Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności


Foto - www.gov.pl

2023-02-20
OLIMPIA - program budowy przyszkolnych hal sportowych
Rząd dofinansuje samorządom budowę przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego oraz treningu sportowego, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. W latach 2023-2024 przeznaczone zostaną na ten cel 2 mld zł. Inwestycje sportowe będą wiązać się z obchodami 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

– Jest to największy program wsparcia infrastruktury sportowej w historii Polski, dysponujący budżetem 2 mld zł w okresie dwóch najbliższych lat. W 2023 roku mamy do dyspozycji w budżecie 0,8 mld zł, a w 2024 roku 1,2 mld zł. Zeszłoroczny pilotaż tego programu okazał się bardzo bogaty w informacje, które pozyskaliśmy od rynku, od naszych partnerów w realizacji tego programu – czyli polskich samorządów i wykonawców, którzy budują tego typu obiekty
– powiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

– W wyniku informacji z pilotażu podjęliśmy szereg decyzji, które uelastyczniają założenia tego programu. Otworzyliśmy go na miasta – nie ograniczamy w żaden sposób wielkości samorządów, które mogą aplikować o wsparcie wynoszące 70 proc. kosztów kwalifikowalnych. Maksymalne koszty kwalifikowalne przy największej hali, którą budujemy, czyli obiektu o wymiarze pola gry 20x40 metrów, to jest 70 proc. z 4 mln czyli 2,8 mln zł.
– dodał minister Bortniczuk.

14 lutego br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”.

Najważniejsze rozwiązania
 • W latach 2023-2024 rząd dofinansuje samorządom budowę przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji, w ramach programu Olimpia.
 • Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte dwa rodzaje zadań:
  – budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
  – budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.
 • Dotacja dotycząca budowy obiektu sportowego może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.
 • dofinansowanie mogą ubiegać się następujące samorządy:
  – gminy wiejskie,
  – gminy miejsko-wiejskie,
  – gminy miejskie,
  – powiaty,
  – pozostałe jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku realizacji zadania przy szkole specjalnej, szkole sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego.
 • W latach 2023-2024 rząd przeznaczy na program Olimpia 2 mld zł.
 • Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego oraz treningu sportowego, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. Obecnie w wielu mniejszych ośrodkach oferta zajęć wychowania fizycznego w tym okresie ograniczona jest bowiem jedynie do ćwiczeń na szkolnych korytarzach.
 • Inwestycje sportowe będą wiązać się z obchodzeniem 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

Materiały
Regulamin naboru wniosków do Programu Olimpia - Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich dostępny tutaj: www.gov.pl/attachment/880a50f7-7586-4e7f-a2f3-bfcbaf1684f0
Materiały: MSiT
Przeczytaj także:
„Program „Umiem Pływać” - rozstrzygnięcie konkursu wniosków”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3488/program_umiem_plywac_-_rozstrzygniecie_konkursu_wnioskow.html

„Skutecznie i nieskuteczne zabezpieczenia antypoślizgowe na basenach” - www.basenprof.pl/artykuly/3482/skutecznie_i_nieskuteczne_zabezpieczenia_antyposlizgowe_na_basenach.html

„Ekonomiczne pompy basenowe z technologią inwerterową” - www.basenprof.pl/artykuly/3478/ekonomiczne_pompy_basenowe_z_technologia_inwerterowa.html

zamknij

Przeczytaj także

Dezynfekcja - preparaty dla hoteli i obiektów publicznych
Hotele i obiekty noclegowe mają obowiązek przestrzegania reżimu higienicznego. Jednym z kluczowych elementów jest dezynfekcja w celu zapewnienia bezpieczeństwa hotelowym gościom oraz pracownikom. Obecnie na rynku [...]

zamknij

Polecamy firmy


Konferencja Hotel Spa Baseny i Saunaria


Academy od Pool Experts


Agencja Rozwoju Infrastruktury BasenowejCopyrigth Basenprof © 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.