Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności

Foto - MKiŚ

2022-10-16
Baseny uprawnione do zamrożonych cen energii!
14 października br. do Sejmu trafił przyjęty przez Radę Ministrów projekt Ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Mamy bardzo dobrą wiadomość - w podmioty uprawnione wpisane zostały ”baseny i aquaparki”. Cieszymy się, że działania portalu Basenprof przyczyniły się do tego ważnego dla branży zapisu.

Jak pisaliśmy wcześniej, nie było jasne, czy pływalnie kwalifikują się do tzw. podmiotów wrażliwych, dlatego rozmawialiśmy ze stroną rządową, przekonując o zasadności dołączenia obiektów basenowych do listy podmiotów wrażliwych. I to co niezwykle istotne – doprecyzowanie i konkretny zapis, że pływalnie wpisują się w definicję podmiotu wrażliwego.

Premier RP Mateusz Morawiecki zapewnił, że Rada Ministrów uznała ww. projekt za pilny, ponieważ ma na celu zapewnienie wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej, w tym gospodarstw domowych, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii. Premier do prezentowania stanowiska Rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych upoważnił Minister Klimatu i Środowiska.

Przypomnijmy, że tzw. podmioty wrażliwe mają złożyć do swojego dostawcy energii oświadczenie ws. zamrożenia taryf do 30 listopada br. W obecnym projekcie znalazło się także miejsce dla branży sportowo-rekreacyjnej.

Wg zapisu Art. 2 pkt.1) poz. c) odbiorcą uprawnionym jest: jednostka samorządu terytorialnego lub podmiot świadczący na rzecz tej jednostki usługi, w tym samorządowy zakład budżetowy, samorządowa jednostka budżetowa oraz spółki, o których mowa w art. 9 ust. 1 oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 679), w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby wykonywania zadań zleconych i zadań własnych, w tym usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, z zakresu:
– kultury fizycznej i sportu, polegających na prowadzeniu basenów lub aquaparków, w zakresie w jakim wykorzystują energię elektryczną na potrzeby sportu, rekreacji lub rehabilitacji dzieci, młodzieży i osób starszych,
– kultury fizycznej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599), obejmującej wychowanie fizyczne lub rehabilitację ruchową dzieci, młodzieży i osób starszych.

Przyjęta przez Rząd ustawa wprowadza mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 785 zł za MWh.

Teraz czekamy na wprowadzenie zapisów w życie.
Projekt Ustawy
 - www.basenprof.pl/pliki/3397.pdf
Autor: Diana Sinkiewicz - redaktor naczelna portalu Basenprof
Przeczytaj także:
"Ceny energii dla podmiotów wrażliwych - co z pływalniami?"
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3396/ceny_energii_dla_podmiotow_wrazliwych_-_co_z_plywalniami.html

„Spotkanie Basenprof z MRiT ws. trudności branży basenowej” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3385/spotkanie_basenprof_z_mrit_ws_trudnosci_branzy_basenowej.html

zamknij

Przeczytaj także

Trzy ukryte problemy infrastruktury basenowej i jak je rozwiązać
Przemienniki częstotliwości powinny być nieodłącznym elementem każdej pompy basenowej. Niestety, nadal nie są standardem. Jednym z powodów jest nieznajomość tych urządzeń, a kolejnym przeświadczenie, że to [...]

zamknij

Polecamy firmy

PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.