
foto-www.uzdrowiskoszczawnica.pl
Nowy zakład przyrodoleczniczy z basenami terapeutycznymi i rekreacyjnymi powstanie w uzdrowisku Szczawnica. Inwestycja z udziałem funduszy unijnych, ma ruszyć w przyszłym roku.
Projekt budowy zakłada stworzenie nowoczesnego i w pełni wyposażonego centrum rehabilitacyjno-leczniczego. Na 7 tys. metrów kwadratowych na dwóch poziomach powstaną gabinety lekarskie oraz profesjonalne i komfortowe sale zabiegowe.
W zakładzie będą także baseny dostosowane do zabiegów terapii wodnej oraz rekreacji. Znajdą się tam również stanowiska inhalacyjne oraz gabinety masażu.
W ubiegłym tygodniu spółka Thermaleo, której właścicielami są spadkobiercy przedwojennego włodarza uzdrowiska Szczawnica hrabiego Adama Stadnickiego, wykupiła od Skarbu Państwa mniejszościowy pakiet akcji. W ten sposób zakończył się trwający dziewięć lat proces reprywatyzacji uzdrowiska. Spadkobiercy odzyskali je w 2005 r.
Jak wyjaśnił prezydent miasta, na mocy zawartego w 2005 r. porozumienia ze Skarbem Państwa, miasto miało obowiązek zainwestowania w uzdrowisko 10 mln zł, aby otrzymać resztę akcji a wykupienie mniejszościowego pakietu 3,8 proc. akcji formalnie zakończyło proces reprywatyzacji uzdrowiska Szczawnica. W następstwie tego, Skarb Państwa przestał być akcjonariuszem tej spółki.
Zawiązana przez spadkobierców spółka Thermaleo od 2005 r. zainwestowała w uzdrowisko Szczawnica w sumie około 150 mln zł. Jak powiedział prezydent - "Uzdrowisko odzyskaliśmy w ruinie. Sztandarową inwestycją była rewitalizacja Placu Dietla z zabytkowymi zabudowaniami, a także odnowienie Inhalatorium i odbudowa Dworku Gościnnego".
Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay, który w 1876 r. przepisał uzdrowisko Polskiej Akademii Umiejętności. W 1909 r. kurort kupił hrabia Adam Stadnicki. W 1948 r. uzdrowisko zostało znacjonalizowane.
Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych bogatych w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Ze względu na swój skład posiadają właściwości przeciwzapalne ważne w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych. W Szczawnicy znajdują się liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe.
Przeczytaj także

