Rozmowy branżowe Konferencje Academy of Pool Experts Dodaj firmę Newsletter TV Basenprof

Aktualnościwięcej aktualności

Foto - ZZM Kraków

2023-05-22
Wkrótce otwarcie pływających basenów w Krakowie
Największym parkiem w Krakowie jest Zakrzówek. Na jego terenie powstało pięć unoszących się na wodzie basenów, w miejscu zbiornika powstałego po zalaniu kamieniołomu wapienia. Jest to jedyny taki typ basenów Europie.

Pływające baseny to największa atrakcja Zakrzówka. Kąpielisko będzie mogło pomieścić kilkaset osób jednocześnie. Dna niecek wykonane są z krat pomostowych, z żywic winylowych zbrojonych włóknem szklanym, o małych oczkach. Dzięki wspornikom powietrza, konstrukcje basenów przymocowane do ścian kamieniołomów unoszą się na wodzie. Dwa największe baseny mają po 70 m długości. Najgłębszy ponad 2m, najpłytszy 40 cm. Baseny otaczają drewniane pomosty (o szerokości 8m), które mają posłużyć do plażowania. Stalowe drabinki zamontowane na sztywno do stalowej konstrukcji pomostu, będą umożliwiały zejście do basenów

Dodatkowo na terenie obiektu zbudowano:
- trasy do jazdy na rolkach, rowerach oraz biegowe
- siłownię
- budynek z szatniami
- natryski
- kawiarnię

W planach jest również budowa Centrum Sportów Wodnych. Kompleks sportowy skonsultowany został z naukowcami Akademii Wychowania Fizycznego.

Baseny otwarte mają zostać 22 czerwca 2023 roku.

Każdego dnia przed otwarciem kąpieliska czyszczone mają być baseny oraz pomosty. Do ZZM ratownicy będą przesyłać raport o: temperaturze wody, temperaturze powietrza, kolorze flagi obowiązującej na kąpielisku oraz przyczynę jej obowiązywania w razie czerwonej flagi, prędkości wiatru w m/s.

Metamorfoza Zakrzówka przebiegała w sposób, w który najmniej obciążałby środowisko. Zadbano, aby powstające budynki wtapiały się w otaczającą przyrodę. Ich kształty są inspirowane naturą. Za projekt parku odpowiada Pracownia Projektowa F11 pod kierunkiem dr hab. Inż. arch. Marcina Furtaka.

Atrakcje na Zakrzówku mają być bezpłatne. Koszt inwestycji to 44 mln zł, w tym 30 mln wydano na zakup gruntów. Zarząd Zieleni Miejskiej jest inwestorem projektu.
Autor: Natalia Nowacka - portal Basenprof
Materiały: ZZM Kraków - www.zzm.krakow.pl
Przeczytaj także:
„Rozmowa z Pawłem Królem – Dyrektorem OSIR Racibórz i Aquaparku H2Ostróg”
- www.basenprof.pl/aktualnosci/3519/rozmowa_z_pawlem_krolem__dyrektorem_osir_raciborz_i_aquaparku_h20strog.html

„Park Wodny Wysowa-Zdrój zostanie wyremontowany” - www.basenprof.pl/aktualnosci/3510/park_wodny_wysowa-zdroj_zostanie_wyremontowany.html

„Rozmowa z Pawłem Kobierzewskim o nowym projekcie dla Park Wodny Tychy”- www.basenprof.pl/aktualnosci/3523/nowe_kapielisko_w_zielonej_gorze.html

zamknij

Przeczytaj także

Legionella - prawidłowe praktyki dla hoteli i stref Spa
Epidemia wywołana koronowirusem spowodowała paraliż turystycznej, rekreacyjnej i sportowej sfery życia znacznej części krajów naszego globu. W Europie powoli otwierają się baseny i parki wodne, a także hotelowe strefy Spa. [...]

zamknij

Polecamy firmy

PartnerzyCopyrigth Basenprof © 2012-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgody Wydawcy zabronione.