Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof
Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.lubin.pl

2023-01-17
Lubin wybuduje Aquapark
Baseny, zjeżdżalnie wewnętrzne i zewnętrzne, brodzik dla dzieci, jacuzzi, niecki solankowe czy staw kąpielowy m.in. do morsowania w zimie – to tylko część tego, co znajdzie się w Aquaparku, który w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy ma powstać w Lubinie, a dla mieszkańców przewidziane są zniżki.

Lubinianie będą mogli taniej korzystać z atrakcji proponowanych przez Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie, w tym także z Aquaparku, który powstanie w Lubinie. Prezydent Robert Raczyński taką samą możliwość chce dać także mieszkańcom okolicznych gmin. Dziś wysłał taką propozycję do włodarzy samorządów z sześciu powiatów.

– Nie chodzi o współfinansowanie budowy Aquaparku, bo my mamy przygotowane pieniądze na tę inwestycję. Chodzi o to, żeby umożliwić okolicznym gminom udział w projekcie ulgowego korzystania z tego obiektu
– podkreśla prezydent Lubina Robert Raczyński.Sąsiednie gminy, jeśli chcą, żeby ich mieszkańcy mieli ulgi związane z korzystaniem z obiektów RCS – a przewidujemy, że ulgi dla mieszkańców Lubina będą na poziomie 20 procent – powinny po prostu przystąpić do tego projektu biznesowego i podpisać umowę z Aquaparkiem na taki sam poziom przywilejów, które będą mieli mieszkańcy Lubina – mówi prezydent, dodając, że dziś wystąpił do burmistrzów, wójtów i prezydentów sześciu okolicznych powiatów z taką propozycją.

Pismo prezydenta trafi do włodarzy gmin z powiatów: lubińskiego, legnickiego, polkowickiego, głogowskiego, jaworskiego i złotoryjskiego.

Prace nad lubińskim Aquaparkiem są na ostatniej prostej. Projekt jest już gotowy. Jak mówi prezydent Robert Raczyński, w przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na jego budowę.

– Zezwolenie budowlane już jest. Mamy też załatwione pieniądze na finansowanie tego zadania. Szacowany koszt powinien zamknąć się kwotą poniżej 200 mln zł. Taki przyjmujemy mniej więcej docelowy koszt całości, zobaczymy, jak będzie w przetargu. Zakładamy, że cały proces realizacyjny to jest 24 miesiące
– dodaje prezydent Lubina.

Pomysł wprowadzenia ulgi pojawił się przy okazji budowy w Lubinie Aquaparku, jednak docelowo obejmie ona również pozostałe atrakcje proponowane przez Regionalne Centrum Sportowe. Sprawą zajmuje się nowo powołana komisja ulg dla mieszkańców w lubińskiej radzie miejskiej.

Komisja ma na celu analizowanie tego, gdzie są największe potrzeby mieszkańców i ewentualnie przygotowanie dla nich ulg zbiorowych. Chodzi o to, żeby mieć na uwadze całą grupę mieszkańców i analizować to, czy jakaś grupa nie została pominięta w procesie legislacyjnym, jeśli chodzi o opłaty – mówi Tomasz Górzyński, wiceprzewodniczący lubińskiej rady miejskiej z klubu Lubin 2006 i jednocześnie przewodniczący nowo powstałej komisji.Biorąc pod uwagę planowane nowe inwestycje, szczególnie Aquapark, chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom różnego rodzaju ulgi. W planach jest 20 procent ulgi dla mieszkańców Lubina, aczkolwiek nie tylko dla nich. Prezydent wystąpił z pismem do okolicznych wójtów, burmistrzów i prezydentów, żeby włączyli się w ten projekt. Budowanie dużego, porządnego ośrodka rekreacyjnego dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego ma sens, nie warto się rozdrabniać i budować mniejszych ośrodków, skoro realizując kolej aglomeracyjną, możemy wszędzie dotrzeć w ciągu 10-15 minut – dodaje Górzyński.

Przypominamy, lubiński Aquapark będzie miał dwie kondygnacje i w sumie prawie 15 tys. mkw. Tak jak wspomniał prezydent, znajdzie się tu miejsce na strefę rekreacji, SPA, wellness oraz strefę rehabilitacji.

Wewnętrzna strefa basenowa to: basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie z wodnymi atrakcjami, basen wypoczynkowy solankowy, brodzik dla dzieci, jacuzzi 8-osobowe, baseny solankowe, basen z chłodną wodą i niecki solankowe. Będą tu także trzy zjeżdżalnie zewnętrzne i cztery wewnętrzne. W projekcie znalazła się również plaża basenowa z leżakami, a także roślinność tropikalna, głównie palmy.

– W holu będzie duże akwarium z rybami tropikalnymi, które będzie można oglądać od wewnątrz i z zewnątrz, pływając w basenach. Kolejną częścią będzie bardzo rozbudowana strefa wellness i SPA, czyli sauny suche, parowa, infrared z chromoterapią, biosauna, sauna kamienna, błotna, grota lodowa i pomieszczenie masażu –
wylicza prezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Sauny znajdą się także na zewnątrz. Zaplanowano saunę wysokotemperaturową typu ruska bania, basen do relaksu z ciepłą wodą, basen do schładzania 20 mkw., jacuzzi oraz strefę relaksu.

Na zewnątrz powstanie basen o powierzchni 235 mkw., który będzie dostępny przez cały rok. Znajdzie się tu też taras z leżakami.

Ostatnim elementem będzie staw kąpielowy o powierzchni 400 mkw., który będzie pełnił funkcję kąpielową w okresie wiosenno-letnim, a zimą służył do morsowania – dodaje prezes RCS.

Na zewnątrz zaplanowano dodatkowo plac zabaw ze zjeżdżalniami, huśtawkami i tunelami wspinaczkowymi.
Materiały: UM Lubin
Przeczytaj także:
„Operatorzy Programu Szkolny Klub Sportowy w 2023 r.”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3464/operatorzy_programu_szkolny_klub_sportowy_w_2023_r.html

„Rozmowa z Mateuszem Kujawą o outsourcingu ratowniczym” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3461/rozmowa_z_mateuszem_kujawa_o_outsourcingu_ratowniczym.html

zamknij

Przeczytaj także

Interbad 2022 - efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój
Tegoroczne targi Interbad skupią się na rozwiązaniach proekologiczno-ekonomicznych wynikających kryzysu energetycznego i ciągłych podwyżek cen prądu. Baseny, sauny stały się integralną częścią codziennego życia, a [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.