5. Jest wskazane dla osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych, niedoczynnością tarczycy [...]

zamknij

Polecamy firmy

PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.